21.03.2017

Politoloog Martin Mölder: ainus küsimus, kus Eesti inimesed on liberaalid, on vabaabielu

Kesk-Euroopa Ülikooli politoloogia doktorant Martin Mölder ütles täna Tallinnas Ühiskonnauuringute Instituudi seminaril oma ettekandes “Nähtamatu enamus: Eesti valijate liberaalne ja konservatiivne enesemääratlus ning hoiakud 2016. ja 2017. aastal”, et väga paljud Eesti inimesed ei oska ennast poliitiliselt määratleda.

“Väga paljud inimesed paigutavad ennast liberaalsus-konservatiivsuse skaalal kuskile keskele ehk mugavuskategooriasse, mis näitab, et nad ei oska ennast määratleda,” rääkis Martin Mölder. “Nad ei tea, kus nad sellel skaalal täpselt paiknevad. Spetsiifilistes hinnangutes on Eesti inimesed konservatiivid. Ainuke küsimus, kus Eesti inimesed on liberaalsuse poole kaldu, on vabaabielu. Selge vahe on liberaalide ja teiste vahel samasooliste abielu puhul.”

“Milline on liberaalide ja konservatiivide enesemääratluse järjepidevus? Need, kes ütlevad, et on konservatiivid, annavad konservatiivseid vastuseid,” sõnas Martin Mölder. “Kuid liberaalide puhul see nii ei ole – nad annavad osades küsimustes konservatiivseid vastuseid. Mida noorem ja haritum inimene on, seda liberaalsem ta on. Konservatiivide puhul – mida vanem inimene on, seda konservatiivsem ta on. Tsentrist ja konservatiiv on oma vastustes suhteliselt sarnased.”

“Järjepidevad liberaalid, keda on liberaalide hulgas kolmandik, annavad ainult liberaalseid vastuseid,” sõnas Martin Mölder. “Ennast mittemääratlenud inimesed on sarnased tsentristidele ja konservatiividele. Liberaalide hulgas on väga liberaalseid inimesi, kuid ka grupp konservatiivseid inimesi. 2016. aasta alguses hääletas konservatiiv tõenäolisemalt Keskerakonna poolt, kuid enam see nii ei ole, täna ta ei hääletaks mitte ühegi erakonna poolt.”

Seminaril teevad ettekanded ja analüüsivad Ühiskonnauuringute Instituudi ja Turu-Uuringute AS-i koostöös läbi viidud küsitluste tulemusi Kesk-Euroopa Ülikooli politoloogia doktorant Martin Mölder, Postimehe arvamustoimetaja Marti Aavik, TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi vanemteadur Mihkel Solvak, Edmund Burke'i Seltsi asutaja Hardo Pajula ning Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Peeter Espak. Seminari moderaator on professor Raul Eamets.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda ehk thinktank, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised