19.02.2015

Suuremõisa mõisas algasid saali lagede restaureerimis-konserveerimistööd

Lagesid restaureeritakse-konserveeritakse esimese korruse söögisaalis ja ballisaalis, kuhu on maalitud grisaille-stiilis historitsistlikud maalingud. Foto: Tõnu Vorms

2014 aasta detsembri keskpaigast algasid Suuremõisa mõisa ehitus- ja renoveerimistööde raames pihta saali lagede konserveerimistööd. Mõisa üldehitust teostab firma EBC Ehitus AS ja maalitud lagede konserveerimist Maalingumeister OÜ.

Lagesid restaureeritakse-konserveeritakse esimese korruse söögisaalis ja ballisaalis, kuhu on maalitud grisaille-stiilis historitsistlikud maalingud. Ballisaali lagi on hallika, söögisaali lagi pruunika  tonaalsusega. Mõlemad ruumid on olnud väga uhke dekooriga ja annavad tunnistust oma aja meistrite professionaalsusest. Söögisaali lakke ja peegelvõlvile on maalitud liimvärvidega (osaliselt temperavärvidega) historitsistlik grisaille-stiilis maaling. Kogu lae ja peegelvõlvi foon imiteerib tammepuitu, ehk on olnud aaderdatud. Lagi on jaotatud kassettideks: keskosas on uhked trafarettmaalinguga tehtud taimornamendid ja hulktahksed groteskid, millede vahele on maalitud kaheksanurksed tahukad, kus on samuti mänglevalt valguse ja varjuga kujutatud groteskid. Nende kõrval on ootamatult tumedates toonides kujutatud pähklipuitu imiteerivaid tahvleid, millede süsimustad kontuurjooned on kaetud kuldse pärlivööga.

Ruumi otstes on üle terve ruumi maalitud kirjatahvlid just söögisaali jaoks sobilike õpetussõnadega:
Wer bei der Arbeit fromm und frisch, Dem deckt der Herrgott selbst den Tisch.
( Sel, kes töös on virk ja vaga, Issand ise katab laua).

Söögisaali maalingud on arvatavasti tehtud 1874. aasta paiku, mil mõisas elas kuulsa parun Otto Reinhold Ludvig von Ungern-Sternbergi järeltulija Evald (pojapojapoeg). Söögisaal on kokku ehitatud kahest erinevast ruumist: karniiside ja laeraami keskosas on näha kohad, kus kahe ruumi mõnevõrra erinevad karniisid ja laeraamid omavahel pisut kohmakalt liituvad.

Muinsuskaitseameti arhiivis olevatel Mati Hiisi fotodel aastast 1981, on söögisaali lae piltidel näha põlengu jälgi, kuid veekahjustusi siis veel polnud. Lae keskosas olev auk ja praod olid ka olemas, kuid krohv polnud veel nii alla vajunud, kui nüüd, 34 aastat hiljem. Ballisaali laes olevad praod olid näha juba aastal 1981, samuti oli selleks ajaks juba paigaldatud lage kandev tsentraalne sammas.

Maalingumeister OÜ alustas lagede konserveerimistöödega 2014 detsembri keskpaigas ning esmalt võeti käsile söögisaali lagi, mille seisund oli kriitilisem ja töömahukam. Laes olid põlengujäljed ja suured veekahjustused, mille tulemusel krohv oli roomati küljest lahti ja alla vajunud. Lagesid kattev krohv oli (ballisaalis) vibratsiooni ja (söögisaalis) veekahjustuste tõttu roomati küljest lahti ning mõlemat lage kattis kaitsevõrk, mis ei lasknud lahtitulnud krohvitükkidel inimestele pähe kukkuda. Lisaks kaitsevõrgule toestab lae keskosa siiani ajutine kahe talaga tugikonstruktsioon.

Restaureerimise-konserveerimise üks eesmärke on muuhulgas söögisaali poolitavast ajutisest toest vabaneda.

Söögisaali pudedaks muutunud laekrohvi tugevdatakse injekteerimismördiga, tõstetakse tugipostidega üles ning kinnitatakse roostevabade kruvidega uuesti laudise külge. Maalingu pinda puhastatakse, liimistatakse, augud parandatakse ja toneeritakse. Hetkel on jõutud suuremat osa laest toestada ja kinnitada ning toimub maalingupinna pisiparanduste tegemine. Söögisaali allavajunud piirkondades on lage tõstetud sõltuvalt kohast 1-8 cm. Märtsi teise nädala jooksul on söögisaali lagi loodetavasti valmis ja võetakse käsile ballisaali lae konserveerimine.

Vaike Vahter
Maalingumeister OÜ
www.maalingumeister.ee

Suurem fotogalerii tehtavatest töödest saab nähtavaks märtsi esimesel nädalal.
 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised