13.06.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Tõeline kangelane otsib hingehädas abi

Konverentsil “Mis toimub kangelase peas?” tutvustatud uuringust jäi kõige eredamalt meelde hämmastav vastuolu – mehed ei tihka vaimsete ja hingehädade korral abi otsida ja püüavad meeleheitlikult ise hakkama saada. Samas neid mehi, kes sel puhul abi otsivad, peavad mehed peaaegu et kangelasteks. MTÜ Peaasi tiim on võtnud oma südameasjaks meeste vaimse tervise ning valmis saanud veebilehe, kust hingeummikusse sattunud noored, aga ka mehed võiksid abi otsida. Eelnimetatud uuringut, veebilehte ja selle võimalusi tutvustasid psühholoog ja perenõustaja Daniel Soomer ning koolitaja ja sotsiaalpedagoog Umberto Dorus Geerts 30. mail Energia avastuskeskuses. Soomer selgitas, miks on vaja tähelepanu pöörata meeste vaimsele tervisele. Meie mehed surevad varem, ka on nende seas suitsiide rohkem. Suitsiidile eelnevad depressioon, sõltuvused, vaimsed häired ja kriis, millest väljatulemiseks saab inimest aidata. Sellest, et teema on ülioluline, kõneleb ka suur huvi konverentsi vastu – saali mahtus sadakond kuulajat, tulla oleks tahtnud veel 250(!).


IT-klastri ideed idandati festivalil

Kui Kaarel Kotkas, Martin Sookael ja Taavi Juursalu eelmise aasta novembris rääkisid Hiiumaa ettevõtluspäeval enda ja oma ettevõtete seostest Hiiumaaga, ei osanud nad aimata, et veidi enam kui poole aasta pärast on nad samal saarel ja sama teema juures tagasi. Suursadamas toimunud [eel]arvamusfestivalil arutlesid nad taas üheskoos selle üle, kas infotehnoloogia ettevõtetele võiks Hiiumaa olla sama sobilikuks tegutsemiskeskkonnaks nagu USA läänerannikul asuva maailmakuulus Silicon Valley. Arutelu teemale sobivalt liitus arvajatega telesilla kaudu edukalt ITettevõtluses tegutsev Andrei Korobeinik. “Tasub mõelda sellele, et Hiiumaa on isoleeritud keskkonnana suurepärane Garage48 tüüpi sündmuste korraldamiseks, kus osalejad soovivadki muust maailmast eralduda, et etteantud aja ja ühise meeskonnaga mõnest ideest toode luua,” soovitas Korobeinik. Ühiselt leiti, et mõtet Hiiumaast kui ITsaarest tasub igal juhul edasi arendada.


Hiiu vallavanem valiti erakonna juhatusse

Teadaolevalt on Reili Rand esimene Hiiumaa omavalitsusjuht, kes valitud erakonna juhatusse. Rand sai pühapäeval toimunud Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) üldkogu hääletamisel paremuselt teise tulemuse: Sven Mikser 192 häält, Reili Rand 166 häält ja Marju Lauristin 165 häält. “Saada Eesti kõige progressiivsema erakonna juhatuse liikmeks niivõrd vastutusrikkal ajal on väga suur tunnustus, aga veelgi suurem vastutus,” nentis Rand. Ta viitas, et ees ootavad nii haldus- kui riigireform ning mõlema edukaks kulgemiseks on kohalike omavalitsusjuhtide kogemus valitsuserakonna juhtimises oluline panus. Lisaks Rannale on SDE juhatuses veel kaks omavalitsusjuhti, Haaslava vallavanem Priit Lomp ja Väätsa vallavanem Lauri Läänemets.


Mangu rannas pole enam avalikku supluskohta

Eestis algab ametlik suplushooaeg 1. juunist ja kestab 31. augustini. Terviseameti andmeil ei avata tänavu ametlikku supluskohta Mangu rannas. Nii on Hiiumaal sel suvel viis avalikku supluskohta, mis juba enne suplushooaja avamist peaksid olema hooldatud ja korrastatud, varustatud piisaval hulgal riietuskabiinide, tualettruumide või kuivkäimlate ja prügiurnidega. Hiiumaa avalikud supluskohad on Kärdla, Liivalauka, Luidja, Kassari ja Tõrvanina rand, saare igas omavalitsuses üks. Mais võeti kõigist viiest supluskohast esimesed veeproovid ning need näitasid, et vee kvaliteet on väga hea.


Itaallane peab Hiiu saart õnnistatud paigaks

Parvlaeval hakkab silma Hiiumaa külalisi ja mõnega neist juttu tehes kuuleb üllatavaid lugusid sellest, kuidas nad saarele jõudnud. Üks selliseid on Itaalia insener ja joogaõpetaja Max Romano, kes rääkis Hiiu Lehele loo, kuidas leidis siit nii armastuse kui rahu. Max Romano käis Hiiumaal esimest korda aasta tagasi. “Oli veel talv ja sadas lund. Rentisin Tallinnast auto ja sõitsin Hiiumaale oma naise juurde,” meenutab ta. Tema abikaasa elas tollal tegelikult mandril, kuid saare püsielanik on Maxi ämm Mall, kelle perel on maja Hirmuste külas. Sellest esimesest käigust alates on Max saarel käinud viis-kuus korda. Nendest kordadest kõige meeldejäävam oli üks septembrihommik Ristna rannas eelmisel sügisel, kui Max Romano ja Kadri Põlluveer abiellusid. “Oli imekaunis hommik, päike just tõusis, taevas oli sinine ja meri vaikne,” kirjeldas ta mererannas aset leidnud erilist sündmust.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised