27.05.2016

Meie Maa: Köievedu sai rohelise tule

 Ekraanitõmmis Hooandja klipist

Hiidlased ja saarlased on läbi aegade omavahel sõbralikult aasinud, nalja visanud ja maid jaganud. 11. juunil tõmmatakse “sotid selgeks“ saartevahelises köieveos ehk omavahel selgitatakse välja, kes siis ikkagi on tugevam, parem, ilusam ja targem.

Köit tõmmatakse Hiiumaal Sõru sadamast ja Saaremaal Soela sadamast, mille vahe on kokku 10 kilomeetrit. Eile andis veeteede amet üritusele korraldamiseks kooskõlastuse.

“Meil on muidugi hea meel, et merekultuuri aastal niisugune vahva ja tähelepanuväärne ettevõtmine aset leiab. Riigi mereadministratsioonina on aga meie peamine sõnum, et sellisel üritusel oleks tagatud kõigi ohutus,“ sõnas veeteede ameti kommunikatsioonijuht Priit Põiklik.

Ürituse toimumise ajal peatatakse piirkonnas ajutiselt laevaliiklus. Köievedu toimub 11. juuni õhtul, kui Sõru-Triigi vaheline parvlaev on oma viimase graafikujärgse reisi teinud.

Kogunemine hakkab kella seitsmest ja köit on plaanis tõmbama hakata poole üheksast õhtul.

“Idee tekkis ühel saunaõhtul, kus ikka head ideed tekivad. Saunas istusid nii hiidlane kui saarlane,“ rääkis ürituse üks korraldajaid Jaana Lepamaa.
Eile tehti ka esimesed katsetused, kus ühe kilomeetri ulatuses köit katsetati. “Testvedu läks hästi, saame teha veel mõned korrektuurid oma senistes plaanides. Ilm oli testimiseks hea – tuuline ja merel oli lainet,“ lisas Lepamaa.

Projekt kogub abistajatelt hoogu, kus igaühel on võimalus anda pisike panus ürituse kordaminekuks ja suunata tähelepanu kahe saare vahelise ühenduse parendamisele.

Pärast köievedu esineb Soela sadamas ansambel Lux ja Sõru sadamas ansambel Untsakad.

“Päev näitab, mis saab. Ega me ei tea, kuidas sel päeval sellega ilmaga köis meres käitub. Kas seal puhub väike hoovus, mis teeb köie takistuse suuremakas, või on tuulevaikus ja tõesti jaksatakse merest köit tõmmata. Seda on täna väga raske ennustada,“ rääkis korraldaja.

Kohtunikud on Vormsi saarelt, kes otsustavad, kas võidab üks, teine või jäädakse viiki.

“Mõlemal poolel on ausad võtted ja vaid inimjõud,“ täpsustas Lepamaa. Osalejate arv ei ole oluline. Köit saavad tõmmata kõik kohalolijad. Kohapeal tehakse ka statistikat ja osalejad registreeritakse.

Hiidlaste ja saarlaste vahelise köieveo projekt ootab toetajaid ka Hooandjas. Eesmärk on 8. juuniks koguda 2500 eurot.

Korraldajad on ise nalja visanud, et suure rammuga tõmmatakse saared omavahel kokku ja sündmusega leitakse lahendus saartevahelisele püsiühenduse probleemile ning ka valdade liitmine läheb hulga kergemaks.

Kogutud raha eest kaetakse 10 km köie kulu. Toetajad saavad hiljem endale jupi hiidlaste-saarlaste köieveo ajaloolisest köiest.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised