07.02.2017

Vastab TI spetsialist

Lugeja küsib: Ostsime oma ettevõttele maaletoojalt uue höövelmasina. Maaletooja korraldas meie töötajale koolituse, kuidas masinaga töötada. Kas peame juba koolitatud töötajale korraldama ka ise mingi juhendamise ja võtma selle kohta allkirja?

Vastab Rein Reisberg, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Töötaja juhendamise ja väljaõppe peab tagama tööandja. Tööandja ei tohi lubada tööle asuda töötajal, kellel puuduvad vajalikud erialateadmised ja oskused ning töötervishoiu- ja tööohutusalased teadmised. Mil moel tööandja tagab, et uuel masinal tööleasujal on piisavad oskused ja teadmised, sõltub nii uue masina kasutamise keerukusest kui ka võimalustest saada väljaõpet väljaspool ettevõtet.

Kui masina müüja pakub kasutajale väljaõpet masina kasutamiseks, on mõistlik see võimalus ära kasutada. Müüjad ei pea sellist väljaõpet korraldama, aga mitmed maaletoojad või valmistajate esindajad seda teevad ja seda saab lugeda heaks praktikaks. On ju valmistaja esindajad kõige paremini kursis, kuidas kasutada masinat nii, et ohus ei oleks masin ise ega selle kasutaja.

Lisaks müüja juures läbitud koolitusele peab aga ka tööandja korraldama juhendamise ja väljaõppe. Tööandja peab koostama ohutusjuhendi, mille tegemisel on abiks valmistaja koostatud kasutusjuhend ja antud juhul ka müüja korraldatud koolitus. Ohutusjuhendisse tuleb kirja panna nõuded, mis tulenevad töökeskkonnast, kuhu uus masin paigaldatakse. Näiteks võivad samas ruumis liikuda autotõstukid või kasutatakse seal tõsteseadmeid. Ohutusjuhendis peavad olema käitumisjuhised, kuidas vähendada riske masinal töötajale. Ohutusjuhendi alusel tuleb korraldada masina kasutajale juhendamine ning see kirjalikult registreerida.

_____________________________________

 

Lisainfot töökeskkonna teemade kohta leiate Tööelu portaalist www.tooelu.ee  Tööinspektsiooni tasuta infotelefonilt 640 6000 saab küsida nõu töösuhete, tööohutuse ja töötervishoiu kohta. Ettevõtjad saavad kutsuda töökeskkonna konsultandi oma ettevõttesse kirjutades Tööinspektsiooni üldaadressile ti|ät|ti.ee. Konsultanditeenus on tasuta.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised