01.12.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Hiiumaal jäi hunt auto alla

Fotograaf Argo Nurs ütles, et on ammu tahtnud hunti lähedalt näha ja kolmapäeva õhtul see Emmaste kandi Valgu külas ka õnnestus. “Tulemus polnud paraku küll päris see, mida tahtsin,” kirjutas Nurs sotsiaalmeedias. Hiiu Lehele rääkis Nurs, et sõitis õhtul kella veerand kaheksa ajal Emmaste poolt Käina poole, kui vasakult jooksis teele loom ja tabas auto vasakut nurka. “Ise ehmatasin alguses ikka korralikult ära ja ei saanud aru, et mis see ette jooksis. Keerasin auto ringi ja siis vaatasin, et oih, kellegi koer. Kui seisma jäin ja ligi astusin, siis oli selge, et susi ise.” Saadud löögist emane hunt hukkus. Juht jäi terveks, aga auto sai kannatada. Nurs rääkis, et on tahtnud hundist head võtet saada, kuid seni on näinud seda looma vaid kaugemal põllul jooksmas. “Kahjuks me kohtumine ei olnud meeldiv ja selline pilt, mille ma sain, pole kaugeltki minu unistus,” nentis Nurs. 

Valitsus eraldas ühinemistoetust

Valitsus otsustas eilsel istungil eraldada omavalitsustele haldusreformi seaduse alusel makstavad ühinemistoetused. Kokku makstakse 47 uuele omavalitsustele kolme aasta jooksul ligi 65 miljonit eurot ühinemistoetust. Vabatahtlikult ühinenud Hiiu vald ja Käina vald saavad kokku on 762 300 eurot. Hiiumaa valla rahandusvaldkonna juhataja Inge Elissaar ütles, et omavalitsused esitasid rahandusministeeriumile ka ühinemistoetuste kasutamise kava. “Sel aastal kasutame enamiku ühinemisega seotud kulude katmiseks, järgmisel aastal algavad investeeringud, mis on kokku lepitud Hiiu valla ja Käina valla ühinemislepingus,” selgitas Elissaar. Valitsuse ühendatud omavalitsustele, milleks Hiiumaal olid Käina ja Emmaste, ühinemistoetust ei anta. Neile hüvitatakse taotluse alusel ühendamisega seotud otsesed kulud. 

Volikogu rahuldas vaide ja teeb uue enampakkumise

Teisipäevasel volikogu istungil tunnistas Hiiumaa valla volikogu kehtetuks Hiiu vallavolikogu septembrikuu otsuse müüa Luidjal asuv Haavalauka talu kinnistu kunagiste omanike lapselapsele Signe Voolainele. Ühtlasi rahuldas volikogu sellega teise maja osta soovija Martin Keskküla vaide. Teisipäeval toimunud istungil esitles vallavanem Reili Rand vallavalitsuse seisukohta, et otsust tehes ei käitutud õiguspäraselt ja 6. septembri otsus rikub võrdse kohtlemise põhimõtet teiste pakkujate  suhtes. “Kõigi selguse huvides tuleb korraldada uus enampakkumine, mis annab võrdsed võimalused kõigile pakkumises osaleda soovijaile,” ütles Rand. Hiiu vallavolikogu on alates 2015. aastast püüdnud Luidjal asuvat vallale kuuluvat hoonestatud kinnistut korduvalt müüa avalikul enampakkumisel. Pakkumisi ei tehtud, aga peale viimast pakkumiste tähtaega sel suvel võttis vallaga ühendust mitu ostuhuvilist. 

Kaubamaja konkursivõit DAGOpeni suurim ja tähtsaim

Hiiumaa ainuke arhitektuuribüroo DAGOpen on saarel hästi tuntud, mujal Eestis seni vähem. Nüüd tuli Tallinna Kaubamaja arhitektuurikonkursi võit. 2012. aastal manalateele lahkunud isalt, arhitekt Jüri Kuusemetsalt büroo juhtimise üle võtnud Jaan Kuusemets (38) Jaan Kuusemets rääkis, et büroo on arhitektuurikonkurssidel osalenud regulaarsemalt alates 2013. aastast ning võitnud järjest auhinnalisi kohti. Kaubamaja arhitektuurikonkursi võit on ettevõtte senistest suurim ja tähtsaim. Kuusemetsa intervjuust saab lugeda, miks kaasati projekti Hispaania partnerid, millele viitab võidutöö nimi City Break ning millal alustas OÜ DAGOpen, mille nime võiks tõlkida ka kui “Hiiu pliiats”.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised