Matkarajad

Üha sagedamini tunnevad inimesed vajadust viibida looduses. Mõned tahavad lihtsalt looduskaunis kohas olla ja ajarattal vabalt veereda lasta, teisi köidab aga enam aktiivne tegevus, soov kogeda füüsilist pingutust, näha erinevaid maastikke ning saada osa looduse heli- ja värvirikkusest, mis meid rännuteel ümbritseb.

Et olla abiks selliste soovidega inimestele, hakati üle kümne aasta tagasi Hiiumaal loodusradasid rajama. Hiiumaa looduse mitmekesisus pakub küllaga võimalusi. Algust tehti Kõpus, jätkati Käina lahe ääres. Tänaseks juhatavad saarel valminud 15 rada matkajat läbi soode, põlismetsade, kadastike ja roostike, mööda ranna- ja puisniite, üle luitemägede ja rannavallide kuni kaunite liivarandadeni kutsuva mere ääres.

Kerget jalga ja kaunist silma Hiiumaa loodusega tutvumisel!

Matkarajad

Kärdla-Tõrvanina matkarada
(5,5 km)
5,5 km pikkune matkarada sobib pikemaks puhkepäevaseks jalutuskäiguks. Ühesuunaline rada kulgeb läbi mitmesuguste metsa- ja rannikukoosluste.

NB! Kärdla-Tõrvanina matkarada ei ole ette nähtud jalgrattaga ega mootorsõidukiga läbimiseks.

Leemeti matkarada (2+3 km)
Suurepärast koormust pakkuv tõusude ja langustega  matkarada on läbitav 2 ja 3 km ringina. Suvel metsalooduse nautimist võimaldav rada sobib talvel suurepäraselt suusamõnude nautimiseks. Rada on  tähistatud.  Pärast jalutuskäiku või sportimist saad pidada pikniku Leemeti lõkkekohas.


Meteoriidikraatri ürglooduse rada

Ürglooduse rada - see on rada selle piirkonna kõige kaugemasse minevikku ehk geoloogilisse aega, põgus pilguheit paikkonna kujunemise ja arengu loole läbi aastamiljonite. Rada läbib meteoriidikraatri, millel vanust 400-500 milj. a., läbimõõt 4km ning sügavus 0,5km. Vaatlemiseks on ehitatud vaateplatvorm.

INFO: Tõnu Otsason
Tel: 469 4525


Õpperajad


Hirmuste õpperada
(1,3 km)
Rada saab alguse Hirmuste telkimisalalt ja kulgeb vanas loodusmetsas üle metsastunud luidete ja läbi lodulepiku. Tagasiteel piki rannikut saab imetleda merevaateid. Rada sobib läbimiseks jalgsi.

Kaleste õpperada (1,8 km)
Matkarada paikneb Kaleste lahe ääres ja kulgeb mööda metsastunud luiteid, mida ilmestavad erinevad rannikukooslused ja vanad kuivanud rannamännid. 

Kõrgessaare orhideede õpperada (100 m)
Õpperajal avaneb suurepärane võimalus lühikese ajaga ja teejuhita tutvuda kodumaiste orhideedega. Külastamisvõimalus on ka igal bussituristil. Eelkõige on õpperada mõeldud liikide tundmaõppimiseks ning sobib väliõppe korraldamiseks kooliõpilastele ja taimehuvilistele.

Neljateeristi õpperada
(3 km)
Umbes tunniajalist jalutuskäiku pakkuv vaheldusrikas rada jääajast pärinevate astangute ja allikaliste soolapikeste vahel.

Orjaku õpperada (0,7-2 km)
Rada koosneb pikemast Orjaku rajast (2 km) ja lühemast Roostikuringist (0,7 km). Läbitav kuiva jalaga, tähistatud nooltega. Rajalt avaneb vaade nii Käina kui Jausa lahele, kust saab jälgida lindude tegevust ja nende rännet. Lühike roostikuring viib mööda laudteed läbi kõrge roostiku Silmakarele.

Palli õpperada (1,5 km)
Tähelepanu köidavad siin vanad kuuse-ja männimetsad, vaheldust pakub aeg-ajalt üleujutatud lodumets. Rannikul saab tutvust teha rannikukooslustega.

Rebastemäe õpperada (1,5 km)
Rada paikneb kogu Lääne-Eesti vanimas ja kõrgeimas osas, Kõpu poolsaarel. Kaplimäel, mis on Hiiumaa kõrguselt teine mägi (63,5 m) ja Rebastemäel avanevad vaatetornidest kaunid vaated üle metsa ja mere.

Ristna õpperada (1,5 km)
Ristna looduskeskuse õuelt algav õpperada viib sind tutvuma metsandusliku pärandi ja põlismetsa eluga. Väärikas vanuses männikus tunned end justkui teise maailma sattununa. Enne rajale minekut võid läbi astuda looduskeskusest, saad kaasa kasulikke näpunäiteid ja vajadusel mõne määraja.

Tihu õpperada (1,2 km)
Ühesuunaline õpperada viib luidetevahelises nõos paikneva Hiiumaa suurima järveni. Tutvuda saab soostumisprotsessiga. Raja lõpuosas on 200 m laudteed, mis lõpeb vaateplatvormiga Tihu järvel. Võta binokkel kaasa ja tutvu huvitava vee- ja soolinnustikuga ning naudi vaikust või ümbritseva looduse hääli.

Vanajõe oru õpperada (1 km)
Selles kohas, kus kulgeb rada, on jõgi eriti meeliköitvaid lookeid loonud ja voolab sügaval orus. Rada võimaldab tõusta kord kõrgele kaldale ja siis jälle laskuda, et ületada mõni jõelooge ja kuulatada kiirevoolulise vee vulinat.