04.07.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Emmaste vald ja Pühalepa vald vaidlustasid sundliitmise otsuse

26. ja 27. juunil vaidlustasid Emmaste ja Pühalepa vallavolikogud vabariigi valitsuse otsuse valdade sundliitmiseks Hiiumaa vallaks. Emmaste vallavolikogus hääletas seitsmest kohal olnud volikogu liikmest sundliitmise vaidlustamise poolt kuus volinikku ning vlikogu otsustas esitada Tallinna halduskohtule kaebuse vabariigi valitsuse nn sundliitmise määruse tühistamiseks tervikuna. “Lähtusime eelkõige rahva tahtest ehk aprillis läbi viidud rahvaküsitluse tulemustest,” selgitas volikogu esimees Ülo Kikas. Mis saab, kui riigikohus leiab, et valitsusel oli õigus omavalitsusi sundliita? “Volikogu kujundab seisukoha peale riigikohtu otsust,” ei olnud Kikasel veel plaani juhuks, kui kohtust abi ei saa. Emmaste vald volitas end esindama advokaadibüroo TGS Baltic, endise nimega Varuli advokaadibüroo, Pühalepa valda esindab advokaadibüroo Lextal. 

Hambaravihüvitisest tõotab tulla rohkem muret kui rõõmu

Alates juulist on hambaravi justkui taskukohasem, sest jõustub riiklik toetusskeem. Lähemal uurimisel selgub, et haigekassa ja hambaarstide erimeelsuste tõttu võib hüvitis jääda paljudele kättesaamatuks. Põhiline uuendus puudutab täiskasvanuid, kelle hambaravi hakkab riik toetama 30 euroga aastas lisaks inimese sama suurele omaosalusele. Paraku ei ole hambaarstid hüvitise ja selle arvutamise metoodikaga rahul. Hambaarst Küllike Tammeveski Käinast ütles teemat kommenteerides, et temal on haigekassaga leping, mis tagab täiskasvanute hambaravitoetuse kasutamise, värskelt sõlmitud. “Varem ei olnud sellise lepingu sõlmimiseks vajadust, sest toetus täiskasvanutele hakkab kehtima 1. juulist. Laste hambaravi kompenseerimise osas on leping juba ammu,” selgitas ta. Kärdla hambaarst Heli Mikk piirdus ühe lausega: “Meil on leping haigekassaga alla 19aastaste laste hambaravi rahastamiseks,” ja soovitas tutvuda Eesti hambaarstide liidu seisukohtadega. Selle on kirjas, et “haigekassa poolt jõuga peale surutavate piirhindadega ei ole kvaliteetset hambaraviteenust osutada võimalik”. 

Volikogu langetas Luidja maja müügihinda


Hiiu vallavolikogu otsustas juunikuisel istungil vähendada varsti kolm aastat müügis olnud Luidja maja võõrandamise alghinda 65 000 eurolt 50 000 eurole. Mullu jaanuaris tõstis volikogu vallavalitsuse ettepanekul müügihinda algselt 40 000 eurolt 65 000 euroni. Kuna maja pole mitmetest katsetest hoolimata müüa õnnestunud, tehti nüüd hinnas samm tagasi. Vallavanema nõunik Liis Remmelg ütles, et maja alghinna vähendamisel lähtuti Hiiumaa kinnisvaraturu hetkeolukorrast ning (ostu)huvilistelt ja maaklerilt saadud tagasisidest. Hiiu vallavolikogu liige Toivo Saue tuletas volikogu istungil meelde, et majal on olnud reaalne ostja, kes on avalikustanud ka neile sobiva hinna, mis on 45 000 eurot. “See on õigusvastaselt võõrandatud vara ja õigustatud tagasisaajate pärijad. Sealt majast küüditati mitmed inimesed Siberisse. Kui volikogu istung toimus Kõrgessaares, siis sellest ka räägiti. Tundub, et vallavalitsus eriti ei taha maja müüa ja probleemi lahendada,” kritiseeris Saue. 

Turistid eelistavad Käina ja Hiiu valda


Eesti turismi kõrghooaeg on suvi, kui kolmel suvekuul kokku peatub majutusettevõtetes ligi 40 protsenti kogu aasta jooksul majutatud sise- ja välisturistidest. Suvekuudel on Hiiumaal turistide seas eelistatuimad Käina ja Hiiu vald. Mõlemad nimetatud vallad on Eesti omavalitsuste seas turistide eelistuse järgi kohtadel 21.–30. Pühalepa asub statistikaameti koostatud uuringu järgi 31.–60. real ja Emmastes peatub turiste Hiiumaa valdade võrdluses kõige vähem.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised