17.11.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Hiiumaa vallavolikogu kinnitas töötasud ja hüvitised

Hiiumaa vallavolikogu otsustas eile rahanumbreid: eelnõu kohaselt saab vallavanema palgaks 2850 eurot, volikogu esimehe töötasuks 1900 eurot, komisjoni esimees hakkab saama 100 eurot kuus ja volikogu liige 35 eurot istungi eest. Hiiu vallavanemana oli Reili Ranna palk 2000 eurot – kasv seega 43 protsenti. Samas oli Hiiu valla elanike arv 4623, uues Hiiumaa vallas elab 9550 inimest. “Vaadates ümberkaudseid omavalitsusi, siis palgamäära alused ei ole ühtlaselt paigas, see tähendab, et palgamäär ei lähtu ei omavalitsuse struktuurist, elanike arvust ega eelarve mahust,” selgitas volikogu esimees Aivar Viidik. Ta lisas, et ülehiiumaalist valda juhtiva vallavanema vastutus ja töökoormus on suurem varasemast ning leidis, et sellega peab kaasnema ka tasu tõus. Samal istungil määrati ka lahkuvate vallajuhtide, endiste vallavanemate ja volikogu esimeeste hüvitised.
 

Volikogu arutas Emmaste valla kaebust

Hiiumaa vallavolikogu ei jõudnud esimesel katsel otsuseni, kas pöörduda Emmaste valla õigusjärglasena Hiiumaa merealade planeeringu vaidlustamisega riigikohtusse või mitte. 7. novembri istungil toimunud nimelisel hääletusel jagunesid hääled võrdselt 11:11 ja otsust ei sündinud. 23liikmelises volikogus ei jooksnud selle hääletuse jõujooned mööda koalitsiooni ja opositsiooni piire, vaid jagunesid pisut teisiti. Reili Rand, kes samal istungil valiti vallavanema ametisse, hääletada ei saanud. Teema oli uuesti eilse, 16. novembri Hiiumaa vallavolikogu istungi päevakorras ja häältega 12:10 otsustas volikogu kassatsioonikaebust mitte esitada.
 

Aasta turismiteoks uued laevad?

MTÜ Lääne-Eesti Turism konkursile saadeti Hiiumaalt tunnustamiseks aasta turismiteona uute parvlaevade tulek. Esitluses märgitakse, et saartel on ühenduste stabiilsus ja kvaliteet ääretult olulised, kuna uued parvlaevad võimaldavad kiiremat, mugavamat sõitu nii kohalikele kui ka külastajatele. Žüriile avaldas turismitegu “Uute parvlaevade tulek saarte ühendamiseks” muljet ning ettepanek jõudis kolme parima hulka, kelle seast valiti võitja eile Pärnus toimunud Lääne-Eesti turismikonverentsil. Aasta turismiteo kandidaatideks olid veel Haapsalu Tšaikovski festival ja kruiisiturismi arendamine Pärnus. Parima turismisarendaja tiitlile nomineeriti aga MTÜ Saaremaa Ralli, Matsalu loodusfilmide festival ja Haapsalu käsitöömeister Raul Sas.
 

Hiiu vald domeeni hiiumaavald.ee ei vaja

Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles eile, et uue valla domeenina on algusest peale olnud kavas kasutusele võtta Hiiu maavalitsuse käest vabanev domeen hiiumaa.ee Just seepärast ei ole vald huvi tundnud domeeni hiiumaavald.ee vastu. Selle domeeni registreeris septembri lõpus enda nimele MTÜ Hiiumaa Tuletõrjeühing. Ühingu juhatuse liige Georg Linkov ütles Hiiu Lehele, et ühing broneeris domeeni, kinkimaks seda hea koostöö märgiks edasi Hiiumaa vallale. Linkov tunnistas ka, et ei teadnud, et kõik Eesti territooriumi haldusüksuste nimistus kinnitatud kohanimedega samased domeenid on reserveeritud registreerimiseks vastavale kohalikule omavalitsusele või selle poolt määratud isikule. Hiiu vallavanema nõunik Liis Remmelg ütles, et Hiiumaa vallavalitsust ei ole teavitatud domeeni hiiumaavald.ee registreerimisest, üle pole antud ka kingitust.
 

MKM: Inimesed jõukamad, sõidavad rohkem

OÜ TS Laevad teenis tänavu kaheksa kuuga Rohuküla-Heltermaa liinil 14 protsenti piletitulu rohkem kui eelmine vedaja, OÜ Väinamere Liinid mullu sama ajaga. Kunagi varem pole piletitulu kasvunumber sel liinil olnud nii suur. MKM nõunik Mihkel Loide ütles kasvunumbrit kommenteerides, et põhjust on raske üheselt välja tuua. Ta oletas, et paranev majandusseis annab inimestele rohkem põhjust liikuda. “Kui piletihinnad püsivad samad ja elatustase tõuseb, siis ongi reisijaid rohkem, aga see saab olla ainult osaline põhjus,” ütles Loide. “Samas reisijate arvu ja piletitulu osas on korrelatsioon olemas, seega päris vale see hüpotees olla ei saa.” Mullu kaheksa kuuga teenis Väinamere Liinid piletitulu Hiiumaa liinil 1,9 miljonit eurot, TS Laevad tänavu sama ajaga 2,2 miljonit eurot ehk 265 000 eurot enam – kasv 14 protsenti. Suurim osa piletitulust tuli üleveetud sõidukite arvu kasvult, mida oli 13 protsenti enam, kui aasta varem. Reisijate arv kasvas samal perioodil 6 protsenti. Ka reise tehti samal perioodil 13 protsenti enam.
 

Vahetusõpilane tunneb rõõmu värskest tuulest

Taist pärit vahetusõpilast võõrustav Merle Salusoo oli üllatunud, kui tüdruk rattaga sõidust tulles eriti õnnelik oli. Selgus, et neiu tundis erilist rõõmu tuulest, mis rattaga sõites vastu puhus. Alates septembrist õpib Palade põhikooli 9. klassis Taist, 9–12 miljoni elanikuga Bangkoki äärelinnast pärit vahetusõpilane Pimrawee Yanyongweroj, keda hüütakse lühidalt Pim. Pim on oma valikuga Hiiumaale tulla rahul: “Mulle ei meeldi suurlinnad. Olen ka Tallinnas käinud, aga Hiiumaal on ikkagi mõnusam, siinne loodus on ilus.” Pim saab eesti keelest juba päris hästi aru, aga pelgab veel rääkida, kuna kardab eksida. “Kahjuks jätabki Pim pigem rääkimata, sest soovib keelt rääkida perfektselt,” ütles Salusoo. Pim-i kartus on siiski asjatu ja ta võiks julgemalt eesti keelt kasutada. Kolmapäeval oli kohviku Gahwa teenindaja Karin lausa vaimustuses kui heas eesti keeles vaid kolm kuud Eestis veetnud Pimrawee Yanyongweroj talle oma soovi esitas.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised