11.09.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Käina jahiloss hakkab valmima

Käina jahtkonna liikmetel pole siiani olnud kohta, kus koos käia ja kuhu pärast jahti saaki jagama koguneda – nüüd on see maja valmimas. Hiiumaa jahimeeste seltsi (HJS) Käina jahtkonna vanem Hjalmar Lige rääkis, et asukohta oma “kodu” ehitamiseks otsisid nad kaua. “Rebasselja oli parim lahendus: Käina lähedal ja keset jahimaid,” ütles Lige. Boonusena oli seal Käina vallal ka vaba maad. Raha maja ehituseks sai kogutud pikalt, paljud tööd on teinud jahtkonna liikmed ise ja nende sõbrad. Kuigi jahimaja ei ole veel lõplikult valmis, saab juba aimu, mis kuhu tuleb. Uksest siseneja sattub justkui mõne lossi jahisaali. Siin on suur koosolekutelaud koos pikkade pinkidega, enim köidavad tähelepanu jahitrofeed seintel. Teise korruse galeriis on riiulid medalite ja karikatega. Lisaks on majas ka kööginurk, saun ja valmimas on ka mõned toad, kus saab vastu võtta jahisõpru. Majas on maaküte, seega pole talvel muret, et jahilt tulles külma käes peaks kügelema.

Maavanem: Lennuühendus toimib hästi

Maavanema ülesandeid täitev Piret Sedrik on maasekretärina pikka aega tegelenud saare lennuühendusega, praegu veab ta lennureisijate uuringut ning uuest aastast annab lennuühendusega tegelemise üle maanteeametile. Pärast keerulisi aastaid, mil eelmine vedaja lennuloata jäi, lende tuli rahanappuse tõttu ära jätta ja lennureisijate arv kõvasti kukkus, tuli tänavu taas rõõmusõnum. Kaks kuud järjest ületas kuu reisijate arv maagilise tuhande piiri. Viimase kümne aasta rekordkuudeni on siiski veel minna: 2013. aasta juulis lendas 1366 reisijat, 1300 reisija piir ületati ka 2010. ja 2011. aasta juulis. Erakordselt halb on aasta olnud ilma tõttu ära jäänud reiside suure arvu poolest – neid on olnud 33. Kulutus tuleb ikkagi teha – nimelt maksab maavalitsus ärajäänud lennu eest kaks kolmandikku tavareisi tasust. Ühe lennureisi hüvitis on 1520 eurot, seega on ka ärajäänud reisi eest makstav summa päris suur. Hea on ette teada, et järgmise aasta lendude maht on sama, mis tänavu. Lennulepingu võtab likvideeritavalt maavalitsuselt üle maanteeamet ja uue hanke korraldab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Praegu on Hiiu ja Saare maavalitsused koostöös maanteeameti ja MKMiga tegemas lennureisijate küsitlust, mida varem pole tehtudki. Piret Sedrik loodab, et uuringu tulemused võiks olla abiks uue hanke korraldamisel.

Valla veerandsada sai täis

Äsja möödus 25 aastat valla taasloomisest Kõrgessaares, Kärdla linnaga ühinemise järel Hiiu vallaks muutunud omavalitsuse elueaks jäi 21 aastat. Uut hingamist lubab tekkiv osavalla staatus. Vallavanemana on taastatud valda kõige kauem, 13 aastat juhtinud Jaanus Valk. Ehitusvaldkonnast valda juhtima sattunud Valk ütleb nüüd, et see oli huvitav väljakutse. “Esimene pool ajast oli hästi lootusrikas, aga siis tuli Res Publica...,” ütleb Valk, kes ka ise idealismilainel sündinud erakonnaga liitus, kuid hiljem pettunult välja astus. Valk on Hiiumaa omavalitsuste ühinemisläbirääkimiste laua taga istunud seitse korda. Selles, et saare omavalitsused ühinema peavad, on Valk veendunud 2005. aastast, kui esimest korda peaaegu liitumislepinguni jõuti. “Oleks me siis kokku saanud, oleks meie mured murtud,” ütleb ta veendunult. Kõrgessaare osavalla kohta ei oska ta veel midagi arvata: “Osavald peab ennast alles tõestama, aga hea on see, et juhtimine on ühine,” ütleb endine vallajuht.

Rohkem uudiseid www.hiiuleht.ee

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised