11.07.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Jüri Jaanson sai Hiiumaa lähedal merel abi

Riigikogu liige ja olümpiasangar Jüri Jaanson kirjutas reedel Facebookis, et “merematkamine on äge ja lahe, meeliköitev ning sõltuvustki tekitav. Vahest juhtub aga hoomamatu ja mootor läheb katki,“ ja tänas Hiiumaa vabatahtlikke merepäästjaid abi eest. Hiiu Lehele ütles Jaanson, et oli reede hommikul paadiga teel Hiiumaalt Tallinna poole, kui paadimootor seiskus ja enam käima ei läinudki. Hädaabinumbrile tehtud kõne ja vahetatud sõnumid tõid kohale abi ja paat pukseeriti sadamasse. “Ilm oli väga ilus ja reaalset ohtu tegelikult ei olnud,” täpsustas Jaanson, kinnitades, et riigikogus töötades ei ole ta veespordiga sidet kaotanud. “Suviti ja ilusa ilmaga olen paadiga pikemaid otsi ette võtnud. Hea oli kogeda, et kui midagi juhtub, on abi ka merel olemas ja tulemas,” rääkis ta. Kärdla politseijaoskonna juht Aare Allik ütles, et politsei sai teate, et Salinõmme-Saarnaki vahelisel alal on kuuemeetrine paat mootoririkke tõttu merehädas reede hommikul kella 7 paiku.

 

Uue poebussi soetab Selver

Hiiumaa omavalitsuste liit (HOL) on vähemalt neli aastat otsinud võimalusi uue poebussi soetamiseks, seni edutult. Eriti tihti oli uue bussi soetamisvajadus HOLi laual sellest aastast. Talvel oli praeguse Volvo bussi mootorile tehtud küll kapitaalremont, kuid kaugemate külade elanike jaoks elutähtsa teenuse osutaja, 26aastane buss on omadega läbi ning pole enam töökindel. Rändpoe operaator, AS Selver tegi HOLile pakkumise, et soetavad uue bussi ise, ainus tingimus, et HOL ei hakka vana bussiga pakkuma kõlvatut konkurentsi. Hiiumaa omavalitsuste liidu juhatuse liige Üllar Padari kinnitas, et kui Selver uue bussi käiku saab, müüb HOL oma vana bussi oksjonil maha. Padari ütles, et olukord, kus poebussi omanik on omavalitsusliit, on Eestis väga erandlik, seevastu Skandinaavias tavalisem. “Miks peaks buss olema HOLi oma kui erasektor on valmis teenust osutama,” küsis Padari retooriliselt.

 

Meestearsti kabinet vurab Hiiumaale

Mobiilne androloogiakabinet, mille Eesti Vähiliit soetas ETV heategevusprogrammi “Jõulutunnel” abil, jõuab esmakordselt Hiiumaale. Ratastel kabinet peatub Hiiumaa haigla juures juulis, teist korda septembris. “Eesti meeste tervis ei ole kahjuks kiita,” nentis Kristi Tael Tartu ülikooli kliinikumist viidates dr Margus Punabi öeldule. Dr Punabi sõnul on Eesti meeste kroonilise haigestumise põhjusena eesnäärmehaigused laialt levinud. Meeste kehva tervise üheks põhjuseks peab Punab ka seda, et meestearst ei võta vastu igas maakonnas. Selleks, et erialaarst jõuaks maakondadesse, soetaski Eesti Vähiliit kaks mobiilset diagnoosikabinetti – naha- ja androloogiakabineti. Mobiilne androloogiakabinet alustas eelmise aasta septembris Ida-Virumaalt ja jõuab 24. juulil Hiiumaale. Kuidas vastuvõtule registreeruda on kirjas Hiiu Lehes.

 

HiiuMari alustas vaarikakasvatust

Maasikakasvatajaid on Hiiumaal juba igas vallas, aga vaarikaid kasvab veel saarel vähe ja nende kasvatamisega tahavadki Maris ja Sven Kriggulson oma perefirmas nüüd alustada. OÜ HiiuMari tegeleb Kärdla lähistel marjakasvatusega. Esimesed maasikad istutasid Kriggulsonid 2014. aastal, esimese saagi korjasid 2015. aastal. Kokku kasvab maasikaid praegu ühel hektaril. “Korjehooaja pikendamiseks panime tänavu maha ka vaarikataimi,” selgitas Maris Krigulsson. Maad neil jagub ja mullaproovide järgi peaks see pinnas ka vaarika kasvatamiseks sobilik olema. “Käisime Gotlandil õppereisil, et teada, kuidas teised vaarikaid kasvatavad,” lisas Kriggulson. Esialgu on vaarikate all viis peenart, igas 130 toestatud taime. Kevadel istutatud vaarikad annavad esimese saagi juba tänavu, maasikaistandikus aga on kolmas korjeaasta. Jahedate ilmade tõttu pole nii nagu mandril nii ka Hiiumaal erilist maasikasaaki loota. Tänavu on marju korjatud isegi kümme korda vähem kui eelmisel. “Kas ja kui palju tänavu maasikaid üldse valmib, ei oska isegi ennustada,” nentis Kriggulson ta. “Aga ju peab marjakasvatajal vahel ka selline õuduste aasta olema.“

 

Hiidlaste seostest Muhuväinaga

Kuigi juubeliregatt, 60. Muhu väina regatt Hiiumaa sadamaisse ei põika, on regatil Hiiu saarega seoseid küllalt. Praegu võidupositsioonil kulgeval Kalevi jahtklubi jahil Forte istub tihedasti kannul hiidlaste jahtklubi Dago alus Olympic. Regati esimene rändkarikas aga oli hiidlase Uno Poola käes. Esimesest regatist osavõtnutena olid regati avamisel osavõtjaid innustamas Aime Kreis ja Ülo Vooglaid, Uno Poola, kahjuks, on aastaid manalamees. Poola oli Eesti meister purjetamises aastatel 1960–1961, nn Poola purje leiutaja. Tegutses koorijuhina ja pensionipõlve veetis koos abikaasa Lea Sibul-Poolaga Kärdlas oma vanematekodus, kus abikaasa elab siiani.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised