18.04.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Eesti suurim päikeseelektrijaam kerkis paari kuuga

Ettevalmistused on käinud ligi aasta, Hiiu vallavalitsus väljastas ehitusloa Kärdla päikeseelektrijaama püstitamiseks veebruari algul. Nüüdseks on Eesti suurim, 3240 päikese paneelist koosnev 1,1-megavatine elektrijaam valmis. ASi FootonVolt päikeseelektrijaam laiub 25 000 ruutmeetril ja on ettevõtte, nagu ka Hiiu saare jaoks, esimene nii suure võimsusega päikese elektrijaam. Kui jaam töötab maksimaalsel võimsusel, katab see ligikaudu kogu Kärdla linna suvise tarbimise. Osa jaama paneele juba töötab. Praegu on käimas jaama võrku ühendamise protseduurid ja võrgukatsetused, mis loodetakse lõpetada aprillikuuga. “Võrguga liitumine on veel Elektrilevi asjaajamise taga, aga valmidus elektrit toota on meie poolt olemas,” kinnitas ASi Footon Volt ehitusvaldkonna juht Allan Kompus. FootonVolt juhatuse liige Marek-Andres Kauts ütles valminud ehitist vaatamas käinud vabariigi presidendile Kersti Kaljulaidile, et Hiiumaa valiti päikesepargi asukohaks, kuna siin on muu Eestiga võrreldes kõige rohkem päikeselisi päevi ja talvel kõige vähem lund. “Väga oluline on ka kohalike inimeste hea vastuvõtt,” ütles Kauts. Kompus lisas, et kõik sujus üsna ladusalt: omavalitsuste poolt oli kindel soov, et jaam teoks saaks.

 

Teede ja tänavate remondist

Hiiu vallas on tänavu plaanis teid-tänavaid remontida investeerimislaenu toel. Laenu suurus sõltub riigihankest, mille lõpptähtaeg on 26. aprillil kell 10. “Koostöös vallavolikogu ehitus- ja keskkonnakomisjoniga sai paika remonttööde tehniline kirjeldus, mis reguleerib, kus ja missuguse tehnoloogiaga töid tegema hakatakse,” selgitas Hiiu valla majandusosakonna juhataja Liili Eller. Põhjalikult remonditakse neli Kärdla tänavat: Hiiu, Väike-Sadama, Kooli ja Uus tänav. Hiiu tänava ehitus toimub koos projekteerimisega ja tänava kordategemise käigus laiendatakse staadioni parkimisala. Korda tehakse ka koolimaja tagune Viigri kohviku juures asuv u 1000ruutmeetrine parkla, ühtlasi rajatakse sealt kõnnitee kooli tagahoovini. Tolmuvabaks muudetakse Nõmmerga tee Kõrgessaares ning Linnumäe ja Marja tänav Kärdlas.

 

Kaks noorte äriideed konkursil

Kaks Hiiumaa noorte äriideed valiti Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) konkursile “Bright Minds”. Finaali pääsesid võistkonnad “Drum It”, mille ainsaks liikmeks Elo Koidu Kärdla põhikooli 9. klassist ja “Mandariin”, mille liikmed Marii Vispel ja Emili Kuuse Hiiumaa gümnaasiumi 11. klassist. Esimene viib konkursile trummimängu õppimise seadme ja teine mandariinikoortest pakendi. Kokku esitasid noored üle Eesti TTÜ Mektory ja Swedbanki koolinoorte äriideede konkursile Bright Minds 52 äriideed, millest eelžürii valis finaali 20 parimat. Sel reedel, 21. aprillil peavad nad finaalis taas oma ideed žüriile tutvustama ja siis selgitatakse välja võitja.

 

21 talgukohta juba kirjas

Pühapäevaks oli Hiiumaal registreeritud 21 talgud. Kõige rohkem, üksteist talgukohta on kirjas Hiiu vallas, kuued talgud Käina vallas, kolm talgukohta on kirjas Emmaste ja üks Pühalepa vallas. Valdavalt on talgupäevaks valitud 6. mai ja tegemist külade heakorratalgutega. Kogu Eestis oli pühapäevaks veebilehel http://talgud.teemeara.ee kirjas 1328 talgukohta. Eelmise aasta talgupäeval korraldati üle Eesti 1986 eriilmelist talgut kokku 44 372 osalejaga. Hiiumaal peeti mullu talguid 30 talgukohas, osales 826 inimest ehk ligi 9 protsenti maakonna elanikest.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised