07.11.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

 PPA Kärdla büroos pikki järjekordi polnud

IDkaardi sertifikaatide uuendajatele erandkorras nädalavahetusel avatud politsei- ja piirivalveameti Kärdla teeninduses kulges kõik hoolimata tehnilistest tõrgetest rahulikult ja pikki järjekordi ei tekkinud. PPA Kärdla teeninduse peaspetsialisti Piret Simsalu sõnul soovis suurem hulk inimesi sertifikaate uuendada laupäeva hommikupoole, aga tehniliste tõrgete tõttu see ei õnnestunud. “Kõik olid siiski väga rahulikud ja kannatlikud,” ütles Simsalu. “Kuna kasutan palju arvutit ja IDkaarti, siis mulle oli väga oluline sertifikaate uuendada. Proovisin seda kodus arvutis ka ise teha, aga kahjuks ei õnnestunud ning seepärast tulingi siia,” rääkis Liilia laupäeva lõuna ajal Kärdla teeninduses. Ta oli korra ka hommikul teeninduses käinud, aga tehniliste probleemide tõttu paluti tal hiljem tagasi tulla. Liilia tõrgetest häiritud polnud ning tal jagus Kärdla teeninduse töötajatele ainult kiidusõnu. Samuti laupäeval sertifikaate uuendanud Aimarit üllatas, et ei pidanudki kaua ootama kui klienditeenindaja jutule sai. Seevastu Hiiu Lehe poole pöördus pahane kodanik küsimusega, miks polnud PPA Kärdla teenindus avatud ka reedel. PPA kommunikatsioonijuhi Kirsti Ruuli sõnul oli põhjueks, miks teenindust muudel päevadel peale nädalavahetuse ei avatud, töötajate nappus.


 Avatud pansionaat ootab veel elanikke

Laupäeval käis Kõpus avatud eakate pansionaadiga tutvumas kümmekond inimest, majulisi pole veel ühtki. Kui tuli teade, et Hiiu vald hakkab Kõpu kooli ühes kõrvalhoones eakatele pansionaaditeenust pakkuma, oli huvi suur – 40 helistajat ja kolm kindlat klienti. Nüüd, kui pansionaat oleks valmis elanikke vastu võtma, selgus, et need kolm kindlat soovijat vajaksid ikkagi sisuliselt hooldekodu. Hiiu valla sotsiaalkeskuse juhataja Madis Roosimaa rääkis, et üks kolmest kohasoovijast vajas järelevalvet ja kaks hooldust. “Meie pakutav pansionaaditeenus vajab selgitamist, mida selle all mõistetakse,” lisas Roosimaa. “Saja neljakümne euro eest kuus saame pakkuda sooja tuba, elektrit, vett, kööki, telerivaatamise võimalust ja siia ootame me neid, kes iseenese eest hoolitsemisega saavad veel hakkama,” selgitas Roosimaa. Ta kutsus eakaid esialgu proovima, kuidas oleks talv pansionaadis veeta: “Tulge algul kasvõi kuu-kahe kaupa, selleks raskeks perioodiks, kui on talv, vaja ahju kütta või tuiskab ja on libe.”


 MTÜ Hiiu Tuul pöördub riigikohtusse

Tallinna ringkonnakohus jättis 30. oktoobri otsusega MTÜ Hiiu Tuul, Hiiumaa valla ning Inge Taltsi, Lembit Vainumäe, Kristi Ugami ja Igor Prigoda apellatsioonkaebused rahuldamata. Kaebuste sisuks oli taotlus Hiiu maakonnaga piirneva mereala maakonnaplaneeringu kehtestamise korralduse tühistamine. Tänasel istungil arutab Hiiumaa vallavolikogu Emmaste valla õigusjärglasena, kas kaevata otsus riigikohtusse edasi. MTÜ Hiiu Tuul juhatuse liige Inge Talts ütles, et organisatsioon on juba otsustanud esitada ringkonnakohtu otsuse peale kassatsioonikaebuse riigikohtusse.


 Coop Pank avas Kärdlas pangapunkti

Oktoobri alguses Eestis tegevust alustanud Coop Pank avas Hiiumaal pangapunkti – see on kolmas pank Swedbanki ja SEB Panga kõrval, mille teenuseid Hiiumaal nüüd kasutada saab. Erinevalt senistest pankadest pole Coop Pangal Hiiumaal kontorit, kuid igapäevaseid pangatehinguid saab teha Kärdlas Tormi Konsumis asuvas pangapunktis. Kaupluses saab avada kontot, taotleda pangakaarte ning sõlmida väikelaenu ja krediidilepinguid. Neljapäeval Hiiumaal viibinud Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink rääkis, et alates kevadest tahetakse hakata pakkuma klientidele sularaha väljamakseid kõigis Coopi kaupluse kassades üle Eesti. “Kui Eestis on 764 sularahaautomaati, siis meie sularahavõrgustik hakkab koosnema ligikaudu tuhandest Coop kassast üle Eesti,” selgitas Rink.
 Mehed hoolivad tervisest rohkem?
Hiiumaal rinnauuringutele ja emakakaelavähi sõeluuringutele suurt tungi pole, seevastu sel aastal esimest korda saarele jõudnud androloogiabussis ei olnud ühtki vaba aega. Mobiilne meestearsti kabinet käis sel aastal saarel kaks korda. Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm rääkis, et Eesti Vähiliit pole oma kabinetti õieti reklaaminudki ja kõik ajad on täis olnud. “Uskumatu, kui aktiivselt käivad Hiiumaa mehed arsti juures,” kiitis Tamm. Igal kevadel käib saarel ka mammograafiabuss, kuid seal on külastajaid vähem ja leidub ka vabu vastuvõtuaegu. “Olen oma tutvusringkonnas kuulnud räägitavat, et miks ma sinna minema pean, ma ei tunne ju midagi,” räägib Tamm. “Ei peagi tundma, see ongi ennetamiseks, selleks, et sa saaksidki teada, et kõik on hästi,” julgustab ta ikkagi uuringutele minema. Olukord emakakaelavähi sõeluuringul osalejatega on Tamme hinnangul parem, aga sellegipoolest võiks sealgi olla rohkem käijaid.
 Paluküla terviserada läbib põhjaliku uuenduse
Reedel algasid Paluküla terviseradadel ligi 17 000 eurot maksvad korrastamis- ja kaasajastamistööd. Radade korrastamist veab Hiiumaa jooksugrupp eesotsas Alari Remmelguga. “Soovime arendada radasid tervikuna, et see oleks koht, kuhu mahuks nii jalutajad, jooksjad kui suusatajad,” ütles Remmelg. Tööde käigus laiendas terviseradu riigimetsa majandamise keskus, novembris on plaanis korrastada radade profiil, paigaldada täiendav valgustus ja vedada rajale puiduhake. Veel piiritletakse tööde käigus aedikuga kelgunõlv ja terviserada ning lisatakse rajatähistus. Juba oktoobris paigaldati rajale samasugune venitussein, nagu on äsjavalminud Kärdla välijõusaalis
 Rohkem uudiseid www.hiiuleht.ee

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised