29.09.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Uus kalapood kaunistab linna

Unikaalse arhitektuuriga kalapood kaunistab Heltermaa maantee kanti ja on ainuke spetsialiseeritud  toidupood Kärdlas. Laupäeval said huvilised Kärdlas Kõrgessaare maanteel esimest korda uudistada erilise sise- ja välisarhitektuuriga kauplust Kala ja Võrk. Ka avamistseremoonia oli eriline – igal avajal tuli kalu täis võrgust üks kala välja õngitseda. Poe omanik Imre Kivi rääkis avamisel, et on pisikeses Kärdla turuputkas kala müünud juba 17 aastat. “Laiendamise mõtted liikusid peas ja juhuslikult sattusin eelmisel aastal selle hoone peale,” rääkis Kivi. Tükk aega vaagis ta, kuidas ehitada hoone ümber nii, et sinna mahuks nii kalapood kui -kohvik, merehõbeda töötlemine, kalastustarvete müük, aga ka võrkude valmistamise töökoda. “Väljakutse ja idee oli suur, seega järeldasin, et ise ma seda välja ei mõtle,” nentis Kivi. Nii pöördus ta abi saamiseks sisearhitekti Urmo Vaikla poole.


Minister Palo Hiiumaal

Reedel on Hiiumaal ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo. Palo osaleb ja teeb ettekande Hiiu vallavanema Reili Ranna tavapärasel ettevõtjate hommikukohvil kohvikus Rannapaargu. Minister Palo osaleb ka ühises vestlusringis. Teemadeks riiklikult toetatud üürikorterid, üldine ettevõtluse toetamine, lairiba arendamine ja ühendused. Hiiumaa ettevõtetest külastab minister Hiiu Pagarit ja Hiiu Kööki ning plastiettevõtet M ja P Nurst.

Haiglat hakkab juhtima Tõnis Siir

Eile kogunes Hiiumaa haigla nõukogu, et valida juhatuse liige ning arutada haigla uut rahastusmudelit. Nõukogu otsustas, et koos senise juhatuse liikme Riina Tammega hakkab SAd Hiiumaa Haigla juhtima Tõnis Siir (56)(pildil), kes on ühtlasi ka SA Läänemaa Haigla juht ja erialalt üldkirurg. Haigla nõukogu esimees Agris Peedu selgitas, et Siir ja Tamm jagavad vastutusvaldkonnad. Siiri hooleks jääb arstide saarele toomine, kas siis püsivalt või tööle ning Hiiumaa tervisekeskuse ehitus. “Läänemaa haigla ehitab samuti tervisekeskust ning PERH on huvitatud, et see rajataks ka Hiiumaale,” selgitas Peedu.

Naiste ja meeste osakaal jäi samaks

Hiiumaal on naistele valimisnimekirjas rohkem kohti andnud Sotsiaaldemokraatlik Erakond – 21 naist ja 11 meest ning Keskerakond – 10 naist ja 8 meest. Suhteliselt võrdselt on eri soost kandideerijaid valimisliidus Ühine Hiiumaa – 18 naist ja 22 meest. Ligi viiekordne meeste ülekaal on EKRE nimekirjas – 9 meest ja vaid 2 naist. IRLi, Reformierakonna ja valimisliidu Kodusaar nimekirjas on mehi ligi kaks korda rohkem kui naisi: IRL 9 naist 17 meest, RE 5 naist 11 meest ja VL Kodusaar 17 naist ja 35 meest. Tänavustel kohaliku omavalitsuse valimistel kandideerib Hiiumaa volikogusse kokku 83 naist ja 113 meest ehk 42 protsenti naisi ja 58 protsenti mehi. Täpselt sama suur oli eri soost kandideerijate suhtarv ka 2013. aasta kohaliku omavalitsuse valimistel, ainult et toona kandideeris 81 naist ja 114 meest.

“Sünnitusosakond peab jääma!”

Sellise avaldusega esines doktor Tivodar Lakatoš juulis, kui haigla töötajatele tutvustati PERHi omandisse läinud Hiiumaa haigla nõukogu. Aasta Hiiumaa haiglas günekoloogina töötanud dr Lakatoš ütleb, et Hiiumaa haiglas on head võimalused sünnitusabi osutamiseks: sünnitustuba on suurepärane, operatsioonituba ootamatusteks valmis ja kirurg vajadusel abistamas. Aasta jooksul on doktoril olnud vaid üks juhus, kui sünnitaja on tulnud kopteriga mandrile saata. “Poolteist-kaks tundi ja juba on abi kohal,” on dr Lakatoš ka kopteriteenusega rahul. Dr Lakatoš ütleb, et Hiiumaal peab olema võimalik sünnitusabi saada. “Mulle kui sünnitusabi arstile ja teistele meedikutele siin saarel on kujuteldamatu, et sünnitusabi siin ei ole. Kui ükski raviasutus ei saa sünnitusabi osutada, siis millal peavad rasedad naised siit ära kolima?” sõnastab ta hiidlaste küsimuse. “Ma väga loodan, et Hiiumaa kogukond ja omavalitsused ütlevad oma otsustava sõna!”

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised