15.09.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Uue põhikooli eelnõu lasti põhja

Enamus Hiiu vallavolikogu eelarve- ja majanduskomisjoni liikmeid otsustas loobuda Kärdla põhikooli uue hoone ehitamisest riigi toel. Vallavanem Reili Rand oli juhtunust äärmiselt nördinud: “Mul on äärmiselt kahju, et sisutu valimisvõitluse esimesteks kaotajateks on Kärdla põhikooli õpilased. Selle otsuse hinnaks on ligi 4 miljonit eurot, millest Euroopa Liidu toetus oleks umbes 3,4 miljonit eurot,” kirjutas vallavanem sotsiaalmeedias. Nimelt hääletasid viis komisjoni liiget eelarve-ja majanduskomisjonis põhikooli projektitaotluse eelduseks oleva varalise kohustuse võtmise eelnõu menetlusest välja. Eelnõu toetasid neli komisjoni liiget. Päev varem toimunud kultuuri-, haridus- ja spordikomisjoni istungil esitasid liikmed küll palju küsimusi, kuid lõppkokkuvõttes toetasid eelnõu. Probleem on selles, et esialgse taotluse esitamisega on kiire: tähtaeg on juba 2. oktoober.
 
Masspääste õppus MAREX 2017

Täna korraldavad vabatahtlikud merepäästjad Tareste lahe ja Püssirahu vahelisel laevatataval merealal suure merepäästeõppuse, millel sadakond osalejat nii meilt kui mujalt. Hiiumaa vabatahtlike merepäästjate eestvedaja Marek Rätsep ütles, et kaasa löövad kohalikud vabatahtlikud, riiklike päästekomandode päästjad, piirivalve ja politseiametnikud, aga ka kolleegid Ahvenamaalt, Saaremaalt ja Kihnust. Õppuse üldjuhi, Eesti vabatahtliku mere- ja järvepääste juhatuse liikme ja koolitusjuhi Jako Verniku sõnul on MAREX 2017 puhul tegemist seni suurima treeninguga, mis vabatahtlike endi korraldatud. Õppuse stsenaariumi järgi on kokku põrganud kaks merel reisijaid vedanud laeva. Kokkupõrkes osalenud laevadelt on vette sattunud suur hulk kannatanuid. Õppus algab kell 13 ja lõpeb kell 17. Aluste ja inimeste kogunemiskohaks on Kärdla sadam.
 
Pulmi tuleks pidada, kuni veel saab

Hiiu maavanema kohusetäitja Piret Sedriku soovitus pulmaplaani pidajaile on – abielluge seni, kuni suurepärane võimalus olemas. “Täna on meil Viiu ja on Monika, aasta lõpuni on nad olemas tuntud kvaliteedis ja tuntud kohas, mis saab uuel aastal, veel ei tea,” ütles Piret Sedrik. Tõepoolest veel kolm ja pool kuud on ametis Hiiu maavalitsuse perekonnaseisuameti ametnikud Viiu-Marie Fürstenberg ja Monika Paljasma ning abiellujail kasutada unikaalne, vaid selleks otstarbeks mõeldud ruum Hiiu maavalitsuse majas. Mis saab jaanuaris, kui abielu registreerimise püha talitus kohalikele omavalitsustele üle antakse, pole veel teada. Läbirääkimised selle üle alles käivad. Hiiu Lehe andmetel võivad mõlemad praegused ametnikud minna hoopis riigi palgale, uus töötaja aga peab läbima spetsiaalse koolituse enne kui saab tööd alustada. Tõenäoliselt alustatakse peagi kellegi väljakoolitamist. Samuti on teada, et perekonnaseisutoiminguid maavalitsuse maja saalis enam ei korraldata. Mujal maakondades pole sellist luksust, et üks ruum on ainult abiellumiseks, enam ammu ja sobilik saal lisatakse lihtsalt registreerimise hinnakirja.
 
Näitusesaal sai päästva rahasüsti

Kärdla kultuurikeskuse näitusesaali eest kukkuma kippuvad aknad said vahetatud ja värske siseviimistlus tehtud tänu paljukritiseeritud nn katuserahale. Näituste kuraator Ott Lambing nentis, et 22 aasta jooksul ei ole omavalitsus leidnud raha näitusesaali akende vahetamiseks. Nüüd siis eraldati riigikogu nn katuserahadest Hiiu vallale 5000eurone toetus, millega sai kõige hädapärasemad tööd tehtud. “Üle aastate saab näituseruum täielikult korda – põrand jääb samaks, aga ruum saab särav ja valge,” oli Lambing rahul. Hiiu valla kultuuri- ja vaba aja keskuse direktor Margarita Korol ütles, et vanad aknad olid tõesti juba eest ära kukkumas. Selleks, et hinnalisi taieseid pisutki kaitsta, olid akendel turvakardinad. Nüüd need eemaldati, paigaldati uued aknad, pahteldati aknapõsed ja värviti üle kogu ruum. Uued valgustid paigaldati näituseruumi juba kevadel. Raha jätkus niipalju, et akendevahetus ja siseviimistlus tehakse ka nn piletimüügi ruumis ja kunagises ringijuhtide ruumis, millest nüüd saab nii direktori kabinet kui kaasaegne koolitusruum.
 
Rohkem uudiseid www.hiiuleht.ee

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised