Sissejuhatus
Tuletorniringi raamat
1. Põhilise leppe kivid
2. Pühalepa kirik
3. Suuremõisa loss
4. Suursadam
5. Soera talumuuseum
6. Kärdla
7. Ristimägi
8. Tahkuna tuletorn
9. Reigi kirik ja surnuaed
10. Kõrgessaare-Viskoosa
11. Kõpu tuletorn
12. Vanajõe org
13. Sõru sadam
14. Orjaku linnuvaatlustorn
15. Hiiumaa Muuseumi ekspositsioonimaja
16. Sääre tirp
17. Kassari kabel ja surnuaed
18. Hiiu Vill
 

Supported by European Union
 
 

RISTIMÄGI

Sõida Kärdlast Kõrgessaare suunas. Tore on linnast välja sõita Aia tänava kaudu, kus saab kõige paremini näha allikaveelisi arteesia kaeve, mis kaunistavad peaaegu igat aeda. Linna sildist on Ristimäeni neli kilomeetrit. Esimene nõuanne: ära otsi mäge, vaid vaata suunaviitu. Kindlasti paned sa tähele väikest parklat vasakul pool tee ääres - sinna oma auto, ratas või buss jätagi. Päris Ristimäeni jääb sealt vaid mõni samm.

Foto: Hanno Luukas
Foto: Hanno Luukas

Tänane Ristimägi on liivakünklik ristidega kaetud ala kahel pool vana maanteed, iseäranis aga vasakul pool. Meie Ristimäe kujunemise kohta on erinevaid seletusi. Tänapäeval rõhutatakse kõige enam seost Reigi rootslaste väljasaatmisega 1781. aasta augustis. Hoolimata kõigest, mida see väike rahvakild oma õiguste nimel ette võttis, ütles maaomanik Stenbock umbes tuhandele hiiurootslasele koha üles. Tsaarinna Katariina II kirjutas alla ukaasile, mis lubas rootslastel ümber asuda Lõuna-Ukrainasse, uutele asustamise alla minevatele maadele. Sellesse omapärasesse loosse oli segatud veel mitmeid kõrgeid ametnikke, nagu näiteks Katariina soosik vürst Potjomkin. Nõnda polnudki rootslastel muud pääsu kui nõustuda. 20. augustil 1781 kogunesid ümberkaudsetest küladest pärit väljarändajad Ristimäele, kus peeti maha viimane jumalateenistus oma kihelkonna piires. Pandi püsti rist, mille all Reigi kirikuõpetaja C. Forsmann jumalasõna luges. Tehti vist ka väiksemaid riste. Nii jäeti hüvasti paigaga, mis oli olnud rootslastele koduks juba vähemalt 400-500 aastat. 1782. aasta maikuus jõudis "tõotatud maale" veidi üle poole rännakut alustanuist. Esialgu olnudki Ristimägi selleks kohaks, kuhu saarelt lahkuvad inimesed riste tegemas käinud. Nüüdseks on asjad vastupidi ning riste teevad esmakordselt saarele tulijad.

Legendid ja lood

Aastaid oli Ristimäe kohta käibel aga hoopis teine lugu, mis rääkis kahest pulmaseltskonnast. See jutustas aegadest, mil veel naaberkihelkonnast pruute "tõmmati" ja pulmas mõõgavõitlusi peeti. Kojusõidul kohtusid kaks seltskonda, ühes eesti-, teises rootsikeelne noorpaar. Kitsas tee ei lasknud neil takistusteta teekonda jätkata, mistõttu puhkes tüli. Tapluse käigus sai ühest paarist surma peig, teisest pruut. Ellujäänud abiellunud hiljem ja elanud õnnelikult koos elu lõpuni. Just ühtede mälestuseks ja teiste ning ka omaenese õnne nimel on paslik siia üks väike kohalikust materjalist rist teha. Loodus pakub palju võimalusi, kuid loodusele haiget tegemine ei ole õigustatud.

NB! Ristimäele on püsti pandud ka huvitav mälestusmärk, mis seisab koos kahest veskikivist. Selle avasid hiidlased koos kohale sõitnud hiiurootslaste järeltulijatega päeval, mil möödus 210 aastat rootslaste väljasaatmisest - 20. augustil 1991. Kas see päev ütleb sulle midagi? Ma loodan, et jah. Eesti kuulutas end sel päeval taas iseseisvaks.

 
eelmine kaart järgmine
       
       
       
       
avalehele avalehele in english Suomeksi auf Deutch