14.02.2017

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Musta laega saalist Kassari kadakate vahele

Hiiumaa saab uue väärika kultuurisündmuse – Jaan Krossi kirjandusauhinda hakatakse välja andma Kassari saarel, kus kirjanik armastas koos perega suvesid veeta. Auhinda on välja antud viiel korral ning seni on see toimunud Tallinnas Kirjanike Liidu Musta Laega saalis. Sihtasutuse üks asutajaid Märten Kross rääkis, et seni on nad auhinda rahastanud koos venna Eerik-Niiles Krossiga, kuid sellest aastast otsustati hakata seda välja andma koos Eesti kirjanike liiduga. “Tahtsime, et see oleks järjepidev üritus, mis jääks kestma sõltumata meist,” selgitas Kross. Paraku ei läinud kõik nii nagu loodetud ja Eesti kultuurkapital kirjanike liidu taotlust Jaan Krossi auhinna väljaandmiseks ei toetanud. “Nii jõudis see plaan pisut tupikusse. Küll aga õnnestus meil leida toetaja, kellega koos otsustasime, et sel aastal ja ka edaspidi saame auhinda siiski välja anda, kuid tingimusel, et see võiks toimuda Hiiumaal,” selgitas Kross. 

Abipolitseinike koolituselt loodetakse täiendust

Kärdla politseijaoskonnas oli nädalavahetusel koolitus, millel osales seitse uut abipolitseinikukandidaati Hiiumaalt, lisaks oli osalejaid ka Saare- ja Läänemaalt. Praegu on Kärdla abipolitseinike rühmas 14 liiget ja lootus, et abipolitseinike read võivad oluliselt täieneda on suur. Kallas kinnitas, et Hiiumaale on abipolitseinikke vaja, sest seoses Eesti Euroopa Liidu eesistumisega on turvalisuse tagajate töökoormus suurem. Küllalt suur on ka tõenäosus, et abijõudu suurkohtumiste turvamiseks võidakse kutsuda ka Hiiumaalt. Kaks päeva kestnud õppusel jagasid Kärdla politseijaoskonna välijuht Marko Kallas, noorsoopolitseinik Kädu Aasma ja patrullpolitseinik Martin Põder tulevastele vabatahtlikele abipolitseinikele teadmisi seadusandlusest, aga ka praktilisi enesekaitseoskusi. Lisaks saavad nad veel paar päeva praktikat, kus proovitakse ka patrullitööd. Enamik kursusel osalejaid olid noored naised. “Kaua sa ikka kodus nõusid pesed ja tuba koristad,” ütles üks õppuritest, Tiia Raagnurm, kes tahtis tutvuda politsei töövaldkonnaga, kuna ta praegu ei tööta. “Kõige raskemaks osutus töö raadiojaamaga – need on lihtsalt nii keerulised,” ütles Raagnurm. “Füüsiliselt peab olema heas vormis, aga kui oled varem käinud jõusaalis ja jooksmas, siis pole selles midagi rasket,” lisas ta.

 

Emmaste tegutseb, Pühalepa ootel

Vabariigi valitsus leppis neljapäeval kokku, et teeb ühinemisettepaneku kõikidele omavalitsustele, mis ei täida haldusreformi 5000 elaniku miinimumkriteeriumi. 22 valitsuses heakskiidetud ettepaneku seas on ka otsus ühendada Emmaste ja Pühalepa vald Hiiumaa vallaga, mis loodi Käina valla ja Hiiu valla ühinemisel. Emmaste vallavolikogu aseesimees Hergo Tasuja ütles, et nüüd on kolm kuud aega, et hiljemalt 15. maiks esitada valitsuse ettepaneku kohta maavanemale omapoolne arvamus. Kevade poole kavatseb Emmaste volikogu korraldada ühinemisteemalise rahvahääletuse. Seni on valla eri otstes peetud neli rahvakoosolekut ja viies algab homme valla vaba aja keskuses. Tasuja ütles, et senistelt kokkusaamistelt on kõlama jäänud toetus valla iseseisvana jätkamisele: “Ühinemise vastuargumendid, mida esile tuuakse, on Kärdla sadama kriminaalmenetlus ja ka Hiiu vallavalitsuse maja rendiasjad,” lisas ta. Pühalepa vallavolikogu aseesimees Antti Leigri ütles, et nende volikogu edasised sammud sõltuvad suuresti sellest, millised on ühinemisettepanekus toodud põhjendused ja kui detailselt need lahti kirjutatakse. “Vastavalt sellele me oma otsused kujundame,” ütles Leigri. Sel nädalal toimuvad Pühalepa vallavolikogu komisjonid, kus teema päevakorral. 

Vald ärgitab korterelamuid kaasajastama

Hiiu vallavalitsus korraldas 7. veebruaril koolituse, et tutvustada korteriühistutele võimalusi elamute uuendamiseks Kredexi toetuste kaasabil. Vallavalitsuse arendusosakonna juhataja Monika Pihlak ütles Hiiu Lehele, et koolituse korraldamispõhjus on silmaga nähtav: Hiiumaal ei ole kaasaegselt soojustatud ja renoveeritud kortermaju kuigi palju. Koolitust läbi viima kutsuti volitatud energiatõhususe spetsialist Ülo Kase, kes teeb koostööd Kredexiga. Paraku jäi koolitaja Rohukülast väljunud laevast maha. Kuna kohal oli paarkümmend huvilist, leidsid korraldajad kiire lahenduse ja viisid koolituse läbi virtuaalselt. Kärdla kultuurimaja kinosaali ekraanile ilmusid ettevalmistatud slaidid, koolitaja rääkis neile telefonitsi ja valjuhääldist juttu juurde. “Selline lahendus ehmatas veidi ära ja vahest oleks olnud tõhusam, kui esineja oleks olnud kohal, aga esimese mulje osalejad küllap said,” avaldas valla arendusjuht lootust.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised