19.12.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

 Sadama kohtuistungid lükkusid

Eile ja täna pidanuks Pärnu maakohtu Kärdla kohtusaalis jätkuma Kärdla sadama kriminaalasja arutelu. Pärnu maakohtu pressiesindaja Jaanika Lusti teatas, et 18., 19. ja 20. detsembrile planeeritud istungid lükkas kohus edasi kaitsja Peet Rajavere taotluse põhjal sadama seadusliku esindaja Sven Kriggulsoni töölähetuse tõttu. Samuti teatas süüdistatava Raigo Sahteli kaitsja Andres Simson oma kaitsealuse haigestumisest. Oktoobris toimuma pidanud istungid jäid ära Urmo Varrise kaitsja vahetumise tõttu. Kohus on varasemalt eraldanud antud kriminaalasjast SA Kärdla Sadam juhtinud Hillar Kuke ja tema juhitud OÜ Navigare kriminaalasja. Need kriminaalasjad lahendati kokkuleppemenetluse korras ja otsus jõustus 29. septembril. Kohus mõistis Kukele liitkaristusena neljaaastase vangistuse neljaaastase katseajaga. OÜ-le Navigare mõisteti liitkaristusena rahaline karistus 6000 eurot.

 Kõpu kalmistu heakord jätab soovida

Eelmisest aastast haldab ja korrastab Kõpu luteri kalmistut ehk nn alumist surnuaeda kogudus ise, kuid omaste meelest jätab kalmistu heakord soovida. Lehega võttis ühendust vallakodanik, keda häirib, et jõulude eel, kui paljud inimesed omaste kalmudele lähevad, on kalmistu korrast ära. Ta kiitis eelmist surnuaiavahti, kes oli valla palgal ning niitis ka need kalmud, millel enam korrashoidjaid pole ja riisus lehed kogu kalmistult. Hiiu Lehele saadetud kirjas selgitas Reigi Jeesuse koguduse juhatuse esimees Naima Kukkur, et vastavalt kalmistuseaduse §6 lg 4 järgi tuleb võtta hooldamata hauaplatsid arvele ja anda taaskasutusse. “Kalmistuseadus ei pane haldajale kohustust selliseid hauaplatse hooldada,” märkis Kukkur. Kukkur lisas, et kui Reigi kalmistul on omaste ning kalmistuvahi ja koguduse vahel tihe suhtlus ning nii mõnigi probleem on saanud kiire ja valutu lahenduse, siis paraku puudub selline kommunikatsioon Kõpu surnuaial käivate omastega. Kukkur kinnitas, et kogudus soovib olukorda parandada ja ootab omastepoolseid ettepanekuid.

 Kärdla lasteaiamaja sai 276 000eurose toetuse

Ammugi suurema remondi järele hüüdnud Kalda tänava lasteaiamaja Kärdlas saab suure rahasüsti hoone energiatõhususe parandamiseks. Riigihalduse minister Jaak Aab kinnitas 12. detsembril lasteaedade rekonstrueerimise toetused. Hiiu valla lasteaiale eraldati üle 276 000 euro maja energiatõhususe parandamiseks. Kärdla lasteaia direktori Tiina Hinno sõnul pole lasteaias peale fassaadi soojustamist 2006. aastal suuri remonttöid tehtud, kuigi vahendeid on selleks pidevalt otsitud. Järgmise aasta suvesse planeeritud tööde tulemusel vähenevad lasteaia ülalpidamiskulud ja energiatarbimine, tagatakse nõuetele vastav sisekliima ning paraneb ka laste ja lasteaia personali heaolu. Hiiu vallavanema nõunik Liis Remmelg ütles Hiiu Lehele, et remondi ajal lasteaeda avatuna hoida pole tõenäoliselt võimalik, kuna töid tehakse nii majas sees kui väljaspool. “Ohutuse mõttes otsime võimalusi laste ümberviimiseks teistele pindadele, et lasteaed saaks töötada ka remondi ajal,” ütles Remmelg.

 Hiiumaa meene ja uus kingitus valitud

Hiiumaa käsitöö- ja omatoodangu jõululaadal valis konkursižürii parima meene ja uue kingituse, välja selgitati ka rahva lemmik. Kokku laekus konkursile 15 toodet. Žürii hinnangul oli parim konkursile esitatud meenetest Hiiumaa muuseumi tainas ja retsept “Rudolf Tobiase pere pomerantsiküpsised”. Retsepti leidis Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo, uurides Rudolfi õdede kirjavahetust. Parimaks uueks kingituseks valis žürii Ulvi Paljasma käpikkoti. Kalevist valmistatud ja punase paeltikandiga kaunistatud stiilse koti nn pöidlaosas on sobilik ruum mobiiltelefoni ja näiteks autovõtmete jaoks. Publik hääletas oma lemmikuks Aeliita Sinijärve hirvepeaga pudelihoidja.  

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised