05.07.2012

Orjakus maaliti Tuuleroosi

Vanadel merekaartidel näitasid tuuleroosid valitsevate tuulte suunda Foto: Vahur-Paul Põldma

Orjakus, Tuletorni sadamas maaliti möödunud nädalal sadamakaile tuuleroos, mis on pühendatud neile, kes merel. Ühtlasi on tuuleroos meenutuseks purjelaev Martha ümbermaailmareisist,  mis algas Tuletorni sadamast 24. juunil 2007 ja lõppes sealsamas 24. juunil 2009.

Üheksateist-meetrise läbimõõduga tuuleroos on asfaldile maalitud kunstnik Mila Balti kavandi järgi. Täpselt ilmakaarte järgi mahamärgitud tuuleroosi maalimise talgud kestsid kolm päeva. Talgulisi oli seitseteist, lisaks abilised, kes muul moel ettevõtmist toetasid. Uudistajaid jätkus juba tuuleroosi valmimist jälgima ning huvilised on vaatama oodatud ka edaspidi.

TUULEROOS on olnud kompassiroosi eelkäijaks. Vanadel merekaartidel näitasid tuuleroosid maailmamere erinevates piirkondades puhuvate valitsevate tuulte suunda. Eristati 8 täistuult, 8 pool- ehk vahetuult ja 16 veerandtuult. Kompassiroos on samuti jagatud 32-ks osaks ehk rumbiks (1 rumb = 11,25°). Tänapäeval nimetatakse tuuleroosiks tavaliselt diagrammi, mis näitab tuule suundade jaotust vaadeldavas punktis kindla ajavahemiku jooksul. 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised