Sissejuhatus
Tuletorniringi raamat
1. Põhilise leppe kivid
2. Pühalepa kirik
3. Suuremõisa loss
4. Suursadam
5. Soera talumuuseum
6. Kärdla
7. Ristimägi
8. Tahkuna tuletorn
9. Reigi kirik ja surnuaed
10. Kõrgessaare-Viskoosa
11. Kõpu tuletorn
12. Vanajõe org
13. Sõru sadam
14. Orjaku linnuvaatlustorn
15. Hiiumaa Muuseumi ekspositsioonimaja
16. Sääre tirp
17. Kassari kabel ja surnuaed
18. Hiiu Vill
 

Supported by European Union
 
 

SOERA TALUMUUSEUM

Suursadamast tagasi sõites pööra esimesel teelahkmel paremale, umbes 2,5 km järel, kui jõuad peateeni, pööra paremale. 1,5 km pärast oled Paladel, bussipeatuse juurest keera paremale, kus ka viit osutab Soera talumuuseumile.

Foto: Toomas Kokovkin
Foto: Toomas Kokovkin / www.fotokogu.com

See väike vallale kuuluv ja esivanemateaegset maaelu tutvustav muuseum loodi 1979. aastal nö kolhoosimuuseumina. Esimestel aastatel tegutses see peaasjalikult vabatahtlike töö toel. Paljud mäletavad eakat naabrimeest Johannes Koklat vana talu hoonetes toimetamas, värvikaid lugusid jutustamas ja lõõtsapilli tõmbamas.Tema tööd jätkasid valla toel mitmed entusiastlikud töötajad. Nüüd on Pühalepa vald muuseumi kui turismiatraktsiooni rendile andnud.

Soera talu kandis algselt nime Sooääre. Need Hiiumaa sood on nõnda pisikesed, et ei pane teisi tähelegi, majad ja õued aga jälle nii suured, et mööda ei mahu. Soera on just üks sellistest. Soeras on säilinud peaaegu kõik vanale talule iseloomulikud jooned: pikk rehielamu, avar õu, aidad, paargu, kelder ja mõnus suitsusaun. Tõsi, laudavaremeist on uutes oludes kerkinud söögimaja ning vanadest põldudestki pole suurt midagi näha. Elumaja keskne osa - rehetuba pärineb 19. sajandi keskpaigast, kambrid sama sajandi teisest poolest. Selle Hiiumaal üsna tüüpilise rehielamu näitel saab hästi jälgida maarahva elujärje muutumist (rehetuba on veel korstnata, peretoa pool juba korstna ja laudpõrandatega). Praegu saab muuseumis lisaks arhailistele hoonetele tutvuda endisaegsete töö- ning tarberiistadega, uurida, kuidas inimesed nii lühikestesse vooditesse ära mahtusid või mismoodi Hiiumaal kangast vanutati, mehi kõrtsist koju sikutati ning lapsi kasvatati. Talupiirist väljaspool seisab avar uuema aja tõllakuur suuremate töö- ning sõiduvahenditega.

NB! Talu juurde kuulub ka mõnus Sooääre metsarada, mis annab suurepärase võimaluse aja maha võtmiseks, looduse tundmaõppimiseks ning meie taludele kunagi nii omaste puisniitudega tutvumiseks.

Legendid ja lood

Soera talu on oma uues elus kohtunud paljude Hiiumaad külastanud kuulsate inimestega. Neist külaskäikudest on sündinud mitmed uued lood ja legendid. Veel sügaval nõukogude ajal sattus Soerasse esimene Vietnami kosmonaut, kes muudkui otsis, kus ikka need inimesed on, miks neid kodus pole, saamata aru, et tegu on muuseumi, mitte päris koduga. Iseseisvusaastate alguses maitsesid Soera saunamõnusid ja külatoite ka Rootsi peaminister Carl Bildt ning Eesti peaminister Mart Laar. Hiljem on muuseumi külastanud meie presidendid, paljud suursaadikud ning poliitikud, tavaturistidest rääkimata.

Lähiümbrus

Kui sul on aega, võid mööda külateed edasi sõita ja vaadata Kukka kivi. Teel Kärdlasse võid kaeda kraatri vaateplatvormi või põigata Paluküla kiriku juurde.

 
eelmine kaart järgmine
       
       
       
       
avalehele avalehele in english Suomeksi auf Deutch