08.12.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Ligi tuhat Telia klienti kümme tundi sideta

Esmaspäeval, 4. detsembril kell 13.19 sai Telia juhtimiskeskus info optilise kaabli rikke kohta Hiiumaal. Kaabel sai vigastada, kui maantee helkurposte paigaldanud OÜ Kärgets töömees puuris ühe tulba vahetamisel optilisse kaablisse. “Uus tähispost pandi vana tähisposti auku. Tähispostide paigaldaja ei olnud paigaldamise hetkel teadlik, et antud posti all on kaabel,” selgitas töö tellinud maanteeameti piirkondliku liikluskorralduse talituse juhataja Erkki Vaheoja. Juhtunu tõttu katkes 814 kliendi interneti püsiühendus, samuti ei toiminud 18 Telia Hiiumaa mobiilside tugijaamast enam kui pooled ehk kümme. Juhtunust oli mõjutatud just Hiiumaa lõuna- ja lääneosa. Nii näiteks ei saanud Käina Konsumis teha kaardimakseid, piirkonna inimestel ei olnud internetti, Telia kliendid ei saanud helistada ega telerit vaadata ning osadel lastel jäid isegi koolitööd tegemata.

 

Volikogu otsustas sihtasutused ühendada

Hiiumaa vallavolikogu otsustas 28. novembri istungil 11 poolt- ja 10 vastuhäälega liita SA Tuuru ja SA Hiiumaa arenduskeskus, mis uuest aastast hakkab täitma maakondliku arenduskeskuse ülesandeid. Vallavanem Reili Rand ütles, et ühendamise puhul tulevad üle kõik õigused, lepingud, varad ja kohustused. Kohustuste osa tekitas volikogus elavat arutelu, sest Tuurul on üleval arvelduskrediit suurusjärgus 90 000 eurot. Rand ütles, et on pidanud Tuuru võlaga seoses läbirääkimisi riigihalduse ministri ja rahandusministeeriumiga, kuid nende seisukoht on, et Hiiumaa peab ise hakkama saama ja riik võla tasumisel appi ei tule. “Riik võiks oma sihtasutusega ise tegeleda – lasta pankrotti, müüa varad. Püüaks uue sihtasutusega pöörduda rahandusministeeriumi poole, et kõik lepingud saaks normaalselt üle võetud ilma Tuuru taagata,” ütles volikogu liige Tiit Paulus. Tuurul on praegu ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) nõustamisleping, mille tuludest saavad palka konsultandid. Volikogu liige Üllar Padari sõnul aga ei saa uue sihtasutuse käivitamisel arvestada, et see leping jätkuvalt olemas on. “See saab tulla alles siis, kui sihtasutus on viidud seisu, kus EAS seda oma partnerina aktsepteerib,” selgitas Padari. “Kui uus sihtasutus ühineb Tuuruga, saab sellest Tuuru õigusjärglane ja üle tulevad ka lepingud,” kinnitas Hiiu maasekretär Piret Sedrik, kes täidab ka maavanema ülesandeid. Vastasel juhul võib Tuuru kaotada lepingu, mille mahuks 200 000 eurot aastas.

 

Hiiumaal valmivad tähepüüdjad koguvad populaarsust kogu maailmas

Kahe lapse ema Häli-Herta Haavapuu käte all valmivad erilised väikelastele mõeldud kiiged – Kiigikud. Mõte ise väikelastele kiikesid valmistama hakata tekkis Haavapuul, kui ta Pinterestis nägi pilti sarnasest kiigest. Esialgu lähedastel tema ettevõtmisesse usku polnud. “Kui esimene kiik valmis ja selle kokku panin, siis elukaaslane küsis, kas ma tõesti arvan, et kellelegi niisugune kiik meeldida võiks,” ütles Haavapuu. Praeguseks on ta kiikesid teinud juba poolteist aastat. Selle aja jooksul on valminud üle kolmesaja kiige ja tellijaid on ka välisriikidest. Haavapuu sõnul polnud tal algselt plaanis kiikesid müügiks tegema hakata, aga kuna ettevõtmine kohe nii menukaks osutus, otsustas ta sellele ka Facebooki konto teha. “Tahtsin, et minu kiikede valmistamine ei tunduks mingi põlve otsas meisterdamisena, vaid oleks algusest peale professionaalne ja läbi mõeldud,” selgitas Haavapuu. Nii pani ta kohe alguses rõhku ka sellele, et fotod, mida ta oma kontole postitab, oleks kvaliteetsed. Peale seda hakkas tulema ootamatult palju tellimusi ja ta sai leheküljele palju jälgijaid. “Ma poleks ise uskunudki, et minu kiiged inimestele nii väga meeldivad,” oli Haavapuu üllatunud. Tema tegemistel hoiab sotsiaalmeedias silma peal üle 3000 inimese ja sealtkaudu tuleb ligi 90 protsenti tellimustest.

 

Ettevõtja toetas lasteaia kõnnitee ehitust

Septembri lõpus valmisid ühe nädalavahetusega Hiiu valla lasteaia Kalda tänava maja jalgtee uue sillutisega lõigud, mida saavad nüüd kasutada 125 lasteaialast. Lasteaia juhataja Tiina Hinno sõnul oli jalgteede seisukord väga halb ja väiksemad lapsed komistasid alatihti turritavate kiviservade taha. Lasteaed tellis 40 ruutmeetrit sillutist OÜlt Solar Projekt, kuid ettevõte lisas lasteaiale üllatusena omalt poolt teist samapalju juurde ja paigaldas tänavakivi ligi 80 ruutmeetri ulatuses. “Meeldiv üllatus oli, et see oli ettevõtte juhi Kaspar Kibuspuu panus lasteaia hüvanguks,” ütles Hinno Hiiu valla sotsiaalmeedia lehel. “Terve nädalavahetuse toimetasid, et mitte segada lasteaia igapäevategevust. Hästi vastutulelikud, väga kiidan!”

 

Kivimitemajja kolis aasta lõpul uus asukas

Palade loodushariduskeskus võttis aasta kokku kivimitemajas Siim Liigi flöödimuusika ja Kristjan Arunurme loetud luuletuste saatel. Poola tänas loodushariduskeskuse väikest, aga väga töökat kollektiivi, andis ülevaate sel aastal Soera talumuuseumis tehtud teise etapi töödest ja suve suurematest sündmustest. Siis esitlesid Karin Poola ja Tiit Leito huvitava välimusega kivi, mis just äsja nende kollektsiooni lisandunud. Kivi leidis üks Hiiumaa mees, kes ütles, et nad emaga lausa kardavad seda, kuna see ei ole normaalne kivi ja pärit kas põrgust või taevast. Leidja oletas, et võib-olla on see meteoriit, võib-olla radioaktiivne – igal juhul mitte tavaline kivi. Leito tegi kivist pildid ja saatsid Eesti ühele esigeoloogile Kalle Suurojale. Mida Suuroja neile vastas, sellest pikemalt Hiiu Lehes.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised