19.09.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Kas visatakse erakonnast välja?

Sel nädalal arutavad Reformierakonna Hiiumaa piirkonna liikmed, mis saab liikmetest, kes kandideerivad valimisliitudes nii-öelda erakonna vastu. Hiiumaal on selliseid kolm: Tarmo Mänd ja Tõnu Otsason valimisliidu Kodusaar ridades ja Üllar Padari, kes kandideerib valimisliidus Ühine Hiiumaa. “Mingit traagikat selles pole – kui arvatakse välja ega sellepärast siis muu elu veel seisma jää,” ütles Padari, kes praegu juhib Käina vallavolikogu ning on erakonna liige 2001. aastast. “Valimisliidus kandideerin ma sellepärast, et sellesse seltskonda ma usun,” põhjendas ta. Padari selgitas, et kohalikud valimised on rohkem kohalik teema ja riigikogu valimised pigem erakondade mängumaa ning erakondlik jõud ei pruugi kohalikel valimistel olla nii produktiivne. 

HiiuIngli viisid vette kaks kraanat

Eesti suurimaid koopialaevu, 17 meetri pikkune ja 5 meetri laiune kaljas, hiidlaste poolt halulaevaks kutsutu, tõrkus laupäeval mööda renne merre minemast. Eest tõmmatuna, tagant tõugatuna liikus see oma neljasaja inimese silme all neli-viis meetrit. Siis purunes kelgu üks tugi neljast ja et mitte riskida laeva külilikukkumisega, jäeti vedamine seks päevaks pooleli, kuid nimepanekut mitte. Laeva ehitusmeistri Andrus Padu üheksaaastane tütar Riin hüüdis nime HiiuIngel ning halulaeva ehituse algataja ja eestvedaja Ain Tähiste tõmbas katte nimelaualt. Hiiu Lehele ütles Tähiste, et kelk ja rennid ehitati selleks, et aluse veeskamine kõige vaatemängulisem oleks ning sarnaneks sellega, kuidas sadakond aastat tagasi laevu vette viidi. “Välja tuli nagu ikka – liiga keeruline,” rääkis Tähiste. Pühapäeval tulid Suursadamasse kaks Hiiumaa kraanat ning tõstsid HiiuIngli hellalt slipi pealt vette. Sealt pukseeris purjelaev Lisette selle tagumise kai äärde, kus jätkub laeva taglase ehitus. 

Meritik rühib vaikselt edasi

Nii mõnedki ettevõtted on uljalt ja suurelt alustanud ning siis tegevuse lõpetanud, aga õmblusfirma Meritik toimetab Kärdlas ilma suurte tõusude ja mõõnadeta juba 20 aastat. Jaak Hiiemets, kes Tallinna tehnikaülikoolis omandas ehitusinseneri ameti, ütleb, et sai sealt hariduse, mis õpetas ka mõtlema. Hiiumaal restaureerimisosakonna juhatajana töötades sai ta ruttu selgeks, et taasiseseisvunud Eestis selle tööga enam edasi minna ei saa. Tuttavate soomlaste abiga, läbi sekelduste ja seikluste sai Hiiumaale toodud kudumismasinad, et teha kaltsuvaipasid, kuid see töö sai otsas. Uue töö otsinguil siirdus Hiiemets Kesk-Soome, kust sai pakkumise teha heledat värvi tolmulappe. Veel oli kaasas suusõnaline leping uue, mahukama töö jaoks ja see oli sama hea kui kirjalik. “Soomes peavad ka suusõnalised kokkulepped härrasmeeste vahel,” kinnitab ta. Nii alustas ettevõte, mille aastane müügitulu on paarsada tuhat eurot ning mis praegu õmbleb Soome turule töörõivaid nii pangatelleritele, arstidele kui elektroonikatööstuste töötajaile.

 

Esimese konkursi võitis 16aastane koduvein

Hiiumaa esimesele koduveinikonkursile laekus 34 veini 15 tootjalt. Auhindu jagati kolmes kategoorias: parim valge vein, parim punane vein ja noorim veinimeister. Parim valge vein, ühtlasi absoluutvõitja ja žürii lemmik oli Jausa külas elava Maret Kaili õunavein aastast 2001. Üks žürii liige võrdles seda calvadosega ning vein hiilgas meeldivalt erilise ja rikkaliku maitsebuketiga. Hiiu Lehele ütles Maret Kail, et konkursivõit oli suur üllatus ning veini pole ta viimasel ajal enam praktiliselt üldse teinud. 2001. aasta vein pandi pudelisse ajal, kui Maret tööl ei käinud ja oli aega sellega tegeleda. Veinitegemise oskust ei pidanud ta millekski eriliseks: “Iga külainimene oskab neid teha.” Hiiumaa koduveinikonkurssi seevastu nimetas ta väärt asjaks: “See on tore, kui tulevad uued ettevõtmised.”

Rohkem uudiseid www.hiiuleht.ee

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised