05.05.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Hiiumaalt sirgus veel üks fitnessikaunitar

Bikiinifitnessi tähe Egle Eller-Nabi kiiret tõusu spordiala tippu teavad paljud, nüüd on Hiiumaalt tõusmas järgmine fitnessitäht – oma esimesel hooajal võitis Alice Mikk (22) juunioride arvestuses bodyfitnessi Eesti karika. Karikavõistlused bodyfitnessis peeti 29. aprillil Salme kultuurikeskuses ja üldarvestuses jäi Mikk napilt pjedestaalilt välja, olles neljas. Käinast pärit, kuus aastat ujumisega ja võrkpalliga tegelenud ning mitmetel muudel spordialadel võistelnud Alice Mikk rääkis Hiiu Lehele, et esimest korda astus ta jõusaali 2014. aasta hilissügisel. Mõte bodyfitnessi proovida tekkis sportlikul tütarlapsel pärast seda, kui ta käis esimest korda kulturismi ja fitnessi Eesti meistrivõistlustel vabatahtlikuna abiks. “Andsin endale juba esimestel võistlustel lubaduse, et pürgin ka ise ühel hetkel lavalaudadele  ja siin ma olen!” on ta esimese saavutusega rahul. 

Teistest veidi erineva Soela ristis Milvi Vanatoa

Sõsarlaevadest veidi erineva parvlaeva Soela ristiemaks valiti Sõru muuseumi rajaja Milvi Vanatoa. “See on meie tublide naiste väärtustamine,” põhjendas Emmaste vallavanem Tiit Paulus, miks hiidlased valisid oma uute laevade ristiemadeks teenekad saare ajaloo, koduloo ja pärimuse uurijad. Parvlaev Soela on väikesaartega laevaühenduse parandamise projekti käigus aastatel 2010–2017 valminud viiest laevast viimane ja pisut teistsugune. Laevade ehituse järelevalvet teinud Gunnar Nilp ütles, et Soela kaal on natuke väiksem kui teistel laevadel. “See tuleneb materjalide valikust ja tänu sellele laeva kandevõime natuke suurenes,” selgitas Nilp. Ka laeva different ehk ahtri ja vööri suhe veeliiniga, on teistsugune tänu sellele, et kiirpäästepaat paigutati vöörist ahtrisse. “Teistel laevadel oli differendiga väike probleem, see ei olnud midagi suurt, aga see muudatus lõi laevajuhtidele paremad tingimused laeva opereerimisel,” ütles Nilp. 

Tõrvanina rand trügib metsa

Igal kevadel jääb mõnusasse supluskohta, Tõrvanina randa minnes silma, et meri on taas hammustanud suure tüki puudealust pinnast ja puujuured paljastanud või siis mõne suisa pikali uhtunud. Igal aastal uhub meri alt tühjaks ka Tõrvanina randa viiva laudtee, mida hooldab riigimetsa majandamise keskus. RMK külastuskorraldusosakonna Lääne-Eesti piirkonna juhataja Aili Küttim rääkis, et Tõrvaninal toimuv ennustab, et tõesti võib meri tulevikus maantee äärde välja jõuda. Kauaaegne Lehtma sadama juhataja Vello Heinmets rääkis, et tal on enam kui 13 Lehtmas töötatud aasta jooksul tõesti kujunenud oma arvamus Tõrvaninal toimuva kohta. See põhineb paljudele vestlustele teaduritega ja igapäevatööst tulenevale kogemusele. “Olen seisukohal, et rannikuerosioonid nii Tõrvaninal kui Lõimandi kandis algasid pärast Lehtma sadama valmimist,” ütles Heinmets ja pakkus probleemile ka lahenduse. 

Ühisvolikogusse 23 liiget?

Selle nädala rahvakoosolekutel arutatakse Hiiu valla ja Käina valla ühinemise juhtkomisjoni algatust muuta ühinemislepingu punkti, mis käsitleb volikogu liikmete arvu. Käina ja Hiiu valla ühinemislepingusse sai kirja, et tulevases ühendvolikogus on 17 liiget. Nüüd on kavas tõsta rahvaesindajate arvu 23ni. Muudatusettepanek on tingitud vabariigi valitsuse ettepanekust Emmaste valla, Hiiu valla, Käina valla ja Pühalepa valla ühendamiseks. Lähtuvalt seadusest saaks omavalitsusi ühendav Hiiu maavanem volikogu liikmete arvuks määrata 21 liiget. Hiiu vallavanem Reili Rand ütles, et maavanemaga asju arutades leiti, et see arv võiks olla suurem selleks, et valimistel oleks mandaadi saamise võimalused saare eri piirkondades võrdsemad. Mandaatide miinimumarv on seotud ka omavalitsuse elanike arvuga. 23 volikogu liikme puhul antaks u 360–370 elaniku kohta üks mandaat.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised