Sissejuhatus
Tuletorniringi raamat
1. Põhilise leppe kivid
2. Pühalepa kirik
3. Suuremõisa loss
4. Suursadam
5. Soera talumuuseum
6. Kärdla
7. Ristimägi
8. Tahkuna tuletorn
9. Reigi kirik ja surnuaed
10. Kõrgessaare-Viskoosa
11. Kõpu tuletorn
12. Vanajõe org
13. Sõru sadam
14. Orjaku linnuvaatlustorn
15. Hiiumaa Muuseumi ekspositsioonimaja
16. Sääre tirp
17. Kassari kabel ja surnuaed
18. Hiiu Vill
 

Supported by European Union
 
 

PÕHILISE LEPPE KIVID

Alustagem ringreisiga. Praam randub Heltermaa sadamas. Sõida sadamast u 5 km, kuni jõuad sinna, kus tee hargneb kaheks. Vali Kärdla suund (parempoolne teeharu), kuid ära lisa kiirust. Mõnesaja meetri pärast on viit "Põhilise (Põlise) leppe kivid 0,2 km". Suurelt teelt kivideni viib kruusatee. Võid auto ka tee-servale parkida ja edasi minna jalgsi.


Foto: Hanno Luukas

Esmapilgul ei näe muud kui suurt kivi-hunnikut. Ometi on selge, et tavalisest käterammust selle töö tarvis poleks piisanud. Kes? Miks? Millal? Need on siin täiesti sobivad küsimused. Kindlat vastust polegi, on vaid arvamused ja legendid.

Kõige sagedamini arvatakse, et tegu on muistse hiiekohaga, tähtsate lepete sõlmimise, jumalaga arupidamise kohaga - nõnda öelda otsast lõpuni püha paigaga. Just selliste kohtade lähedale ehitati esimesed ristiusu pühakojad, nagu ka järgmise objektina tutvustatav Pühalepa kirik. Hiidlastele meeldib uskuda, et kivikuhjatise näol on tegu Põhjala kuninga Ingvari hauapaigaga. Ingvar langes Eestis 600. aasta paiku ja maeti kusagile nö Kivi nimega tähistatud paika.

Legendid ja lood

Rahvasuu räägib, et tegu on kohaga, kuhu vanad meresõitjad jumalate meeleheaks enne ohtlikule reisile minekut õnnekivi tõid.

Mõnusaim lugu vestab sellest, kuidas saare üks rikkamaid mõisnikke O. R. L. von Ungern-Sternberg (1744-1811) otsustas siin Egiptuse eeskujul püramiidi ehitada.

NB! Vaata kui ilusasti neljakandiliselt on ala puhastatud ja osa-liselt ääristatudki. Realistid jäävad selle juurde, et tegu on kividega, mis koguti abivilja saamiseks nälja-aastail kohustusliku tööna mõisa põldudelt. On ka neid, kes seostavad hunnikut kiriku poolt karistatud inimeste patukahetsuse kividega, teised jälle peavad seda pronksi-aegseks mega-liidiks taevakaardi ülesannetes- nii nagu Stonehenge Inglismaal.

Igal juhul on mõistlik sellele hiidude tööle ring peale teha, ajaloo keerdkäikude üle järele mõelda ning vähemalt hoolikalt uurida, kuidas vähenõudlikud taimed sellisel paeplaadil kasvades ellujäämise nimel pingutavad.

Lähiümbrus

Kohe märkad üksikut rahnu (Vanapaganakivi), millel on legendi kohaselt Vanakurja sõrajäljed, sest just tema tahtis selle kiviga Pühalepa kiriku ehitamist peatada.

 
kaart järgmine
       
       
       
       
avalehele avalehele in english Suomeksi auf Deutch