19.05.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Ago Eller arendab ettevõtet oma rahaga

Käina keskele, kunagise Hiiumaa EPT garaažiboksidesse ehitas noor ettevõtja Ago Eller (29) oma autoremonditöökoja. OÜ Remavo juhatuse liige Ago Eller seisab keset suurt töökoda, kus veel üht-teist vaja ehitada-viimistleda-kõpitseda. “Ruumid on enda omad ja remonti teen samuti ise – nii, kuidas oma rahakott lubab,” selgitab noormees. Ettevõtlusega alustamiseks ta  toetust pole küsinud. “Ei taha pärast hakata projektiaruandeid kirjutama ja aru andma, kuhu raha panid ja mida tegid,” selgitab ta. Ka laenu ei plaani ta võtta: “Mida vähem laene, seda parem ja kui on enda raha, siis ei pea kellelegi aru andma.” Töökoda on enam-vähem valmis, autosid võib juba remonti tuua. Põhitegevuseks on autode keretööd ja keevitamine ning diiselautode pihustite ja diiselmootorite remont. “Hiiumaal on vähe neid töökodasid, kus keretöid tehakse, samuti ei taheta diiselautosid eriti remonti võtta,” ütleb ettevõtlik noormees, kes teab, et diiselküttega autosid Hiiumaal jagub ja tööpuudust ei tule.
 

Eelnõu: KOVid võiks korraldada parvlaeva- ja lennuliiklust

Riigikogus on töös ettepanek seadusemuudatuseks, mis lubaks omavalitsustel haldusreformi järel vajaduse korral ja lähtudes elanike liikumisvajaduse uuringust korraldada bussitranspordi kaugliine, parvlaeva- ning lennuliiklust. Praeguse seaduse kohaselt tegeleb omavalitsus ühistranspordiga vaid oma territooriumi piires ning maavalitsuse ülesanne on piiratud maakonnaliinidega. Võimalik seadusemuudatus on eriti oluline Hiiumaa ja Saare maa jaoks, kus maavalitsuste sulgemise järel pole praegu selge, kes kohapeal saareelanike huvide eest seisab. Esitatud eelnõule on alla kirjutanud riigikogu liikmeid kõikidest fraktsioonidest peale Keskerakonna. Küll aga kinnitas Reformierakonda kuuluv Kalle Laanet, et on võimalikust seadusemuudatusest rääkinud keskerakondlasest majandus- ja taristuministri Kadri Simsoniga ning minister on ideed, anda ühistranspordi korraldamine sügisest suuremate ja tugevamate omavalitsuste pädevusse, toetanud.
 

Abituriendid mõtlesid saare tulevikust

Ettevõtja Andrus Ilumets korraldas riigigümnaasiumi esimese lennu lõpetajatele esseekonkursi, et saada teada, milline tulevik Hiiumaad ootab. Essee teemaks oli “Minu Hiiumaa 20 aastat hiljem”. “Minu mõte oli see, et enne, kui meie ainukesed gümnasistid ära lähevad, saaksime teada, millised on nende mõtted kodusaarest läbi enda isiku,” selgitas Ilumets. Konkursi korraldaja oli seadnud ka tingimuse: kaks A4 lehekülge teksti tuli kirjutada käsitsi. Kolmanda koha preemia, 100 eurot sai Evert Padari, teise koha preemia, 200 eurot Luisa Harjak. Võidutööst luges Ilumets ette katkendi, milles kirjutaja kujutleb end 20 aasta pärast kõndima Kärdla Keskväljakul ning näeb seal lillepoe kõrval kõrgumas hoonet, millel kiri Microsoft 2,0 peakontor, saarele on ehitatud ostukeskus Alumiste ja lõbustuskeskus Lisneyland ning Hiiumaa meelitab aina enam inimesi suurlinnadest saarele kolima. Essee lõpulauses tõdeb autor, et võib mõelda nii või naa, tegelikult ei tea me keegi, milline Hiiumaa 20 aasta pärast on. Kui hüüti välja peaauhinna võitja nimi, käis noorte hulgast läbi kerge kahin. Ja siis selgus, et võitjat kohal polegi. Mis edasi sai, lugege Hiiu Lehest.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised