07.03.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Esimesed nutikassad kohal

Kärdlas asuv Tormi pood on Hiiumaal esimene, kus hakkavad tööle iseteeninduskassad ehk nn nutikassad. Tormi poes on nüüd tavakassade kõrval kaks nutisüsteemi: iseteeninduskassa ja käpasüsteem, kus ostja piiksutab oma kaubad ise läbi. Käpasüsteemi saavad kasutada kõik Säästukaardi või Säästukaart Plussi omanikud, kes saavad müügisaalis tooteid valida ja kauba kohe pärast puldiga skaneerimist ostukotti paigutada. Kassas tuleb teha vaid maksetoiming ilma, et peaks kaupa teistkordselt kassalauale laduma. Iseteeninduskassat, kus saab maksta nii kaardiga kui sularahas, saavad kasutada kõik kliendid. Siis “piiksutab” ostja kauba läbi kassa juures. Lisaks kaupluse töötajatele on nädala jooksul poes ka lisapersonali, kes huvilistele uute kassasüsteemide eeliseid tutvustavad ning aitavad esimese kasutuskogemuse saamisel. Projektijuht Ruta Tammeveski ütles, et ostjad saavad kiirelt ostud tehtud, aga ka ettevõttele on kasulik, kui ostjad iseteeninduskassat kasutavad, sest müüjad saavad samal ajal näiteks riiuleid täita ja kaupa juurde tuua.
 
USA saatkonna esindus külastas koole

Hiiumaal olid eelmisel nädalal kahel päeval külas USA suursaatkonna julgeolekunõunik James Harvey ja julgeolekuosakonna uurija Tauri Pärn. Külalisi saatnud maasekretäri Piret Sedriku sõnul on Ühendriikide saatkonna töötajaid saarel käinud igal aastal. Hiiumaa on aga eriti südamelähedane nõunik Harvey’le, kes koordineerib saatkonna kontakte maakonnaga. Kui varasemate külastuste põhitähelepanu on olnud jõustruktuuridel, haiglal ja sadamal, siis seekord oli visiidi raskuspunkt koolidel. Kohtuti nii Hiiumaa gümnaasiumi kui Kärdla põhikooli õpilaste ja õpetajatega. Sedrik ütles, et usutavasti jäi külalistele eriti meelde õpetaja Timo Lige organiseeritud muusikaline vastuvõtt. Teisel visiidipäeval näitas Pühalepa vallavanem Ants Orav Palade koolimaja ja rääkis arengutest selles omavalitsuses. Lisaks käisid külalised Ameerika saatkonnast ettevõtetes.
 
“Hiiu viiuli” muusika võtab suu veele

Orjaku külamajas said kokku lambakasvatajad, kes tahaksid hakata pakkuma ammu unustatud rooga – kuivatatud lambakintsu ehk hiiu viiulit. SA Hiiumaa Muuseumid teadusdirektor Helgi Põllo tegi uurimustöö hiiu viiulist hiidlaste toidulaual. Tema ettekandest jäi kõlama, et lambaliha kuivatamise kohta on nii meie muuseumis, kui Eesti suuremates muuseumides andmeid napilt. “Pliidi ja ahjukonksu otsas kuivanud lambakintsu mäletavad siiski veel paljud praegused keskealised või vanemad inimesed,” kinnitas Põllo. Viiuliks kutsutakse seda, kuna lihapalade lõikamiseks hoidis lõikaja lambajalga nagu viiulit õla vastas. Projektijuht Margit Kääramees selgitas, et üks asi on teha “viiul” valmis koduseks tarbimiseks, hoopis teised nõudmised on, kui seda pakkuda müügiks. “Eelkõige on vaja ühtlast kvaliteeti,” lisas ta. Väiketootmine on alati kallis ja aeganõudev ning lambakasvatajad kahtlesid, kas keegi vinnutatud lambakintsu õiglase hinna eest üldse ostab.
 
Olev Oolup-Andrus Padu jätkavad Vello Jürjo elutööd

Võrtsjärvel peeti möödunud nädalavahetusel Eesti meistrivõistlusi jääpurjetamises. MonotüüpXV klassis tegi tublit sõitu jahtklubi Dago meeskond Olev Oolup-Andrus Padu. Üheksa võistlussõidu jooksul purjetati üsna kindlalt, viies sõidus saadi esikoht ja tasuks Eesti meistrivõistluste kuldmedal. Jahtklubi Dago juhatuse liikme Ain Tähiste hinnangul tõi tiimile võidu kolm komponenti. “Esiteks kelgu trimm, milles vanameister Jürjo vastu ei saa keegi, teiseks soodimehe ja roolimehe hea koostöö, mida tuleb harjutada aastaid, ning kolmandaks ei piisa sellest, kui sõita oma sõitu, pead ka võistlusolukorda kontrollima,” selgitas Tähiste.
Tiim Oolup-Padu jääpurjetab koos esimest hooaega, enne seda sõitis Padu kaks hooaega legendaarse jääpurjetaja Vello Jürjoga (80), kes praegu on treeneri rollis.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised