22.08.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Lukas kutsus ühistu liikmeid lojaalsusele

Laupäeval pidasid 110aastase Hiiumaa tarbijate ühistu liikmed koos peredega liikmepäeva Suuremõisa lossi õues. Ühistu nõukogu esimehe Dan Lukase sõnum ühistu liikmetele oli, et 110 aastat on olnud piisavalt pikk aeg selleks, et tunda ennast surematuna. Lukas soovis, et ühistu liikmed oleks nõudlikud volinike suhtes, heaperemehelikud ja lojaalsed. HTÜ juhataja Kaja Antons ütles, et teiste kaupluste tulek saarele niitis neid korraks jalust, aga nüüdseks on ühistu kosunud. Mullu oli HTÜ konsolideeritud müügitulu 11 miljonit eurot, kasum 400 000 eurot, tööd sai ettevõttes 130 inimest. Hiiumaa tarbijate ühistu oli saarel monopoolses seisus kaubandusettevõtja kuni aastani 2008, mil Kärdla piiril Linnumäel avati saare esimene kaubanduskeskus, Selver. Selveri tuleku mõju oli tuntav – 2009. aastal oli HTÜ käive 11 miljonit eurot ja kahjum 109 000 eurot. Aasta varem oli ühistu kasum olnud 331 000 eurot. 

Riigigümnaasiumide õpetajad tulid suvekooli

Igal suvel kogunevad riigigümnaasiumi töötajad, et arutada hariduse teemadel ja üksteisega paremini tuttavaks saada. Sel korral korraldab riigigümnaasiumide suvepäevi Hiiumaa gümnaasium. “Kuna riigigümnaasiume tuleb juurde nagu seeni pärast vihma, on loomisel ka uued traditsioonid – suvekool on üks neist,” selgitas Hiiumaa gümnaasiumi õppenõustaja Margit Kagadze, kes külalisi võõrustab. Suvekoolis osaleb üle saja külalise 12 riigigümnaasiumist ning paarkümmend kohaliku gümnaasiumi õpetajat. Eile saabunud külalised veetsid päeva Suuremõisa lossis. Täna on külalised Kärdlas. 

Ideekorjele laekus 230 tähelepanekut

MTÜ Ühine Hiiumaa tegi juunis-juulis sotsiaalmeedias üleskutse kõikidele hiidlastele ja Hiiumaa sõpradele, paludes nimetada viis oma piirkonna ja kogu saare probleemi, millega lähiaastatel tuleks kindlasti tegeleda. Seda, kui paljud sõnastasid saareelu probleeme, küsitluse korraldajad ei tea, kuid saak – 230 probleemisõnastust on päris korralik. Üldjoontes mahuvad need kaheksa põhiteema alla: ettevõtlus, inimesed, juhtimine, kuvand, keskkond, avaliku ruumi planeerimine, taristud ja heakord ning ühendused. Laekunud tähelepanekutest koostasid Tuuli Tammla ja Maria Ruubas kokkuvõtte, milles toodi välja probleemi kirjeldus teemade kaupa, mõnel puhul ka vastajate pakutud lahendused. Ühingu juht Margit Kagadze ütles, et kõige populaarsem teema oli ettevõtlus. Küsimusele, kas küsitluse alusel valmib tulevase valimisliidu Ühine Hiiumaa valimisprogramm, vastas Kagadze, et ideekorjest välja tulnud kitsaskohtadele võiksid mõelda kõik poliitilised jõud, kes plaanivad sügisestel valimistel osaleda. “Mida enam ideekorje mõtteid erinevatesse programmidesse jõuab, seda parem. Loodav VL Ühine Hiiumaa on samuti ideekorje tulemusi analüüsinud ja kindlasti mõjutab see valimisprogrammi sisu,“ kinnitas Kagadze. 

105 väikest kleiti

Hiiumaa käsitööseltsi majas on vahva näitus “Need kleidid, kleidid, kleidid...” ehk 105 väikeste tüdrukute kleiti alates 1980. aastast. Kleidikollektsiooni omanik on Helle-Mare Kõmmus ja kleidid on tema perre jõudnud seoses tütarde Juuli-Anni ja Kadi-Elli sünniga. Kuidas täpselt, seda saab lugeda Hiiu Lehest. Igal juhul on Hiiumaa käsitööseltsi ehk nn Meistrite maja pood Vabrikuväljakul avatud 1. septembrini ja kleidinäitust saab vaadata sama kaua.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised