09.09.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Soome sokid Käina päästjatele

Täpselt rahvusvahelisel heategevuspäeval jõudis Käina päästjateni annetus Soome Kajaani vabatahtlikelt – 23 paari villaseid sokke. Kingituse kohaletooja, Emmaste valla kultuurijuht Anne-Ly Torstensson rääkis, et Soomes on palomiehille sokkide kudumine üsna levinud. Korraldatakse lausa kampaaniaid, kus käsitööhuvilised kingivad tuletõrjujatele sokke. Kajaani kirikukogukonna vabatahtlikud tahavad inimestele rõõmu valmistada ja korraldavad heategevuskampaaniaid, sh ka Eesti eri paikades. Torstenssonist sai nende vahendaja Hiiumaal ja tal on juba neljal korral tulnud olla kingitusetooja toredas rollis. Käina päästjaile mõeldud erivärvilisi sokke oli suur pappkastitäis. Esimene söakas oli Varto Lillema, kel küsis endale kõige väiksemaid. Proovis jalga punaseid, millised Anne-Ly talle karbist ulatas. Sokid olid parajad ja jäetigi kohe jalga. Varto tänas sokkide saatjaid ning kiitis oma naist, kes samuti usin kuduja. “Ütle neile kõigile edasi meie suur tänu,” lisas Hiiumaa päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma ja selgitas, et sokid on päästjate põhivarustuse üks ja väga oluline osa, mida riik tuletõrjujale ei anna.
 
Rahvusvaheline ettevõte avas Hiiumaal kontori

Rahvusvahelisi äriteenuseid pakkuv ettevõte 1Office Group avas septembri algul harukontori Kärdlas. Kontor alustas tööd kahe raamatupidajaga, lähitulevikus loodetakse saarel laieneda. “Kuna ettevõtte kliendid on valdavalt mitteresidendid, kes tegutsevad korraga mitmes riigis, siis kindlasti ei saa töö lihtne olema – põnevaid ning keerukaid rahvusvahelisi maksuküsimusi tuleb ette palju,” sõnas grupi operatiivjuht Anni Toom. Kontori avamine Hiiumaal oli tema sõnul loogiline samm, kuna ettevõtte ärimudel põhineb suurel määral just kaugtööl ning enamik tööst on võimalik teha digitaalselt. “Hiidlasena tean ma palju andekaid ja haritud inimesi, kel pole mingil põhjusel võimalik kodusaarelt eemale kolida. Idee luua harukontor oma kodusaarele Hiiumaale saigi alguse soovist pakkuda sellele probleemile mingi lahendus ning luua tarkasid töökohti ka mujal kui Tallinnas,” selgitas Toom.
 
Tiiu jõudis tagasi

Teisipäeva õhtul nähti Läänemerel kodu poole ruttamas parvlaeva Tiiu, mis oli olnud kuu aega Soomes Naantali dokis remondis. TS Laevade juhatuse liige Mart Loik kinnitas, et Tiiu jõudis Rohuküla sadamasse kolmapäeval ja alustab regulaarreise neljapäeval, 14. septembril. Remondi kulud katab kindlustus, selle maksumust TS Laevad ei avalikusta. Ka juhtunu põhjusi alles uuritakse. “Ametlikku kokkuvõtet juurdluse tulemustest ei ole veel tehtud, seega hetkel põhjuseid kommenteerida ei saa,” ütles Loik. Ta lisas, et praegu toimuvad kohtumised ja tehniliste küsimuste täpsustamine ohutusjuurdluse keskusega. 28. juuli õhtul tabas Rohukülast Hiiumaale sõitma pidanud parvlaeva juhtimissüsteemi rike, mistõttu laev puudutas merepõhja ja sai viga.
 
Erakonnad võtavad valimisliitudele järgi

Esialgsete nimekirjade järgi kandideerib Hiiumaal kolmes valimisliidus 104 ja nelja erakonna nimekirjades 92 kandidaati. 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimistel osales üheksa valimisliitu 107 kandidaadiga, erakonnad kokku 77 kandidaadiga. Pikima nimekirjaga, 52 kandidaati, tulevad välja n-ö valdade ühinemise vastased valimisliidus Kodusaar. Teatavasti on nii Emmaste kui Pühalepa vald soovinud jätkata iseseisva omavalitsusena ning vaidlustanud sundliitmise ka riigikohtus. Valimisliidu esinumbriks Pühalepas ongi praegune volikogu esimees Toomas Remmelkoor ja Emmastes praegune vallavanem Tiit Paulus. Kärdlas on esinumber endine riigikogu liige Tarmo Mänd. Peaaegu sama pika nimekirjaga, 41 kandidaati, osalevad Hiiumaa valdade ühinemise toetajad, valimisliidus Ühine Hiiumaa. Valimisliit pole põhimõtteliselt oma esinumbreid välja toonud, keskendudes pigem programmile. Erakondadest on erakordse tõusu teinud Sotsiaaldemokraatliku erakonna Hiiumaa piirkond oma noore juhi Reili Ranna eestvedamisel. Kui 2013. aasta kohaliku omavalitsuse valimistel oli SDE nimekirjas vaid seitse kandidaati, siis seekord 32. Nimekirja esinumber ja vallavanema kandidaat on Reili Rand. Tuntud kohalike tegijate kõrval leiab nimekirjast ka riigikogu liikme Hannes Rummu.
 
Hiiu Leht avaldab esialgsed valimisnimekirjad, milles pärast valimiskomisjoni kinnitavat otsust võib olla mõningaid muutusi. Seda, kuidas neil valimistel moodustub Hiiumaa volikogu, selgitab Hiiu maavalitsuse kantselei nõunik Monika Paljasma.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised