10.10.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht


AS Dagöplast valiti aasta välisinvestori nominendiks

Ettevõtluse arendamise sihtasutuse tänavusel ettevõtluskonkursil valiti üheks aasta välisinvestori tiitli nominendiks AS Dagöplast. Auhinnavääriliseks peeti ettevõtte investeeringut Hiiumaale: Norra emaettevõte Biobag on Dagöplasti investeerinud 4,3 miljonit eurot. Lisaks majandusnäitajatele toodi välja ka Dagöplasti sotsiaalne mõju – ettevõte on piirkonnas oluliseks tööandjaks. Samuti väärib märkimist vastutustundlik mõtteviis ehk töödeldakse ümber plastijäätmeid ning möödunud aastat iseloomustab biomaterjalist toodete osakaalu kasv.

Noored valivad teadlikult

Hiiumaa gümnaasiumi noored langetavad valimistel oma otsused teadlikult ja need, kes tunnevad end mitte piisavalt kursis olevat, hääletama ei lähe. Hiiu Leht uuris Hiiumaa gümnaasiumi noortelt, kas nad plaanivad kohalikel valimistel oma hääle anda, mille põhjal nad oma valiku langetavad ning kas nad lähevad valimisjaoskonda kohale või e-hääletavad. 23 vastanust 16 ütles, et osaleb hääletamisel. Hiiu Lehe küsimustele vastanud noored langetavad oma valiku enamasti kandidaatide valimislubaduste ja maailmavaadete põhjal. Osa vastanuist plaanib hääle anda tuttavale inimesele valimisnimekirjas. Oma valiku tegemisel peavad noored oluliseks ka seda, kuidas kandidaat end varasemalt kehtestanud on. 16 esmakordsest hääletajast kümme ütles, et annab oma hääle valimisjaoskonnas ning kuuse-hääletab.

E-häälte osakaal kasvab

Eelhääletamine jaoskondades ja e-hääletamine kestavad veel täna ja homme. Seega on hea aeg vaadata, palju inimesi osales valimistel neli aastat tagasi ja kui populaarne oli toona e-hääletamine. 2013. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimistel oli Hiiu maakonnas valijate nimekirjas 8418 inimest. Neist valimas käis 4685 ehk 55,65 protsenti, neist e-hääle andis 1466 ehk 31 protsenti valimas käinutest. Kõige populaarsem oli e-hääletamine Käina vallas – e-hääle andis 34 protsenti valimas käinutest. Valdades enim hääli kogunutest sai kõige rohkem e-hääli IRLi nimekirja esinumber Georg Linkov, 131 ehk 31 protsenti kõigist häältest. E-häälte suurim osakaal, 43 protsenti saadud häältest oli seevastu Pühalepa valla edukaimal kandidaadil Aivo Perel valimisliidust Hiiumaa Heaks. Kaks ja pool aastat tagasi toimunud riigikogu valimistel valis Hiiu maakonnas e-häältesuna juba 59 protsenti valimas käinutest.

Metsaveoauto puistas palgid teele

Reede hommikul juhtus liiklusõnnetus Suuremõisa-Käina-Emmaste maantee 6. kilomeetril, veidi pärast Vaemla jõe silda: metsaveokil oli tulnud lahti haagis ja terve koorem palke paiskus sõiduteele laiali. Sündmuskohal turvasid politseiametnikud, päästjad puhastasid teed koorepurust, tõstuk hiivas palke haagisele tagasi. Liiklus oli häiritud umbes poolteist tundi. “Halvasti kinnitatud koorem või lahtised esemed veoplatvormil võivad veokist välja paiskudes põhjustada traagilisi tagajärgi nii teistele liiklejatele kui juhile endale,” hoiatas PPA pressiesindaja Andra Jundas.


Käinakatel võimalus kiire valguskaabliga liituda

Käina vald ja Telia Eesti AS sõlmisid koostöökokkuleppe, millega vald andis koos vee- ja kanalisatsiooniprojektiga rajatud mikrotorustiku tasuta ettevõtte kasutusse. Kõikidele projektiga seotud tänavatel paiknevate kinnistute piirideni paigaldati liitumist võimaldav sidetoru. Kinnistu valdajate ülesandeks jäi selle viimine majja. “Valguskaablivõrguga liitujad saavad aastakümneteks kindluse, et paigaldatud sidekaabel võimaldab neil tarbida mistahes kiiruse ja mahuga sidelahendusi,” rääkis Telia Eesti ASi juhtivinsener-grupijuht Toomas Hanni. Tema sõnul võivad praegu vaskvõrgu DSLühendus ja õhu kaudu leviva mobiilse andmeside kiirus kliente rahuldada, aga juba lähitulevikus võib tavalise telepildi edastamine eeldada nende võimaldatavast oluliselt suuremat läbilaskevõimet.


Rohkem uudiseid www.hiiuleht.ee

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised