Sissejuhatus
Tuletorniringi raamat
1. Põhilise leppe kivid
2. Pühalepa kirik
3. Suuremõisa loss
4. Suursadam
5. Soera talumuuseum
6. Kärdla
7. Ristimägi
8. Tahkuna tuletorn
9. Reigi kirik ja surnuaed
10. Kõrgessaare-Viskoosa
11. Kõpu tuletorn
12. Vanajõe org
13. Sõru sadam
14. Orjaku linnuvaatlustorn
15. Hiiumaa Muuseumi ekspositsioonimaja
16. Sääre tirp
17. Kassari kabel ja surnuaed
18. Hiiu Vill
 

Supported by European Union
 
 

VAEMLA VILLAVABRIK EHK ETTEVÕTE HIIU VILL

Liigu tuldud teed tagasi. Asfaltteele jõudes pööra paremale ja sõida Esikülast läbi, üle Laisna tammtee ja silla, Kassari saarelt Hiiumaale tagasi. Toredaks vahelduseks on peatus Vaemla õppeklassis (linnuvaatlustorn). Enne kui peateele keerata, tuleb tähele panna viita, mis juhatab villavabriku juurde.

Foto: Hanno Luukas
Foto: Hanno Luukas

See pikk ja valge kivimaja on Vaemla mõisa hoonetest üks väheseid, mis täna-seni püsti ja kasutusel. On teada, et hoone ehitati 19. sajandi keskel mõisa heinaküüniks, kuid praegu tegutseb siin pereettevõte Hiiu Vill, mille tööd juhatavad ja korraldavad alates aastast 1992 Tiiu ja Jüri Valdma. Esmapilgul ei usugi, et tegu on tänapäevaga, sest majas mürisevad väga vanad masinad, millega lambavillast lõnga tehakse. Vabriku asemel tahaks kasutada sõna "manufaktuur", sest suur osa tööst tuleb teha käsitsi. Masinatest vanimad (villahunt, kraasid ja heide-masin) on toodud Poolast. Selliseid hakati seal tootma juba 1860. aastail. Eeldatavasti on siinsedki 19. sajandist pärit, kuid täpset aastat pole teada. Hiiumaale toodi need Mandri-Eestist, osa hilisemaid masinaid on ostetud Saaremaalt. Nõukogudeaegse ketrusmasina valmistamiskohaks on Tažkent.

Ehkki pererahvas on lahkelt nõus masinaid tutvustama, on need mõeldud ka päris tööd tegema. Päevas suudetakse toota 25-30 kilogrammi lõnga. Konkureerida aitab just see mõneti kaubanduslik ja turistlik tegevus: kunstnikust perenaise disainitud villaste kampsunite, sokkide, kinnaste ja muu toodangu müük. Suvel on hea siinses mõnusalt jahedas kohvikus endale midagi suupärast lubada ja kaunitel hetkedel lihtsalt kuluda lasta.

Lähiümbrus

Villavabrikust suurele teele sõites võid keerata vasakule Käina suunas, Käina on Kärdla järel suuruselt teine koht Hiiumaal. Heltermaa poole sõites pane tähele viita "Vaemla mõisa varemed". Sellessamas pargis on ka R. Rannasti valmistatud mälestuskivi kunstnik J. Kölerile, kes elas ja töötas siin 1863. aastal. Selle tulemusena valmis tal terve hulk Hiiumaa-teemalisi töid.

 
eelmine kaart
       
       
       
       
avalehele avalehele in english Suomeksi auf Deutch