11.08.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Eesti vanim võrkpalliturniir tähistab juubelit

Hiiumaa võrkpalli juubeliturniiri avamisel tänab Eesti võrkpalli liit neid, kes aastaid turniiri korraldamisse panustanud. Võrkpalliliidu peasekretär Helen Veermäe ütles, et Hiiumaa võrkpalliturniiri teavad absoluutselt kõik võrkpallurid ja saarele tahetakse mängima tulla: “Hiiumaa turniiril on kindlasti väga eriline koht Eesti võrkpallimaastikul – see on erakordne nähtus selles mõttes, et kõik seda teavad ja ootavad ja kõik sellest turniirist lugu peavad.” Veermäe tänas Eesti võrkpallurite nimel kõiki turniiri korraldajaid läbi aegade, toetajaid, orgkomiteed – kõiki, kes seda ilusat traditsiooni elus hoiavad. “Kuuskümmend aastat teha järjepidevalt turniiri – see on imetlusväärne,” ütles Veermäe. Tänavusel, 60. Hiiumaa võrkpalliturniiril kohtuvad 42 tiimi enam kui 300 mängijaga, ehk 18 naiskonda ja 24 meeskonda. Turniir algab 12. augustil kell 9.45 Kärdla staadionil.


Uus võimalus eakatele – Kõpu pansionaat

Kärdla põhikooli Kõpu õppekohas on seni haridusliku erivajadusega lastele kooliharidust antud. Lähiaastatel kooli õpilaste arv väheneb, seetõttu on esile kerkinud küsimus, kuidas hoida hoonetekompleksis elu ja tagada, et see oleks mõistlik ka valla eelarvest lähtuvalt. Hiiu vallavalitsus koos Kärdla põhikooli personaliga on arutanud ja kaalunud, kuidas kompleksi edasi kasutada. Ühe võimalusena on sõelale jäänud mõte alustada lisaks õppetööle uue teenusena eluaseme- ehk pansionaaditeenuse pakkumist eakatele. Teenus on mõeldud eelkõige neile, kes vajavad igapäevaseks toimetulekuks lihtsamat kõrvalist abi, järelevalvet ja tuge. Eakate pansionaadiks on mõeldud peremaja tüüpi hubane hoone, mis õppehoonetest pisut eraldi. Eluruumideks on viis ühekohalist tuba ja üks kahekohaline tuba ehk kohti on seitsmele eakale. Majas on kõik igapäevaseks toimetulekuks vajalik – soojad möbleeritud eluruumid, köök köögitehnika ja -mööbliga, avar puhkeruum televiisori vaatamiseks ja vaba aja veetmiseks. Koolil on köök, kust saab soovi korral sooja toidu ja raamatukogu, kaks korda nädalas peatub siin poebuss.


Väike jõudemonstratsioon rahu nimel

Briti ja prantsuse liitlased, Eesti kaitseväelased ja Scoutspataljon tõid Hiiumaa militaarmuuseumi kümnendaks sünnipäevaks “väikese” kingituse – neli militaarmasinat, mida teisipäeva õhtul esitleti Kärdlas ja kolmapäeval Tahkunas. Üks militaarmuuseumi eestvedajaid, Ain Tähiste ütles, et väike militaarne jõudemonstratsioon on üks komponent rahva kaitsetahte kasvatamiseks. “Inimesed näevad seda tehnikat nii lähedalt kui võimalik ja näevad, et kui vaja, siis see tehnika liigub ka saarele,” selgitas Tähiste. Heino Laud oli väike poiss kui nõukogude vene tankid enam kui 60 aastat tagasi saarele tulid. See, et Eesti kaitsejõudude ja liitlaste sõjamasinad nüüd näitamiseks saarele toodi, talle meeldis. Noormehed, kes saarel tenniselaagris, tunnistasid, et nemad ei tea, miks need masinad Hiiumaale toodi. Kuulnud, millega tegu, ütles üks noormeestest, et kõik see on väga äge, aga natuke liiga palju: “Miks seda kõike vaja on? Kui lihtsalt näitamiseks, siis ma arvan, et on üle pingutatud – kõikide nende asjade kohalevedamine on ju kallis.” Kolm möödasõitnud jalgratturit ütlesid, et Kärdlas võiks selliseid asju sagedamini toimuda. “Muidu on sihuke vaikus siin,” ütles Margus. “Mina arvan samamoodi – peaasi, et midagi toimub,” lisas Taniel.


 Väärtnõude pere annab ise endale tööd

Eritellimusel beebiriided ja seiklused – need on kaubad ja teenused, millega elatab end üks noor ja ettevõtlik neljaliikmeline perekond. Seda, et hiidlane Joonas Väärtnõu (31) on seiklusminister ja korraldab seiklusi nii lapsevankri kui maasturi omanikele, teavad üsna paljud. Aina enam on ka neid, kes avastanud tema pealinnatüdrukust abikaasa Anna Väärtnõu (30) õmmeldud rõõmsavärvilised beebiriided. Tellimustöödega alustas ta, kui esiklaps Sebastian (3) polnud aastanegi. Algul õmbles naistele, ka tantsuriideid. “Oma lastest ajendatult hakkasin beebiriideid tegema,” selgitas Anna, et polnud päris rahul sellega, mida poes pakutakse. Tellimusi tuleb juba päris palju ja kaubamärgi Gomerakids rõõmsavärvilisis beebirõivaid küsivad ka kauplused. Nii käis Anna pidamas läbirääkimisi Hiiumaa õmblusettevõttega Meritik, et tellida väikepartiisid, mida saaks panna müüki laste disainrõivaste poodidesse. “Loodame, et koostöö läheb käima,” ütleb Anna Väärtnõu. Nii ongi noor pere praegu ise endale tööandjad. Selgub, et beebiriiete disaineri ja seiklustekorraldaja töö toovad päris hästi sisse ning isapuhkusel Joonas enam palgatööle väga ei kipugi. “Kaheksast viieni töö tundub nii piirav,” leidis Joonas.

 Rohkem uudiseid www.hiiuleht.ee

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised