04.12.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Leo Filippov: Saartele on vaja nutikaid töökohti

Laupäeval peeti Muhu saarel Pädaste mõisas Eesti Saarte Kogu 25. aastapäeva. MTÜ Eesti Saarte Kogu (ESK) tegutseb kõigi Eesti asustatud saarte esinduskoguna alates selle loomisest Muhus 1992. aasta lõpus. Tol ajal, veerand sajandit tagasi, oli asustatud saari märgatavalt vähem kui tänapäeval, mil loendame neid juba üheksateist. Esinduskogu sünnipäevale Muhumaal kogunes rahvast 17 Eesti saarelt. Tulla ei saanud vaid Aegna ja Osmussaare elanikud, sest neil puudub regulaarne ühendus mandriga. “Arutlusel on endiselt kõigi Eesti saarte seadus ning elus on ka visioon Saarte (kultuuri) instituudist,” sõnas Filippov ja lisas, et saartele on vaja luua töökohti, mis vajaksid haritud inimesi.


Hiiumaale ligi 50 000 eurot katuseraha

Riigikogulaste jagatavat toetusraha tuleb Hiiumaale sel aastal 48 000 eurot kui riigikogu järgmise aasta riigieelarve sellisel kujul kinnitab. Erinevateks asjadeks saavad toetust Hiiumaa jooksugrupp, Emmaste osavallavalitsus, Pühalepa osavallavalitsus, Hiiu maakonna tuletõrjeühing, Kõpu külaselts Valguskiir ning Palade loodushariduskeskus. Vabaerakond andis 300 000 eurot ühendusele MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant vabaühenduste toetusfondiks, millele saab samuti toetusetaotlusi esitada. Rahajagamises osalenud erakonnad jagasid seekord toetust valdavalt kirikutele, külaseltsidele, koolidele ja lasteaedadele.


Volikogu kinnitas osavaldade struktuuri ja teenistuskohad

Hoolimata sellest, et Hiiumaa valla osavaldade struktuuri ja teenistuskohtade koosseis kehtestati teisipäevasel volikogu istungil 20 poolthäälega, eelnesid otsuse langetamisele vaidlused. Volikogu neljandal istungil arutati Hiiumaa valla ja osavaldade struktuuri ning ametnike ja töötajate ülesandeid. Enne otsuse langetamist oli vaidlusteemaks osavaldade ametnike koormused, eriti küttis kirgi Kõrgessaare osavalla ametnike arv, mis on teiste osavaldadega võrreldes väiksem. Kõige rohkem teenistuskohti on planeeritud Käina osavalda – 13,05. Neist neli on aga tähtajalise töölepinguga katlakäitlejad, kes töötavad vaid kütteperioodil. Käinale järgneb Kärdla osavald, kuhu planeeritud 8,4 teenistuskohta. Pühalepa osavalda jääb 8 teenistuskohta ja Emmastesse 6, pindalalt suurimasse, Kõrgessaare osavalda, aga vaid 5,1 ametniku jagu teenistuskohti. Hiiumaa vallavalitsuses on teenistujaid 12 ja vallakantseleis 7.


Playbox ei mahtunud kultuurikeskusesse ära

Hiiumaa gümnaasiumi õpilasesinduse korraldatud jäljendamisetendus Playbox 2017 oli nii menukas, et pealtvaatajad ei mahtunud Kärdla kultuurikeskuse saali. Suur hulk publikut sai etteasteid vaid ukse vahelt piiluda või sammassaalist kuulata. Õpilasesinduse esindaja Annabel Pielbergi sõnul toodi publikule kõiksugu lisapinke, aga kultuurimaja jäi ikkagi väikseks. “Juba mõtleme lahendusi, kuidas järgmisel aastal kõik huvilised kultuurikeskusesse ära mahutada,” ütles Pielberg. Hiiumaa gümnaasiumi õppejuhi Maris Nõmmik-Kärtneri sõnul müüdi pileteid Playboxile üle 300. Saaliukse taha jäänud publik leidis, et Hiiumaal on puudu piisavalt suur saal, kuhu mahuks rohkem pealtvaatajaid.


Avatud kontor Prahas toimib

“Suurlinnas Prahas kogesin, kuidas töötab üks avatud kontor ja kerkis küsimus, kas Hiiumaalgi oleks võimalik mõni sarnane jätkusuutlikult tööle rakendada,” kirjutab Peep Lillemägi ning jagab saadud kogemust. Sõna saab avatud kontori perenaine Kristyna Holubova, kes mõne sõnaga räägib, kuidas selline paik alguse sai ja kuidas toimib.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised