16.05.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Rattaretk kutsub aruteludega liituma

Roheliste rattaretk võtab Hiiumaal fookusesse kaks teemat – suured meretuulepargid ja värske õhk – asjasthuvitatuid oodatakse aruteludega liituma. Retke korraldaja Helen Arusoo ütles, et mõlemad teemad puudutavad Hiiumaa tulevikku ning need on kaks täiesti erinevat teed. “Kui hiidlased nii otsustavad, et nad seda soovivad, et Hiiumaa muutuks tööstusmaastikuks, siis see on üks otsus. Aga kui minna seda teed, et Hiiumaa on tipp-puhkusesaar ja saab kunagi Organic Holiday sihtpunktiks number üks, siis see on täiesti teine otsus,” arutles Arusoo. Helen Arusoo, kes on seotud ka Organic Estonia ettevõtmisega, ütles, et just selle projekti raames sündis idee teha Hiiumaale värske õhu baar. Baar oleks turundus- ja kommunikatsiooniprojekt, millega reklaamitaks saare puhast loodust, õhku ja vaikust. Koos retkelistega kavandatakse ideedekorjet, milline see baar välja näha võiks. Arutelu “Meretuuletööstus Hiiumaal – kellele kasu, kellele kahju” algab reede, 19. mai õhtul Randmäe puhketalus, laupäeva, 20. mai õhtul avatakse Käina valla Orjaku sadamas arutelu “Värske õhu baar”. Lisaks kuulevad rattaretkelised saarel üle 20 kohajutu, kus neile tutvustatakse Hiiumaa vaatamisväärsusi ja ettevõtmisi. 

Pühalepa ja Emmaste jätkavad vastupanu

Pühalepa vald ja Emmaste vald ei lase end vabatahtlikult sundliita ning esitasid vabariigi valitsusele põhjendused, miks soovivad jätkata iseseisvalt. Veebruaris tegi vabariigi valitsus ettepaneku ühendada Emmaste vald ja Pühalepa vald Käina valla ja Hiiu valla ühinemise järel tekkiva Hiiumaa vallaga. Aega vastamiseks oli kolm kuud ja tähtaeg kukkus eile. Nii Pühalepa vald kui Emmaste vald esitasid põhjendused, miks soovivad jätkata iseseisva omavalitsusena. Pühalepa vallavolikogu aseesimees Antti Leigri ütles, et põhjused, miks vald ühineda ei soovi, on majanduslikud, aga arvesse võeti ka vallarahva arvamust, kes ei toetanud omavalitsuste ühinemist. Leigri viitas, et Pühalepa on praegu Eesti 37 keskmisest rikkama põhituluga valla hulgas ning võimeline iseseisvalt korraldama ja juhtima kohalikku elu ning täitma seadusest tulenevaid ülesandeid juba praegu. Kui aga vabariigi valitsus viib ellu lubaduse ja parandab omavalitsuste rahastamispõhimõtteid, paraneb valla haldusvõimekust veelgi. Emmaste vallavolikogu esimees Ülo Kikas ütles, et vald taotleb jätkamist iseseisva vallana, kuna see läheb väga korda kohalikele elanikele ning haldusreformi eesmärki arvestades ei ole Emmaste valla kui haldussuutliku valla sundühendamine otstarbekas ega vajalik. Emmaste valla ühendamine teiste valdadega üheks ülehiiumaaliseks vallaks aga kätkeks endas Emmaste jaoks hulganisti ohte, eelkõige väikese arvu volikogu mandaatide ja keskusest kaugema asendi tõttu. 

Aasta ema aunimetuse pälvis Külli Kreegi

Kaheksa väärika kandidaadi hulgast valis žürii tänavuseks Hiiumaa aasta ema tiitli saajaks Suuremõisa lasteaed-põhikooli õpetaja, nelja lapse ema Külli Kreegi. Palade põhikooli saalis toimunud emadepäeva peol asetasid spetsiaalselt aasta emale disainitud Hiiu Villa salli Külli Kreegi õlule Pühalepa vallavanem Ants Orav ja Hiiu maavanem Riho Rahuoja. Hiiumaa aasta ema valiti kolmandat korda, eelmisel aastal tunnustati selle tiitliga nelja lapse ema Kersti Simsalu, aasta varem viie lapse ema Tiia Palmistet. 

Kärdla sadama kriminaalasja avaistung on juunis

Lääne ringkonnaprokuratuur saatis Kärdla sadama kriminaalasja kohtusse 4. aprillil. Eelistung on määratud Kärdla kohtumajja 28. juuniks. Lääne Ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Liivi Reinhold ütles, et avaistungil selgub, kuidas ja millal kohus asja sisuliselt arutama hakkab. Riigi peaprokurör Lavly Perling ütles tänavu jaanuaris, et kõnealuse kriminaalasja raames on esitatud kahtlustused soodustuskelmuses, rahapesus, dokumendi võltsimises ja võltsitud dokumendi kasutamises, kokku 22 kuriteos. Menetluse käigus laienes ka kahtlustatavate ring – kahtlustuse sai ka sihtasutus Kärdla Sadam.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised