Sissejuhatus
Tuletorniringi raamat
1. Põhilise leppe kivid
2. Pühalepa kirik
3. Suuremõisa loss
4. Suursadam
5. Soera talumuuseum
6. Kärdla
7. Ristimägi
8. Tahkuna tuletorn
9. Reigi kirik ja surnuaed
10. Kõrgessaare-Viskoosa
11. Kõpu tuletorn
12. Vanajõe org
13. Sõru sadam
14. Orjaku linnuvaatlustorn
15. Hiiumaa Muuseumi ekspositsioonimaja
16. Sääre tirp
17. Kassari kabel ja surnuaed
18. Hiiu Vill
 

Supported by European Union
 
 

TAHKUNA TULETORN

Sõida Kõrgessaare suunas kaks kilomeetrit, kuni teeviit "Tahkuna 11" juhatab Tahkuna tuletorni juurde. Sinna võtagi suund. NB! Suurem osa sellest teest on kruusakattega, suvel tolmune.

Foto: Tiit Leito
Foto: Tiit Leito / www.fotokogu.com

Tahkuna tuletorn, mis asub Hiiumaa põhjatipus, sai valmis 1875. aastal, monteeriti see aga nn Gordoni süsteemi malmosadest. Süsteem põhineb tehases valmistatud detailidel, mida on kerge transportida, mistõttu ka selle kõrge torni monteerimine osutus võrdlemisi lihtsaks. Tahkunaga samaaegselt telliti tuletorn ka Ristnasse. Kas see on nüüd tõsilugu või niisama jutt, kuid torni detailid läinud vahetusse, mistõttu ehitati Ristnasse madalam ja Tahkunasse kõrgem torn, ehkki esialgu oli planeeritud vastupidiselt. Tahkuna torni kõrgus on 42,5 m, mõningatel andmetel 43 m, Ristna tornil ligi 30 m.

Legendid ja lood

See, mida veel kunagi tõsilooks peeti, on nüüdseks legendiks saamas. Aastaid räägiti, et sõja ajal hüppas üks Nõukogude sõjamees sakslaste hirmus torni otsast alla. Kunagi hiljem tekkis mehele ka nimi - Nikolai Tšiž - ja temast tehti sõjakangelane.

Sõjajutte Tahkunast on üldse palju ja raske on seda päris tõde välja sõeluda. Endiselt on vastakaid arvamusi selle kohta, kui palju sõdureid siinkandis vangi võeti, kui palju laevadega ära pääses jne. Aga tõsi on see, et lahingud on oma jälje jätnud. See jälg on kasvõi kasvavates puudes, mida saekaatrid ei taha töösse võtta, sest mürsukillud rikuvad masinad ära.

Lähiümbrus ehk teel tuletorni juurde

Juba umbes kilomeetri kaugusel teeristist märkad silti "Mihkli muuseum". Paarsada meetrit teed mööda alla sõitnud, leiad metsade rüpest ühe ilusa muistse talu, hoopis teistsuguse kui Soera. Siin on tegu tervikliku 8-hoonelise kompleksiga - enam-vähem samast ajast kui Soera, st 19. sajandi keskpaigast, kuid Põhja-Hiiumaa talule omaste joontega.

Teame, et tegu on vana rootslaste talukohaga, kuhu 1781. aasta väljasaatmise järel asusid elama eestlased. Talu jätab väga tervikliku mulje, eriti arhailiselt mõjub suur suitsusaun. 2001. aastal filmiti selles talus populaarset telesarja "Farm". Täpsemalt saad kõigest teada, kui kohale lähed.

Jätka teekonda Tahkuna suunas. Paari kilomeetri pärast torkab tee ääres silma suur hulk eri ajastutest pärit hooneid. Kesksel kohal seisab 1930. aastal valminud Malvaste koolimaja, mis nüüdseks on kujunenud turistide majutuskohaks.

Õige varsti pärast seda asendub asfalltee kruusateega (loodame, et see info vananeb ruttu). Nüüd pole muud, kui kaunist loodust imetleda.

Mõni kilomeeter enne tuletorni võib metsas siin-seal märgata sõjaaegseid rajatisi. Mida lähemale poolsaare tipule, seda rohkem neid on. Militaarrajatistega lähemaks tutvumiseks kuluks küll üks lisapäev ära. Eriti nauditav on seda veeta koos asjatundliku giidiga (küsi teavet turismiinfopunktist).

Kui sellist võimalust pole, loe läbi infotahvlid ja viidad ning proovi ise hakkama saada. Ka tuletorn on juba kiviviske kaugusel.

Torni poole sõites märkad vasakul pool teed suurt tuulegeneraatorit. See on 1995. aastal Eesti ja Taani ühistööna ehitatud tuuleveski, mis peaks kindlaks tegema tuuleenergia kasutamise võimalused Hiiumaal.

 
eelmine kaart järgmine
       
       
       
       
avalehele avalehele in english Suomeksi auf Deutch