15.12.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Ilmus esimene vallaleht

Eile ilmus esimene Hiiumaa valla leht nimega Hiiumaa Teataja. Tegu on vallavalitsuse väljaandega, mis hakkab ilmuma kord kuus kaheksaleheküljelisena. Leht jõuab tasuta kõikidesse postkastidesse üle Hiiumaa. Lisaks saab lehte tulevast nädalast kõigist vallamajadest. Tallinna hiidlased ja Hiiumaa sõbrad saavad vallalehe tasuta võtta Nõmme turult või Balti jaama turult Toiduhaldjate juurest. Esimese numbri valmimisse andsid oma panuse vallavalitsuste ja allasutuste teenistujad ning toimetajana Liina Siniveer. Novembris ilmusid viimast korda senised vallalehed Emmaste Vallaleht, Hiiu Valla Teataja, Käina Kuller, sügisel Pühalepa Teataja. Hiiumaa Teataja ühe numbri välja andmise hind on 1000 eurot. Võrdluseks, et kõigi nelja senise vallalehe ühe lehenumbri väljaandmise kogukulu oli 3900 eurot.


Looduskaitsespetsialist: Eelistame looduslikku raba

RMK looduskaitseosakonna looduskaitsespetsialist Ants Animägi ütles Hiiu Lehele, et Määvli jääksoo taastamise kavandamisel on eeltööd tehtud selle valdkonna Eesti professionaalseimate asjatundjatega. Kärdlas 2. novembril toimunud samateemalisel koosolekul said korraldajate sõnul soovitud vastused ka kõik küsimused. Hiiu Lehe poole pöördus Ants Lilleõis, kelle jaoks siiski jäi üles hulk küsimusi. Lilleõis on mures, et nõukogudeajal suure vaevaga rajatud Määvli tee hävib, kui raba veetaset korraga niipalju tõsta ja teetammi kaitsev mets maha võtta. “Eelistame looduslikku raba seda poolitavale ja hävitavale, kuigi inimeste suure vaevaga rajatud tootmisotstarbelisele haruteele. Tupikuga lõppev harutee likvideeritakse, Tubala-Kapasto kruusateed aga töö ei ohusta,“ vastas Animägi.

FC Kuressaare legend jääb jalgpalli juurde

FC Kuressaare ridades 303 liigamängu mänginud ja legendi staatusesse tõusnud hiidlane Martti Pukk ehk Puka, nagu sõbrad teda kutsuvad, jääb jalgpalliga seotuks ka pärast viimast mängu “Kures”. Selle aasta 29. oktoober, mil Martti mängis oma viimase mängu Kures, nagu ta FC Kuressaaret koduselt kutsub, oli kurb, aga ka rõõmus päev. “Kui oled terve oma elu olnud jalgpalliga seotud ja kui sa siis lõpetad mingi asja ära, millega sa oled väga harjunud ja kus sul on läinud päris hästi ka, siis... ikka on kurb lõpetada mingeid asju.” Rõõmu tegi, et peale 1. novembril 2015 saadud väga tõsist vigastust suutis ta väljakule naasta. Martti ütleb, et on õnnelik jalgpallur ning usub, et edukogemus jalgpallis on talle ka tavaelus kasuks tulnud. Ja keegi ei saa öelda, et tema liigamängud on lõppenud: “Madalamates liigades mängin võib-olla veel.” Jalgpalliga seotuks jääb Martti Pukk igal juhul ka edaspidi – ta töötab Eesti jalgpalli liidu rahvajalgpalli osakonnas projektijuhina.

Harukordne leid muuseumist – Tobiaste pere piparkoogiretsept

Kui muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo helilooja Rudolf Tobiase perest järele jäänud pabereid sorteeris, pudenes Rudolfi õdede kirjavahetuse hulgast välja üks veidi kortsunud vihikuleht saksakeelse tekstiga. Selle ülemises servas seisis: Familien Pfefferkuchen ehk Perekonna piparkoogid. “Näib, et suure pere ema Emilie isiklikult oli selle koogitegemise õpetuse paberile pannud. Nii vähemalt tundus vanapärast kirjaviisi vaadates,” oletas Põllo. Hiiumaa muuseumi töötajad valmistasid retsepti järgi küpsised, mis Põllo sõnul on mõnusalt pomerantsimaitselised. Selleks, et teisedki maitsest osa saaks, tellis muuseum Hiiu Pagarist originaalretsepti järgi tehtud taigna. Retseptiga varustatud pakendi kujundas SA Hiiumaa Muuseumid direktor Toomas Kokovkin. Tobiaste pere piparkoogitainas tuleb müügile ainult sel reedel-laupäeval Hiiumaa käsitöö- ja omatoodangu laadal.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised