22.12.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Maavalitsuste lõpp tuli teistsugune

Kõigi Eesti 15 maavalitsuse töö lõppeb 1. jaanuarist. Sel puhul kutsus riigihalduse minister Jaak Aab teisipäeval rahandusministeeriumi esimesed ja viimased maavanemad ning maasekretärid vastuvõtule, et neid tänada. Hiiumaa viimane maavanem Riho Rahuoja ütles Hiiu Lehele, et iseenesest oli väga tore, et selline pidu ja vastuvõtt tehti, aga maavanemate kõnedest kõlas läbi ka kahjunoote, et nii on läinud. “Räägiti ka sellest, et viimased maavanemad valmistasid seda reformi ette vähemalt kolm aastat ja ega see tulemus päris see ei saanud, mis meil esialgu silme ees terendas,” ütles Rahuoja. Seniste maavanemate ettepanek oli, et maavalitsuste asemel tuleks kuus regionaalset ametit, aga tuli viisteist talitust. “Erinevus oli ka ülesannete mahtudes – regioonidele oleks rohkem ülesandeid ja vastutust jäänud,” selgitas ta.


Abielu registreerijad teada

Uuest aastast teevad perekonnaseisutoiminguid Hiiumaa vallavalitsuse perekonnaseisuametnikud Riina Lilleõis ja Helika Villmäe. Mõlemad läbisid vastava koolituse ja sooritasid eksami. Teada on ka nende vastuvõtuajad Hiiumaa vallavalitsuses Kärdlas Keskväljak 5a, aga kokkuleppel ametnikuga saab toimingu teha ka väljaspool vastuvõtuaega. Villmäe selgitas, et tasuta on nn kabinetiabielude sõlmimine, kui ametnik peab tulema abielu mujale sõlmima, on teenus tasuline. Hinnakiri on veel väljatöötamisel ja kinnitamata. Varem tegeles abielude sõlmimisega Hiiu maavalitsus, mis 1. jaanuarist tegevuse lõpetab. Sündide ja surmade registreerimine jätkub nagu varemgi Hiiumaa osavaldades.


Maakondliku talituse juht selgumas

Sel nädalal peaks lõppema konkursid maavalitsusi asendavate maakondlike talituste juhtide valimiseks. Kogu Eestis kandideeris talituste juhiks 187, Hiiumaal kaheksa kandidaati. Maasekretär Piret Sedrik selgitas, et konkursikomisjon teeb oma valiku ning esitab selle ministrile kinnitamiseks. Eeldatavasti selguvad talituste juhid veel sel nädalal. Lisaks juhile asub talituses tööle veel kolm-neli inimest. Endine maavanem Riho Rahuoja ei soostunud vastama küsimusele, kas ta kandideerib talituse juhi kohale, Piret Sedrik seevastu ütles, et tema kandideerib.


Kõpus sõitis auto teelt välja

Esmaspäeva, 18. detsembri hommikul sõitis Kõpus ohutuks ehitatud Annomäe ristmikul teelt välja Leedu numbrimärkidega sõiduauto KIA. PPA pressiesindaja Andra Jundas vastas Hiiu Lehe järelpärimisele, et häirekeskus sai teate, et Puski-Kõpu-Ristna maantee 6. kilomeetril on auto kraavis, teisipäeva hommikul veidi enne kella kaheksat. PPA teatel inimesed liiklusõnnetuses viga ei saanud. Pealtnägijad rääkisid, et auto sai kannatada nii tõsiselt, et tuli ära viia treileril. Jundas ütles, et õnnetus juhtus sellepärast, et teelõigul oli must jää, millega juht kiirusevalikul ei arvestanud. “Selle konkreetse õnnetuse põhjuseks ei saa pidada tee ümberehitust, sest võõral ei ole varasema ristmikuga võrdlust, kuid tõsi on see, et kohalikul võib võtta tee ümberehitusega harjumine aega,” lisas Kärdla politseijaoskonna juhtivuurija Kaili Kiik.


Käina spordikeskus esitles lennukaid tulevikuplaane

EOK tunnustusplaadi saanud Käina spordikeskuse juhataja Hannes Maasel esitles plaadi pidulikul avamisel keskuse arenguplaane, mille täismahus teostumisel saab sellest Hiiumaa elamuskeskus. Plaat paigaldati esialgu Käina spordikeskuse praeguse sissepääsu juurde. Maasel ütles, et see jääb plaadi ajutiseks asukohaks: “Kui tulevikus spordikeskuse uus osa valmis, siis paneme selle hoopis sinna peaukse juurde.” Keskuse tulevased investeeringud said kokku lepitud juba Hiiu ja Käina valla ühinemisel. Jaanuaris või veebruaris selgub, kas lisa tuleb ka Euroopa Liidu toetus piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmist. Maaseli sõnul planeeritakse spordikeskust laiendada ja juurde rajada interaktiivne saart tutvustav ekspositsioon, uus sissekäik, kohvik ja bowlingusaal. Juhul, kui Euroopa Liidu toetust ei tule, jääb tegemata vaid ekspositsiooniosa. Veel on kavas nõukogudeaja lõpus alustatud ja hiljem pooleli jäänud hoone soojustada ning korda teha selle välisviimistlus. Ka selle töö eelarve ja projekt on juba olemas.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised