12.05.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Evelin Ilves avab Nasval kodukohviku

Evelin Ilves käis Tallinnas korraldatud messil Sööma! hiidlaste messiboksis “Metsikult mõnus Hiiumaa” välja üsna metsiku idee, et kavatseb kusagil Nasva kadakate vahel avada söögikoha, mille nimeks Roog. Evelin Ilves ise ütles, et talle endale see idee väga metsik ei tundugi: “Olen mitu aastat vaikselt peas seda meisterdanud ja just päriselt maale tahtsin.” Kohviku kontseptsioon on Hiiu saarel enneolematu, võrrelda võiks seda ehk ühepäevakohvikutega, mis korraks koduaedades avatakse, aga seal enamasti kööki ei näe. Nimelt on kohvikus Roog kavas pakkuda kolme-neljakäigulist õhtusööki koos jookidega koduköögi-söögitoa lauas. Sellise õhtusöögi saab tellimise peale. Suveterrassil aga pakutakse päeval grillvõileibu ja värsket suitsukala, lõuna ajal ehk ka suppi kõigile soovijatele.
 

Hiiumaa päästjate autopark täienes

Hiiumaa päästjatel on põhjust rõõmustada – sel aastal uueneb peaaegu sajaprotsendiliselt kogu komandode autopark. Teisipäeval jõudsid saarele kaks tuliuut Scania paakautot. Kärdla ja Käina komando saavad kumbki ühe Poolas Wawrzaszeki autotehases valminud auto. Pidulikuks vastuvõtuks rivistusid sadamasillale Kärdla ja Käina komando päästeautod. Päästjad tervitasid uusi autosid signaalide ja veejugadest väravaga, mille alt läbisõitmine pidi Hiiumaa päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma sõnul õnne tooma. Ühe sellise auto maksumuseks on 272 200 eurot, kokku seega üle 540 000 euro. Auto paak mahutab 9000 liitrit vett, mille see on kiirtühjendusklapi kaudu suuteline basseini laskma kahe minutiga ja ilma, et juht kabiinist välja tulema peaks. “Täna meestel silm särab, kui nad seda uut autot näevad,” ütles Aasma. “See on meie jaoks väga suur arenguhüpe. Kui me täna muretseme, et kas autod vastu peavad, siis nüüd saan ma päästeoperatsiooni planeerida ilma, et ma võimalikele tehnilistele riketele mõtlema peaks.” Viimati tuli tehaseuus auto Hiiumaale 2000. aastal. Nimeks Kärmas Katariina II ja see jätkab põhiautona teenistust Kärdla komandos.
 

Meregeoloogi selgitus, miks Tõrvanina rand trügib metsa

Meregeoloogia professor Riko Noormets selgitab Hiiu Lehes, mida on aastaid valesti tehtud, et meri kaunist Tõrvanina randa lõhub ja pakub ka lahenduse. “Rannageoloogia üks aabitsatõdesid on, et liiv liigub valdavalt piki randa lainetsoonis. Ainult suuremad tormid on võimelised liiva kas sügavamalt merest randa juurde tooma või siis kallast kulutades seda juurde tootma. Muuli, kai või muu tõkke randa ehitamine takistab liiva looduslikku liikumist rannas ja põhjustab reeglina ranna kulutust tõkkest allavoolu,” selgitab Noormets ja kinnitab, et Lehtma sadama ja Tõrvanina ranna erosiooni vahel on otsene. “Küsimus on nüüd selles, millised järeldused me sellest teeme ja millised abinõud tarvitusele võtame, et aastakümnete eest tehtud vigu parandada,” küsib professor. Sellest, kuidas tehtud kahju parandada, pikemalt Hiiu Lehes.
 

Vabatahtlikud merepäästjad taltsutasid kiirpaati

Eelmise nädala lõpus toimus Kärdlas kiirpaadi juhtimise ja navigeerimise kursus vabatahtlikele merepäästjatele Hiiumaalt ja Kihnust. Koolitusele valiti merepäästeseltsidest just need inimesed, kelle ülesandeks jääb edaspidi päästealuse juhtimine. Koolituse viisid läbi Eesti vabatahtliku mere- ja järvepääste instruktorid eesotsas Jako Vernikuga. “Kui rääkida osavõtjate kogemustest, siis kindlasti rõhutaks koolituse lähedust reaalsetele olukordadele. Kiire mootorpaadi juhtimine kariderohkel merel, kannatanute tõstmine paati, hädas oleva aluse pukseerimine sadamasse – need on tõenäolisemad juhtumid, millega Hiiumaa vetes kokku puututakse,” rääkis koolitusel osalenud vabatahtlik Toomas Kokovkin. Eriti meeldejäävad olid tema hinnangul harjutused avamerel koos patrulllaevaga Kindral Kurvits.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised