07.07.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

 

Sada aastat kui lennates möödus

Kolmapäeval, 5. juulil täitus Pühalepa valla vanimal elanikul Liidia Piilbergil 100 aastat sünnist, aga vanaproua on siiani täis tegutsemislusti. Liidia tõuseb iga päev kell seitse, joob kohvi, võtab kasvuhoone ukse lahti, annab kanadele süüa ja läheb mere äärde. Seda viimast on ta teinud päevast, mil end mäletab. “Mul on seal praegu neli luigepoega ja kaks vana luike, siis kivi, kus ma istun ja meri… ja veel kord meri… see on iga päev isemoodi.“ Tavaliselt käib Liidia hommikuti ka meres ujumas, aga tänavu pole ta veel vette saanud, meri on külm. Sünnipäevalaps ütles, et saad sa kas 50-, 70- või 100aastaseks, ikka on tunne sama. “Ainult nooremana ei olnud aega sünnipäeva pidada, tuli teha tööd,” lisas ta. Liidia rääkis, et seekord tulid esimesed õnnitlused telefoni teel ja juba hommikul poole kaheksast. Suurima üllatusena saabus kiri õnnitlustega Eesti vabariigi presidendilt Kersti Kaljulaidilt. Pühalepa vallas elavat sünnipäevalast olid tema tähtsal päeval tulnud õnnitlema ka kirikukoor Anna, Suuremõisa kooli lapsed ja Pühalepa valla esindus – nemad olid sel päeval kuues sats õnnitlejaid. 

Pagari park võtab ilmet

Hiiumaa Coopi ehk tarbijate ühistu töötajad nimetavad Kärdlas Heltermaa maanteel lammutatud vana leivamaja asemele kerkivat haljasala hellitavalt Pagari pargiks. “Tööd “pargis” veel käivad, esmaspäeval paigaldati valgustid, tulemas on iste pingid, pitsud, jõulupuu ja mõned põõsad,” rääkis Coopi juhataja Kaja Antons. Haljasala valmib OÜ Solar Projekt tööna ja aiakujundaja Hebe-Kai Kannu projekti järgi. Ümbritseva parkla ja kõnniteed ehitab AS Tariston. Tööde kogumaksumus on suurusjärgus 30 000 eurot. Muuseas, ka päris Pagari park, täpsemalt Pagari mõisa park on olemas – see ümbritseb Ida-Virumaal Mäetaguse vallas asuvat mõisakompleksi, milles kunagi tegutses Pagari kool. 

Prassi põlengu põhjuseid uuritakse

Esmaspäeva varahommikul kella poole kuue ajal teatati kõrvalhoone põlengust Emmaste valla Prassi külas. Lääne päästekeskuse Hiiumaa päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma sõnul reageeriti suurte jõududega, arvestades, et paarikümne meetri kaugusel põlengust asus ehitusjärgus elumaja. Kohale sõitis Emmaste vabatahtlik päästekomando, kaks autot Käinast ja kaks Kärdlast, lisaks operatiivauto. Esialgselt oli tegemist laialdase tulekahjuga. Sündmuse ajal objektil inimesi ei olnud ja kella kümneks suudeti tulele piiri panna. Õhtul tehti järelkustutust, vältimaks materjalide uuestisüttimist. Tulekahju põhjuste kohta ei saanud Aasma veel kommentaare jagada, kuna selle kohta algatati kriminaaluurimine. 

Remondiraha käes, tööd alanud

Hiiu vallavalitsus tunnistas valla tänavate ja teede remondiks võetud laenu võitjaks Danske Bank Eesti filiaali. Kolme pakkuja seast välja valitud pank laenab vallale 207 000 eurot marginaaliga 0,82. Vallavanema nõunik Liis Remmelg ütles, et töödega on juba alustatud, praegu tehakse ettevalmistus- ja mõõdistustöid. Tuleval nädalal saabub Hiiumaale asfaldifrees, siis algavad mahukamad tööd. Töid tehakse kaheksal objektil ja need peaks valmis saama augustikuu lõpuks. Aastaid pole Kärdla tänavaid korraga nii suures ulatuses remonitud. 

Looduse Omnibuss toob saarele

Maikuus väisas Hiiumaad paar tuhat ratta retkelist, laupäeval, 8. juulil tuleb saarele Looduse Omnibuss, mis stardib Tallinnast ja toob saarega tutvuma sadakond looduse- ja ajaloohuvilist. Looduse Omnibussi retkede korraldaja Jaan Riis ütles, et teisipäeva hilisõhtul sai teade kodulehele välja pandud ja kolmapäeva hommikuks oli 40 Hiiumaa huvilist juba kirjas. “See tähendab, et oleme tulemas kahe bussiga – kokku sadakond inimest,” ütles Riis. Ta oletas, et lehe ilmumise ajaks on kohad täis, kuid soovitas siiski end ootejärjekorda panna – äkki keegi jääb viimasel hetkel tulemata.

 

Hiiu Lehe Nädalalõpulisas muljeid Evelini restoranist ROOG.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised