31.10.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Peaministrit üllatas osavalla staatus

Peaminister Jüri Ratas küsis Kärdla büroomajas toimunud kohtumisel, mida Hiiumaa valla juhid vajavad, millised on probleemid. Kui vallavanem Reili Rand andis ülevaate Pargi tänava sotsiaalkeskuse senisest eeltööst ja keskuse ehitamise põhjendustest, küsis Ratas vastu, mida kavatseb Hiiumaa vald teha kolme tühjaks jääva vallamajaga Pühalepas, Emmastes ja Käinas. Rand vastas, et vallamajadesse jäävad osavallavalitsuse töötajad ja peaminister küsis, mida see osavald tähendab. Pärast Reili Ranna ja Üllar Padari selgitust oli peaministril uus küsimus: “Kas osavald on antud juhul sünonüümiks sõnale teenuspunkt?” Ranna vastus oli “ei” ja Piret Sedrik selgitas, et sisuliselt jääb senine vald ametiasutusena alles. Peaministrit üllatas ka see, et osavallal on oma eelarve. Rand nentis, et sisuliselt on tegu pooleteisttasandilise omavalitsusega.


Infosulg ajas praamireisijad vihale

Eile hommikul katkes parvlaev Leigri rikke tõttu ühendus Hiiumaa ja mandri vahel. Reisijatele valmistas kõige rohkem meelehärmi teadmatus. “Jõudsime enne kella kaheksat sadamasse. Vaatasime enne kodust lahkumist ka veebist praamiliikluse infot ja ei leidnud midagi selle kohta, et praamiliiklus on häiritud,” rääkis nädalavahetusel Hiiumaa suvekodu külastanud Lauri. Ta lisas, et kui oleks varem midagi praamiliikluse seiskumisest teadnud, poleks ta sadamasse ootama tulnud. Just infosulgu nimetas kõige hullemaks ka Hiiumaa piimakarjakasvataja Sulev Matto, kelle eksporti minevad vasikad mandrile viimata jäid ja kelle ettevõttel Hiiumaa Agro tuleb nüüd seetõttu lisakulusid kanda. Matto arvates oleks kõike seda saanud ära hoida, kui TS Laevad teavitus olnuks parem. Matto püüdis telefonitsi ühendust saada klienditeenindajaga, kuid telefon oli kinni ja tagasi talle ei helistatud. Nii pidi ta kell 10.20 mandril ootavale autojuhile ütlema, et läheb koju tagasi. Kui kell 11 tuli teade, et laev 11.30 väljub, olid vasikad juba tagasi laudas. Tallinna Sadama kommunikatsioonijuhi Sirle Arro sõnul jagati infot piisavalt, postitusi, et praamiliiklus katkes, tehti nii sotsiaalmeedias lehel praamid.ee kui TS laevad kodulehel. Seda, et ettevõtte infotelefonile keegi ei vastanud ja tagasi ei helistatud, juhtus Arro sõnul ainult üksikute klientidega. “Infoliinil oli suur koormus, aga mingit riket ega probleemi sellega polnud,” kinnitas ta. 

Metssead rikkusid talunike põldudel kõige rammusama vilja

Vaatamata hilisele saagikoristusele jäid Hiiumaa viljakasvatajad tänavuse saagiga rahule, ent metssead sõid ära ja trampisid maha kõige ilusama vilja. Kolmapäeval viljakoristuse lõpetanud põllumehe Sulev Matto sõnul olid metssigade põhjustatud kahjud viljapõldudel tänavu suuremad kui eelmisel aastal. Metssigadega oli probleeme ka teraviljakasvatajal Toomas Remmelkoorel, kelle sõnul tekitas kõige rohkem kahju vilja mahatrampimine ja söömine. Kolm aastat viljakasvatamisega tegelenud jahimees Karli Kattel ütles, et metssead tekitasid kahju ka tema põldudel, kuid tükk maad vähem kui mullu, sest metssigade arvukus on vähenenud. Remmelkoor ütles, et tema arvates metssigu vähemaks jäänud ei ole. “Need hordid, mis minu põldudest läbi on käinud, pole mitte vähenemise märki näidanud,” ütles ta. Hiiumaa jahimeeste seltsi tegevjuhi Anu Sarapuu sõnul on raske öelda, kui palju metssigu saarel on, sest eri allikate hinnangud on erinevad. Rohkem metssigu ongi tema sõnul neis piirkondades, kus on palju viljapõlde ja heinamaid.


Plastiettevõtjad käisid Saksamaal messil

Eesti plastitööstuse liidu juhatuse esimehe Ivar Viira sõnul on kaugemal messidel käimise fenomen see, et kokku saavad sama ala inimesed, kellel argielus pole aega ega otsest põhjust kohtuda. 17.–21. oktoobrini toimus Saksamaal Austria ja Šveitsi piiri lähedal asuvas Friedrichshafeni linnas Fakuma plastitööstuse mess. Koos üheksa teise Eesti plastiettevõtjaga oli esindatud ka AS Dagöplast Hiiumaalt. Ühise messikülastuse korraldas maakondlik arenduskeskus, sihtasutus Tuuru koostöös Eesti plastitööstuste liidu ja Ettevõtluse arendamise sihtasutusega (EAS). Tuuru ettevõtluskonsultandi Tõnis Laanemäe sõnul valiti messi külastust korraldama Hiiumaa, sest saarel on nii palju plastiettevõtteid.


Õnnepalu “Paradiis” ilmus soomekeelsena

Tõnu Õnnepalu romaan “Paradiis” ilmus äsja soomekeelsena. Eelmisel nädalal esitleti raamatut arvukale kuulajaskonnale Helsingis. Eesti Majas lugesid autor ise ja raamatu tõlkija Jouko Väisänen romaanist katkendeid nii eesti kui soome keeles ning rääkisid Hiiumaast ja raamatu kirjutamisest. Helsingi raamatumessil intervjueeris nii kirjanikku kui tõlkijat Õnnepalu esimeste romaanide soomendaja Juhani Salokannel. Õnnepalu ütles, et Hiiumaa on tema jaoks vaimne sünni- ja lapsepõlvekodu, kus ta 25aastaselt “uuesti sündis”, täiskasvanuks sirgus ja siis kodust lahkus. Raamatu kirjutas ta üheksa aastat hiljem selleks, et lahkumiskurbusest üle saada. Tõlkija Jouko Väisanen rääkis, et raamat tundus talle kohe algusest peale oma, ta oli sellest vaimustuses ja luges romaani korduvalt eest taha ja tagant ettepoole.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised