14. KASSARI KABEL

 

Siin asub Pühalepa kiriku abikirik - kabel. Kabel on ehitatud raud- ja paekividest. Rannaroost katus on Eestis ainulaadne. Kabel ja aed on võetud vabariikliku kaitse alla.

Kassari kabeliaeda on maetud Lepa Anna (Anna Sooba 1894 - 1980), J. Köleri modell Villem Tamm (1836 - 1915), Marie Underi emapoolsed vanaema ja vanaisa, Deboora Vaarandi emapoolsed vanavanemad, samuti hiljuti (1990) surnud Olev Eskola. Kabeli lõunakülje vastu on ehitatud hauakabel, kuhu on maetud parun August Wilhelm Stackelberg.

1798. aastast on andmed, et Hiiumaal oli 229 tuulikut (Reigis 44, Pühalepas 65, Käinas ja Emmastes kokku 120). "Hiilgeajal" olnud Hiiumaal kuni 500 tuulikut. Praegu on iga valla mureks taastada ja hoida neid tuulikuid, mis olemas on.

Tammi lasi ehitada Kassari mõisnik Stackelberg Villem Tamme ettepanekul. Vasakule jääb madalaveeline pillirooga kaetud Käina laht, mis eraldab Kassarit ja Hiiumaad. Laht on riikliku linnustikukaitsealana 1971. a. kaitse alla võetud. Siin pesitseb ca 11 000 linnupaari. Paljudele lindudele on see paik läbirändepaigaks. Massiliselt on siin läbirändel toitu hankimas valgepõsk-lagled, roostikes pesitsevad naaskelnokk- ja kühmnokk-luik, hallhaned, sinikael-, luitsnokk- ja ristpart. Lahes keset roostikku on paarkümmend laidu. Käina lahes leidub ka ravimuda.