09.03.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Loode-Eesti meretuulepargi vastu avaldas meelt sadakond hiidlast
Sadakond plakatitega inimest kogunes kolmapäeval Kärdla kultuurikeskuse ette, et anda teada oma toetusest Hiiumaa loodusele ja vastuseisust Loode-Eesti meretuulepargi rajamisele. Kella poole neljaks oli kultuurikeskuse trepp plakatitega inimesi täis. Inimesi ja plakateid lisandus salgakaupa, sõnumiteks “Vaikus on väärtus!”, “Lõpp ajupesule”, “ei tuulepargile!”, “Hiiumaa väärib hoidmist!”, “8000 EI”. Selleks ajaks, kui keskuses pidi algama Loode-Eesti meretuulepargi keskkonnamõjude hindamise (KMH) aruande avalik arutelu, oli meeleavaldajaid kokku sadakond. Kaks tundi tihedaid küsimusi-vastuseid möödus kiiresti. Viimase küsimuse õiguse sai MTÜ Hiiu Tuul kõneisik Inge Talts, kes tuletas Siim Paistile meelde tema poolt avalikult välja öeldut, et Hiiumaa lähistele tuleb meretuulepark ainult siis, kui selleks on kogukonna nõusolek. “Kuidas teil praegu on tunne, kas teil on kogukonna heakskiit või ei ole?” küsis Talts. Seda, mida vastas Siim Paist, saab lugeda Hiiu Lehest.
 
Ühendus Soela väinal ei paranegi?
Hiidlaste lootus, et kevadest, kui liinile tuleb uus, spetsiaalselt Triigi ja Sõru vahel sõitmiseks ehitatud laev, saab ühendus Saaremaaga parem, võib osutuda tühjaks lootuseks. 2014. aasta oktoobris arutati Hiiu maavalitsuses, kas uus alus rahuldab sõiduvajaduse liinil või peaks see olema suurem. Toona ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi transpordi asekantsler Eero Pärgmäe, et suvel võib uus laev kõigi soovijate teenindamiseks väikeseks jääda ja pakkus probleemi lahenduseks tihedamat sõiduplaani või lisalaeva rentimist. Uus parvlaev Soela tuleb liinile paari kuu pärast, kuid ministeerium jätab tellitud reiside arvu sisuliselt samaks. ASiga Kihnu Veeteed sõlmitud otselepingus on aastane veomaht ligikaudu 1400 reisi aastas. Lisaks on ministeeriumil õigus lepingu jooksul hanke mahtu muuta 20 protsenti, seda nii reiside arvu vähendamise kui suurendamise poole. Võrdluseks, et 2015. aastal tehti Sõru–Triigi liinil 1348 reisi ja mullu 1366 reisi. Vahest on uus laev suurem ja mahutab rohkem sõidukeid kui senine? Tegelikult on veel ebaselge, kui palju autosid Soela pardale mahub.
 
Algas kaasav eelarve rahvahääletus
Esmaspäevast kuni 27. märtsini saavad Hiiu valla elanikud avaldada arvamust, kuhu investeeritakse 10 000 eurot valla eelarvest. Vallavalitsuse arenguosakonna juhataja Monika Pihlak ütles Hiiu Lehele, et konkursile laekus 12 ideed, mis kõik vastasid Hiiu vallavolikogu novembris vastu võetud Hiiu valla kaasava eelarve menetlemise korra nõuetele. Rahvahääletus toimub keskkonnas www.volis.ee, kuhu saab sisse logida IDkaardi või mobiil-IDga. Neil, kel see võimalus puudub, saavad oma eelistuse teada anda vallavalitsuse ruumides Kärdla, Keskväljak 5a. Ettepanekute lõplik paremusjärjestus selgub rahvahääletuse tulemusena hiljemalt 30. märtsiks. Enim hääli saanud idee või ideed viiakse ellu ja selle elluviimise korraldab idee esitaja või vallavalitsus.
 
Juubilariga naistest ja tööst
Naistepäeval rääkisime äsja ümmargust sünnipäeva tähistanud Reet Kokovkiniga naiste võimalustest tööelus ja sellest, millised on olnud tema valikud. Reet on mõnes mõttes oma põlvkonna tüüpiline Eesti naine, koos abikaasaga kolm last üles kasvatanud ja selle kõrvalt kogu aeg ka tööl käinud. Huvitav on, et mitmesse ametisse pole Reet kandideerinud, vaid neid on talle hoopis pakutud.
Hiiu Lehe nädalalõpulisas lugu Ruta Tammeveskist, kes on üks neist õnnelikest, kes saab öelda, et teeb tööd, mida armastab, ja elab paigas, kus tunneb end hästi. Lehe autoküljel on juttu kahest Hiiumaa autokoolist, mille õpilased sooritavad sõidueksami enamasti kohe esimesel katsel.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised