30.11.2017

KOKKUVÕTE AUDIOVISUAALVALDKONNA VISIOONIKONVERENTSIST: Euroopa audiovisuaalmaastiku vitaalsuse tagab digirevolutsiooniga kaasaskäimine

Teisipäeval, 28. novembril lõppes Kultuuriministeeriumi eestvedamisel kahepäevane rahvusvaheline visioonikonverents. Audiovisuaal- ja filmivaldkonna eksperdid, poliitikakujundajad ning visionäärid arutasid, kuidas Euroopa meedia- ja filmitööstus saab digiajastu ja globaliseerumise kontekstis hoida oma kultuurilist eripära ja jääda kõnetavaks tänapäeva digitaalses maailmas.

Kultuuriminister Indrek Saar rõhutas oma avakõnes, et uute tehnoloogiatega kaasnevaid riske ja võimalusi tuleb hoolikalt kaaluda, et leida nende vahel tasakaal. „Oleme tunnistajad uue tohutu ressursi, andmete, esilekerkimisele. See omakorda muudab viise, kuidas olemasolevaid ressursse kasutatakse ja kogutakse,“ ütles Saar. Ta märkis, et Euroopa Liidu andmeturu väärtus oli 2016. aastal umbes 60 miljardit eurot ning see võib aastaks 2020 küündida üle 106 miljardi. „On väga oluline algatada ühiskonnas diskussioon, mida need uued trendid endaga kaasa toovad ning kuidas need meile kõige kasulikumad võiksid olla,“ ütles Saar.

Konverentsi sõnavõttudes ja diskussioonipaneelides arutati võimalusi Euroopa audiovisuaalse sisu paremaks esiletõstmiseks digiajastul niinimetatud superplatvormide nagu Amazon, Google, Netflix jt kontekstis. Kõlama jäi vajadus käsitleda superplatvorme kui häid globaalseid edulugusid, mis võimaldavad sisu paremini ja senisest enamate kasutajateni viia. Samas tõdeti, et audiovisuaalse sisu pealt märkimisväärselt teenides laieneb platvormidele ka vastutus osaleda loomingusse panustamisel. Lisaks kutsuti üles mitte ületähtsustama tehnoloogilisi arenguid, vaid hindama inimeste tegevust või tegevusetust nende tehnoloogiliste arengute kontekstis. Diskussioonides otsiti ka vastuseid küsimusele, mida peab Euroopa kõikidel tasanditel tegema, et Euroopa sisu jõuaks paremini vaatajateni ning oleks konkurentsivõimeline. Tõdeti, et väga oluline on toetada ettevõtlust ja soodustada loome- ja ärisektori koostööd soodustavate ökosüsteemide loomist. Esile tõsteti ka rohujuuretasandi tegevuste olulisust sisuloome teemadel kaasarääkimisel, kodanikuaktiivsust ja ettevõtlikkust, sest reguleerimine üksnes valitsustasandil ei ole piisav.

„Euroopa audiovisuaalmaastiku kaasajastamiseks ja sektori võimekuse suurendamise eeldustena  vajame vähem killustatud Euroopa Liidu siseturgu ja reaalset ning toimivat ühtset digitaalset turgu. Samuti vajame digiajastule vastavat autoriõiguste regulatsiooni ning paremini tagatud legaalset ligipääsu  audiovisuaalsele sisule,“ ütles Euroopa Komisjoni esindaja, digitaalse ühtse turu asepresidendi Andrus Ansipi kabineti ekspert, konverentsil kõnelenud Jörgen Gren. „Ühtlasi peame pakkuma tugevat tuge loomesektorile, näiteks Loov Euroopa programmi kaudu, ja tagama tõhusad meetmed piraatluse vastu,“  ütles Gren.

Kahepäevase konverentsi arutelud võttis kokku mainekas filmiprodutsendi Lord David Puttnami ettekanne. „Andmetest saab maailma uus taristu,“ märkis Lord Puttnam. „Me [audiovisuaalsektor] saame edasi liikuda ainult väärtuspõhiselt,” ütles Puttnam. Ta rõhutas, et lahenduste leidmiseks peab sektor haarama initsiatiivi ja töötama selle  nimel, et Euroopa sisu jõuaks avalikkuseni. „Reguleerimine olukorra muutmiseks on liiga suur ootus. See on meie valik, kellega soovime koostööd teha, missuguse publikuni jõuda; defineerida väärtused, mida me soovime edasi anda - meil on kontroll oma valikute üle,“ rõhutas Lord Puttnam.  

Lord Puttnami sõnul on osalemine Eesti eesistumiskonverentsil Tallinnas talle taas ilmekalt tõestanud, et Eesti on dünaamiline, tulevikku vaatav, energiast ja uuenduslikest ideedest pulbitsev riik. „Mulle avaldasid sügavat muljet siinsed võrgustumiskohtumised, eriti Eesti noore innovaatori Christer Loobiga, kelle olen viinud kokku  oma Londoni kolleegidega. Loodan, et  konverents inspireerib mitmeid samavõrra viljakaid koostöövõimalusi,“  avaldas briti filmiprodutsent lootust.

Kahepäevasel konverentsil astus üles terve rida nimekaid kõnelejaid: avapäeval  tegi ettekande Euroopa meediahiiu Sky Group tegevjuht Jeremy Darroch, USA tehnikaülikooli MIT digitehnoloogiate uuringu keskuse Media Labi üks juhtidest Barak Berkowitz, art-house filmide digitaalse laenutamisega tegeleva ettevõtte MUBI juht ja asutaja Efe Cakarel, presentatsioonitarkvara Prezi looja ning tegevjuht Peter Arvai ning teised. Diskussioonipaneelides võtsid sõna Google’i, Netflixi, Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU), Soome rahvusringhäälingu (YLE), Euroopa Filmifondide ühenduse (EFADS), maailma juhtiva teletehnika tootja ARRI, telesarja Babylon Berlini ning Euroopa Komisjoni esindajad. 

Konverents on järelvaadatav Kultuuriministeeriumi kodulehel siin. Fotogalerii üritusest (täienev) on leitav Kultuuriministeeriumi Flickrist. Fotograaf Rene Riisalu.

Eesti Euroopa Liidu eesistumise konverents „PICTURED FUTURES: CONNECTING CONTENT, TECH & POLICY IN AUDIOVISUAL EUROPE” toimus 27.–28. novembril Tallinnas, Kinos Kosmos IMAX Kultuuriministeeriumi eestvedamisel koostöös Pimedate Ööde Filmifestivali ja Eesti Filmi Instituudiga ning Euroopa Komisjoni ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toel.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised