10.11.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Hiiumaa vallavanem ja vallavalitsuse algus said paika

Peale väikest jagelemist istungi algul, valis Hiiumaa vallavolikogu vallavanema, kinnitas esimesed kaks valitsuse liiget ja valis komisjonide juhid. Päevakorra kinnitamise eel tegi volikogu opositsioon katse lisada päevakorda vallavanema konkursi korras valimine ja jätta kinnitamata vallavalitsus. Mõlemad ettepanekud hääletati koalitsiooni häältega päevakorrast välja. Hiiu vallavanema ainus kandidaat, kes ennast ei taandanud, oli Reili Rand. Anonüümsel hääletusel valiti Rand vallavanemaks 14 poolt- ja 9 vastuhäälega. Vallavalitsus, keda Rand esitles, on esialgu kolmeliikmeline: vallavanem, rahandusvaldkonna juht Inge Elissaar ja arenguvaldkonna juht Monika Pihlak. Mõlemad töötasid seni Hiiu vallas osakonnajuhatajana. Vallavalitsusena said kõik kolm terve volikogu toetushääled. Vallavalitsus on kolmeliikmeline ajani, mil ametisse valitakse osavallavanemad. Volikogu liige Tiit Paulus küsis, kas tulevased osavallavanemad on hääleõiguslikud vallavalitsuse liikmed. Rand kinnitas, et kõik viis saavad olema hääleõiguslikud valitsuse liikmed. 

Toss: Lubadega jupitamine on jama

Hiiumaa jahindusnõukogu taotles kuue hundi küttimisluba ja sai esialgu neli. Nõukogu liige Arvi Toss ütles, et kuut küttimisluba küsiti kogu hundijahihooaja peale. See, et esimeses osas kohe neli luba saadi, on tema hinnangul üle ootuste hea tulemus. “Tegelikult see jupitamine on jama,” ütles Toss. “Hundijaht on päris kulukas ja kui lund ei ole, siis ei jäävad viimases osas, paar nädalat enne hundi jahiaja lõppu need viimased load kasutamata,” selgitas ta. “Ja siis heidetakse jahimeestele ette, et lube küll küsite, aga lastud ei saa.” Kuut küttimisluba küsis Hiiumaa jahindusnõukogu lähtudes sellest, et saarel on fikseeritud kahe hundipesakonna olemasolu. 

Minister Aab: Kuus töökohta on vähe

Hiiu Leht uuris kui palju riigi töökohti on riigireformi käigus kavas tuua Hiiu maakonda. Riigihalduse minister Jaak Aab vastas, et riigiasutuste töökohtade Tallinnast ja töökohtade loomine maakonnakeskustesse on pidev ja jätkuv protsess koostöös ministeeriumitega. “Töökohtade Hiiumaale viimisega on hetkeseis selline, et ministeeriumitest on teada antud, et kokku on plaanis viia, juba viidud või viimisel kuus töökohta. Seda on kahtlemata vähe,” nentis minister. “Valitsuse soov on endiselt, et kõikidesse maakondadesse sh Hiiumaale tekiks rohkem töökohti juurde,” lisas minister. 

Tasuta bussiliikluse tulek ebaselge

Uue aasta 1. juulist peaks käivituma tasuta bussisõit kõigil maakonnaliinidel. Kuidas see välja nägema hakkab, ei ole praegu veel päris selge. Kindel on, et tasuta sõidu õigus ei laiene kommertsliinidele, samuti jäävad tasulisteks riigisisesed rongi-, praami- ja laevaühendused. Praeguse plaani järgi saavad, erinevalt Tallinnas praegu kehtivast süsteemist, tasuta sõiduõiguse kõik, elukohast sõltumata. Hiiu maavalitsuse ühistranspordispetsialist Tõnis Paljasma ütles maakonnalehele, et tasuta transport on filosoofiline küsimus, kuid on päris selge, et kohaliku ühistranspordi probleemid Hiiumaal on mujal, kui 1–2 eurot maksvas piletis. Inseneribüroo Stratum poolt 2015. aastal välja töötatud Hiiumaa ühistranspordimudel märgib kahte olulist aspekti bussiliikluse korraldamisel saarel. Esimene on vajalik-soovitav-nõutav teenindustase ja kvaliteedinõuded. Teiseks peaksid bussiliinide marsruudid, peatuste paiknemine, väljumisajad ja sagedus vastama olemasolevate ja potentsiaalsete reisijate nõudlusele, millal ja kust-kuhu tahetakse sõita. 

Hullud mere, mitte ekraanide järele

Üks Kanada pere võttis ümbermaailmareisi ette selleks, et nende lapsed näeks maailma päriselt, mitte läbi arvuti- või nutitelefoni ekraani. MarineTraffic näitas kolmapäeva hilisõhtul, et ümbermaailmarändurite Gavin Frenchi ja Valerie Jeffordi katamaraan Water Dogs seisab Abruka saare sadamas, oktoobris aga kohtusime nendega Orjaku sadamas. Kui me kohale jõudsime, möllas katamaraani avaras salongis maailmakaardiga varustatud laua ümber kolm lustakat last, Gabriel (10), Lauren (8) ja Amelia (5). Saabumise hetkel oli käimas kudumistund, mis samal hetkel ka lõppes. Lapsed tutvustasid end ise ja Valerie näitas kaardil, kust nad mullu 26. juunil oma teekonda alustasid – Kanada saarelt Newfoundlandilt. Isa Gavini leidsime koist pikutamas, külmutatud herneste kott valutaval pahkluul. Gavin ütles, et on muidu väga-väga ettevaatlik, aga seekord jäi jalg kai ja laevakülje vahele ning sai muljuda. Kui küsin, kust küll tuli selline hullumeelne idee, naerab Gavin südamest. “Meile ei meeldiks, kui meie lapsed istuksid lihtsalt telefoni- või arvutiekraani ees. Tahame, et nad näeksid maailma päriselt, näeksid loodust ja inimesi päriselt, mitte läbi ekraani. Kuna mu naine ja mina oleme alati armastanud reisimist, siis sidusime need kaks asja kokku ja läksime ümbermaailmareisile.” 

Ristsõnamõistatus: kuidas saada laps pilli harjutama

Septembrist alustasid Kärdla muusikakoolis tööd kaks uut õpetajat – Ulla Mölder (44) õpetab klaverit ja Taavo Taelma (29) trumme. Mõlema väljakutse on sama – kuidas saada lapsed usinalt pillimängu harjutama. Ulla Mölder nimetas muusikakooli õpetaja ametit pühendumustööks ning raskeimaks selle juures õpilaste innustamist pilli harjutama: “See on sama keeruline kui ristsõnamõistatus!” Taelma aga on õppinud igasugu nippe, kuidas lastega nende jaoks igavaid harjutusi teha ja neid motiveerida.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised