17.10.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Võimsa tõusu teinud sotsid teevad koalitsiooni Ühise Hiiumaaga

Valimised võitnud Sotsiaaldemokraatlik erakond tegi ettepaneku koalitsiooniläbirääkimisteks valimisliidule Ühine Hiiumaa, kes võttis pakkumise vastu. Kui eile alanud läbirääkimised on edukad, moodustub Hiiumaa vallavolikogu koalitsioon 13liikmelisena 10liikmelise opositsiooni vastu. Valimistel tegi Sotsiaaldemokraatlik erakond oma noore piirkonnajuhi Reili Ranna eestvedamisel läbi võimsa tõusu viiekordistades eelmiste KOV valimistega võrreldes nimekirja ja kuuekordistades valijalt saadud hääli. 2013. aasta KOV valimistel oli SDE nimekirjas vaid seitse kandidaati ja saadi 4,6 protsenti häältest ehk 217 häält. Seekord oli SDE nimekirjas 32 nime ja saadi 30,4 protsenti häältest ehk 1255 häält ning tldi ühtlasi valimiste võitjaks. Suurim häältemagnet oli Hiiu vallavanem ja SDE Hiiumaa piirkonna juht Reili Rand, kes üksi sai 10 protsenti häältest. Tema 491 häält lõi ka senise Hiiumaal kohalike omavalitsuste valimisrekordi, 426 häält, mille sai 2013. aastal Georg Linkov.


Algab Kärdla sadama kohtuasja arutelu

Täna hommikul kell 9 algab Pärnu maakohtu Kärdla  kohtusaalis Kärdla sadama kohtuprotsess, kus süüdistatavateks rida ettevõtteid ja üksikisikuid: OÜd Nautic, mille juhatuse liige Urmas Varris, OÜd Seller Hulgi, mille juhatuse liige on samuti Varris. Süüdistavate hulgas on ka Varris ise, keda süüdistatakse rahapesus suures ulatuses ja grupi poolt ning dokumendi, pitsati ja plangi võltsimises ja kasutamises. Süüdistatavte pingis on ka Hiiumaa ettevõte OÜd Faasion, mille üks juhatuse liikmeid on Tanel Malk, aga ka Malk ise. Aivar Tammeveskit süüdistatakse sooduskelmuses ning dokumendi, pitsati ja plangi võltsimises, Raigo Sahtelit rahapesus suures ulatuses ja grupi poolt, dokumendi, pitsati ja plangi võltsimises ja kasutamises, tahtlikult teise isiku tahtlikule õigusvastasele teole kallutamises. Sihtasutust Kärdla Sadam süüdistatakse rahapesus suures ulatuses ja grupi poolt ning võltsitud dokumendi, pitsati ja plangi kasutamises. Kärdla sadama eksjuhi Hillar Kuke mõistis Pärnu maakohus süüdi juba septembris. Kukk mõisteti süüdi soodustuskelmuses ja rahapesus ning kohus karistas teda tingimisi neljaaastase vangistusega neljaaastase katseaja jooksul. Kärdla sadama istungid jätkuvad ka homme ja ülehomme ning veel kuni detsembri keskpaigani kokku 16 päeval.


Osavallakogude koosseis selgumas

Möödunud nädalal valiti liikmeid tulevase Hiiumaa valla osavallakogudesse. Valitud said Emmaste, Käina ja Kõrgessaare osavallakogu volinikud. Keeruline oli kogudesse leida noori. Kolmapäeval toimunud Kõrgessaare osavallakogu valimiskoosolekul valiti ettevõtjate esindaja, kodanikeühenduste esindaja ja haridusasutuste hoolekogude esindaja. Kuna noori koosolekule ei tulnud, kutsus juhataja Jüri Ojasoo kokku korduskoosoleku reedeks Kärdlasse, et valida Kõrgessaare noorte esindaja koos Kärdla noorte esindajaga. Reedesel koosolekul valitigi Kõrgessaare noori esindama Robin Niidas. Kärdla noored koosolekul ei osalenud ja nende esindaja jäi valimata. Ilmselt kutsutakse noorte esindaja valimiskoosolek uuesti kokku lähiajal. Emmaste osavallakogusse valiti noorte esindajaks Anne-Mall Reinu, Käina osavallakogusse Anna Lipp. Pühalepa osavallakogu koosolekud toimuvad homme õhtul.


Jürka avas söögikoha sügisel sportlikust huvist

Septembris Käinas hotell Liilia esimesel korrusel toidukoha avanud Jüri Metsma ütleb, et sügis on just õige aeg söögikoha avamiseks. “Kui talvel ellu jääd, siis oled suvel tegija. Kui talvel ellu ei jää, pole mõtet suvel siia tulla, siis sa hakkama ei saa,” on neli aastat Hiiumaal elanud Jüri Metsma ehk Jürka kindel. “Eks ta üks sportlik huvi on, kas sa oled suuteline seda tegema või ei.” Söögikohas, mille nimeks ongi Jürka Juures saab süüa koduseid ja soodsa hinnaga toite. “Pakume kohalikule rahvale mõeldud lõunasööki, meil käiakse ka õhtul einestamas,” lisas ta. Metsma sõnul on suur pluss, et peale kooli saavad uues söögikohas söömas käia ka õpilased. “Kool lõppeb nelja paiku, aga emad-isad saavad alles viiest-kuuest koju. Lapsed söövad siin tundide lõppedes kõhud täis,” ütles Jürka. Uues söögikohas serveeritakse külastajatele päeavas umbes poolsada praadi ja Jüri Metsma pn sellega esialgu rahul. Sellegipoolest oli söögikoht esimese kuu järel kahjumis. Siiski on Metsma optimistlik, et inimesed on uue söögikoha üles leidnud ja tasapisi hakkavad kogunema ka broneeringud.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised