29.12.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Talitust hakkab juhtima Orav

Hiiumaa maakondliku talituse juhiks valiti endine Pühalepa vallavanem Ants Orav. Orav osutus valituks kaheksa kandidaadi seast, kelle seas kandideeris talituse juhiks ka praegune maasekretär Piret Sedrik ja maavanem Riho Rahuoja. Hiiumaa talitusse jääb kolm töökohta: talituse juhataja, planeeringute peaspetsialist ja arhivaar. Eile kinnitati ametisse 14 regionaalhalduse osakonna maakondliku talituse juhti. Talituse juhid valis välja konkursikomisjon. Regionaalhalduse osakond ja selle talitused alustavad tööd 2. jaanuaril 2018. Saadetud pressiteates rõhutatakse, et talituse juht ei ole uus maavanem ning maakondlikel talitustel pole oma eraldiseisvat laialdast otsustuspädevust ja eelarvet. 

Tänupidu Hiiu maavalitsuses

Neljapäeval kutsus maasekretär Piret Sedrik maavalitsusse kokku maavalitsuse töötajad, kes olnud ametis 1991. aasta augustist, et neid Eesti riigi nimel tänada. Saare neljast maavanemast oli kohal kolm: Tarmo Mänd, Tiit Laja ja Hannes Maasel, Riho Rahuoja ei saanud tervislikel põhjustel osaleda. Töötajaid oli kohal 70 ringis, läbi aastate on maavalitsuses töötanud 150 inimest. Maasekretär pidas päevakohase ettekande, mille teksti avaldame lehe tänasel neljandal küljel. Pühapäev, 31. detsember 2017 on viimane päev, mil institutsioon Hiiu maavalitsus veel olemas on. 

Õlleviinast Hiiumaa viskini

OÜ Hiiumaa Pruulikoda juhatuse liige Tarvi Pink ütles aastat kokku võttes, et kõik sujus enam-vähem plaanipäraselt ja plaane jagub ka uueks aastaks. Eelmisel aastal tööd alustanud Hiiumaa pruulikoja õlled on müüki pääsenud üsna mitmes suures kaubandusketis. Novembrikuus sai Hiiumaa pruulikoda esimese Eesti õlletehasena ka kange alkoholi tootmise loa. “Toote nimi on Bierbrand ehk spetsiaalne õllest tehtud kange alkohol,” selgitas Pink. Küsimisele, kust see mõte tuli, vastas ta, et üks õllepartii läks üle tähtaja, müüa seda ei saanud ja mõeldi, et ajaks selle läbi torude. Saadud toode nimega Ölvin tuleb peagi müüki. Edasi viis mõttelend hiidlased Šotimaale küsima, mis oleks, kui Bierbrand vaati panna? Seal vastati, et võite selle kraami niisama vaati panna, sellest tuleb üks hea asi, aga kui on tahtmine hakata viskit tegema, siis on teile kolm küsimust: mis vesi teil saare peal on ja kas teil on seal ka turvast ja kadakat? “Ma pidin pikali kukkuma, sest meil on kõik kolm olemas,” tunnistas Pink. 

Esimese kunstivarguse kurb lõpp

22. detsembril alustas politsei kriminaalmenetlust, kuna päev varem varastati Kärdla kultuurikeskuse näitusesaalist fotograaf Pääro Metsandi digigraafiline teos “Võrk Tuules”. Vargusega tekitati varalist kahju 500 eurot. Varastatud teose suurus oli 60 korda 80 sentimeetrit, see oli raamitud ja kaetud õhukese pleksiklaasiga. Kunstnik teatas sotsiaalmeedias, et töö on käsitsi signeeritud ainueksemplar ja trükifail ei ole kuskilt avalikkusele kättesaadav, seega kellegi kodu seinal seda tööd paberile trükituna olla ei tohiks. Teadaolevalt on tegemist Hiiumaa esimese kunstivargusega otse näituselt. Juhtumi esialgne lahendus selgus eile, kui autor teatas, et pilt leiti tükkidena ja kasutamiskõlbmatuna. “Pilt oli topitud väga avalikus kohas asuvasse prügikasti, pilt oli raamist välja võetud ja kortsutatud, klaas lõhutud,” rääkis Metsand Hiiu Lehele. Ta oletas, et kuna pilti hakati sotsiaalmeedias kohe otsima, ei juletud seda seinale panna ja pilti prügikasti toppides püüti varguse jälgi kustutada.


Vabatahtlikud said 78 000eurose päästepaadi

Jõulupühade ja uue aasta vahel saabus Kärdla sadamasse 78 000 eurot maksev võimas päästepaat, millega hakkavad väljakutsetele sõitma Hiiumaa vabatahtlikud merepäästjad. RIBtüüpi paadi kogupikkus on 7 meetrit ja laius 2,8 meetrit. Aluse kandejõud on üle 1,2 tonni ning pardale on lubatud võtta kuni 15 inimest. Aluse maksumus on ligi 78 000 eurot. Kärdla sadama kapten Sven Kriggulson rääkis Hiiu Lehele, et aluse ehitas Hollandi pereettevõte Work Rib Holland, mis valmistab töö- ja päästepaate juba mitmendat põlvkonda. Aluse baasvarustuses on kaks 100hobujõulist mootorit koos juhtimis süsteemidega, hüdrauliline roolimehhanism, navigatsioonituled ja pardavarustus. Sellest, kust tuli raha paadiostuks pikemalt Hiiu Lehes.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised