Kultuur

Hiiumaa on küll väikseim maakond, aga ometi on siin leitud võimalusi pakkuda huvitavat vaatamist, kuulamist ja kaasaelamist, alates kõrgetasemelisest professionaalkultuurist lõpetades rahvakultuuriga.

Saarel tegutseb rida suuremaid keskusi, milliste sees töötab veel rida ringe:
Kärdla Kultuurikeskus, Käina Kultuurikeskus,  Kõrgessaare Vaba Aja Keskus, Pensionäride ja Puuetega Inimeste Päevakeskus, Hellamaa perekeskus, Suuremõisa kultuuri- ja noortekeskus, Lauka Päevakeskus, Kärdla Noortekeskus, Puuetega Laste ja Noorte Keskus.

Oluline roll saare kultuurielus on seltsitegevusel  ja  aktiivseid inimesi koondavatel mittetulundusühingutel, nii et ka Hiiumaa kaugemad piirkonnad on „ellu äratatud“.

Kindlat kohta kohalikus kultuurielus hoiavad raamatukogud , mis on tihti piirkonna ainsateks kultuuriasutusteks.  Sellised raamatukogud on saanud ka info-, suhtlemis- ja ajaviitmiskohaks.

Täiesti omanäolist osa Hiiumaa kultuuriloos kannab Tubala vai. Romantilise seletuse kohaselt hoiab vai Hiiumaad mere põhjas kinni ja ei lase saarel triivima minna, kuid Kõpu Majaka kultuurifondi algatusel omistati sellele ka "Hiiumaa kultuuri toestav" tähendus.  Nimelt igal suvel saab igaüks, kes annetab Hiiumaa kultuurielu toetuseks Kõpu majaka fondi vähemalt 66 eurot, vaia sisse lüüa oma nime kandva sepanaela.

Hingehoolduse nimel tegutseb saarel rida kristlikke kogudusi: Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide, Evangeelne Luterlik Kiriku ja Apostlik Õigeusu Kiriku kogudused.

Terve keha eest hoolitsevad suur hulk  väga erinevaid spordiklubisid, -seltse ja mittetulundusühinguid.