24.10.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Tuuru tulevikuotsused tuleb volikogul teha napi paari kuuga

Hiiumaa valla koalitsiooniläbirääkimistel on maakondliku arenduskeskuse Tuuru, sh ka Tuurule kuuluva maja tulevik. “Sihtasutus on moodustatud ja nüüd on see hetk, kus tuleb teha valik, kas me ühendame või võtame lihtsalt lepingud üle,” selgitas Hiiu vallavanem Reili Rand, et see otsus on uue volikogu teha. Viimasel korralisel, 21. septembri istungil otsustas Hiiu vallavolikogu osaleda sihtasutuse Hiiumaa arenduskeskus asutamisel, Käina vallavolikogu tegi otsuse kuu aega varem. Istungil külalisena osalenud maasekretär Piret Sedrik, kes täidab Hiiu maavanema ülesandeid, soovitas mitte jätta otsuseid liiga aasta lõppu. Sedrik selgitas, et kui otsuseid Tuuru asutajaõiguste ülevõtmiseks ei tehta, lähevad need üle rahandusministeeriumile, asutajaõigusi hakkab täitma riik ning riigilt maja tagasi saada on väga keeruline.

 

Riigikohus jättis sundliitmise jõusse

Riigikohus ei rahuldanud neljapäeval kuue valla taotlusi nende sundliitmise põhiseadusvastaseks tunnistamiseks, juba varem oli rahuldamata jäänud 11 valla taotlused. Teiste seas vaidlustasid Emmaste vallavolikogu ja Pühalepa vallavolikogu enda liitmise Hiiu ja Käina vallaga uueks haldusüksuseks Hiiu maakonna koosseisus nimega Hiiumaa vald. Emmaste vallavolikogu viimane esimees Ülo Kikas nentis vallavolinikele ja kõigile Hiiumaa vallajuhtidele laiali saadetud kirjas, et iseseisev Emmaste vald on saanud minevikuks. “Jääb teadmine, et Emmaste valla inimesed ja valla juhid ei loovutanud iseseisva otsustamise vabadust vabatahtlikult,” lisas Kikas. “Me ei tea, kuidas nähakse tulevikus Emmaste valla rahva iseseisvuse säilitamise püüdu, kas hea või halvana, kas rumaluse või tarkusena, kas ustavuse või uhkusena? Tean, et tegutsesime oma südame ja rahva tahtmise järgi,” kirjutas Kikas, kutsudes uue reaalsusega kohanema ja sellega kaasa minema.

 

Huvitavaid fakte kohaliku omavalitsuse valimistelt

Valimised on lõppenud ja uus volikogu valitud – tulemusi saab kokku lüüa nii- ja naapidi. Näiteks võitis e-hääletuse Hiiu maakonnas ülekaalukalt Sotsiaaldemokraatlik Erakond. SDE kogus Hiiu maakonnas kokku 561 e-häält, mis moodustab maakonnas antud e-häältest 26,7 protsenti. Hiiumaa vallavolikogusse valitute hulgas on kolm endist maavanemat ja seitse endist vallavanemat. Ringkondade järgi jagati mandaadid nii, et Kärdla sai kaheksa, Käina viis, Pühalepa neli, Kõrgessaare piirkond kolm ja Emmaste kolm mandaati. Kui aga võtta aluseks valituks osutunu niiöelda kodune koht, on kõige paremini esindatud Käina, kust on volikogu esialgses koosseisus kuus. Valimistel oli Hiiumaal 11 kandidaati, kes ei saanud ühtegi häält. Niiöelda nulliringi tegi viis valimisliidu Kodusaar kandidaati, kolm Isamaa ja Res Publica kandidaati, kaks Keskerakonna ja üks valimisliidu Ühine Hiiumaa kandidaat.

 

Valguskiire aruanne ehk kuidas ühing töötab kogukonna heaks

20. oktoobril 20 aastat tagasi registreeriti ametlikult mittetulundusühing Kõpu piirkonna arendusselts Valguskiir. Nädal varem, 13. oktoobril 1997 olid Pihla turismitalu rehetoas koos istunud Kõpu kandi inimesed. Nad asutasid mittetulundusühingu, mis on olnud päris hea tööriist ja kõik need aastad päris edukalt toimetanud kogukonna hüvanguks. Aruande sellest, mida külaseltsi Valguskiir eestvedamisel Kõpu kandis tehtud, koostas asutajaliige ja seltis juhatuse liige aastast 1997 Harda Roosna.

 

Mägipe rannast leiti surnud metssiga

Kärdla elanikud Harri Rinne ja Kaja Hiis-Rinne leidsid pühapäeval Kõpus mererannas jalutades Tõnupsi-Mägipe vaheliselt rannaalalt surnud metssea. Leiust teavitasid nad keskkonnainspektsiooni, kust info jõudis edasi sinna, kuhu vaja, Hiiumaa veterinaarkeskusesse. Keskuse juhataja Jüri Lauter ütles Hiiu Lehele, et eile võetud proov jõuab täna laborisse ning vastuse, kas metssiga põdes sigade Aafrika katku või mitte, saab teada kiiresti – täna hilisõhtul või homme. Hiiumaal on sel jahihooajal leitud kuus surnud metssiga, kellest ühelgi sigade Aafrika katku ei tuvastatud. Seni on Hiiumaa ainus Eesti maakond, kus seakatku leitud pole.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised